ראשוני: רפאל ורותם תעשיות במגעים לשת"פ סביב יחידת הגבישים של רותם

מתווה החברה החדשה לא פורסם. השותפות עם רפאל ייתכן ופותחת אפשרויות חדשות עבור יחידת הגבישים של רותם תעשיות

טיל הפיתון 5 של חברת רפאל

ביחידת הגבישים של רותם תעשיות (בעלי החברה - הקריה למחקר גרעיני בדימונה) מגדלים גבישי ספיר המשמשים, בין היתר, לייצור כיפות הטילים של חברת רפאל. במהלך השנים, היחידה המונה כמה עשרות עובדים, התבססה בעיקר על לקוח אחד - רפאל, ומכאן שהאיחוד הוא מהלך הגיוני כלכלית. בנוסף, הכוח השיווקי של רפאל בעולם יוכל לתרום לניסיון למכור את הגבישים גם למטרות אחרות.

התייחסות יורם סדן, מנכ"ל רותם תעשיות בדואר אלקטרוני:

"יחידת הגבישים של רותם תעשיות, אינה עומדת בפני סגירה. נהפוכו, בימים אלה בוחנות רפאל ורותם תעשיות הקמת חברה משותפת שתנהל את פעילות הגבישים ותרחיב אותה גם למוצרים נוספים לפרויקטים בארץ ובעולם".

מכתבת תחקיר שערך אתר nrg לפני שבע שנים, עולה כי הספיר הוא חומר שקוף בדרגת קושי הדומה מאוד ליהלום, המשמש לחלונות בטיחות ולעיניות של מכשירי בקרה שצריכים לעמוד בלחצים גבוהים. הוא גם משמש כרכיב במערכות לגילוי קרינה רדיואקטיבית שמוכרת רותם בעולם. נזכיר כי בשנת 2008 הותקנה מערכת כזו בנמל חיפה לצורך הוכחת היתכנות. הסבר פיזיקלי כיצד משתמשים בגבישים לאיתור קרינה אפשר למצוא כאן.

עוד מאותה כתבה: "במהלך החיפושים אחר דרכי מיסחור, נמצאו לגבישי הספיר שימושים נוספים: בין היתר מותקנים הגבישים, העוברים ליטוש באמצעות אבקת יהלומים, בטילים ובפצצות חכמות. מאחורי כיפת הספיר השקופה לחלוטין מותקנות המצלמות, ויתר המערכות "רואות" את המטרה ומכוונות אליה את הטיל (לספיר יש שקיפות אופטית לאורכי גל בתחום האינפרא אדום (pdf)).

"כיפה בגודל כף יד, המותקנת בחרטומו של טיל האוויר-אוויר 'פייתון' מתוצרת ישראל, נמכרת על ידי רותם ב-10 אלף דולר. זכוכית דומה, אגב, משמשת לייצור שעוני יוקרה המתהדרים בעמידות גבוהה ללחצים - אבל רותם מתמקדת בשוק הביטחוני בלבד".

מתוך פרויקט סטודנטים שנערך במכללת ספיר (pdf) עולה כי קבוע הזמן לייצור כיפה אחת לטיל הוא כ-30 שעות עבודה. מכאן גם אפשר להבין את המורכבות בייצור גבישים וכיפות שהיא מומחיות הכרחית בקומפקלס התעשייתי - ביטחוני של ישראל. כמו בתחומים אחרים, גם בטילים בן גוריון רצה עצמאות טכנולוגית והיחידה ברותם מאפשרת זאת.

גבישי ספיר לעולם הסלולאר

מלבד השוק הביטחוני, הספיר הוא להיט גם בשעוני יוקרה המציעים זכוכית קשיחה כאשר בפועל המשטח עשוי מספיר. כך גם בסמארטפונים. אחת השמועות ברשת היא שחברת אפל כנראה מתכננת מסך מבוסס ספיר לאייפון 6 (כתבה). בדגם האחרון, ה-5, השתמשה אפל בספיר לייצור עדשת המצלמה וחיישן ה-Touch ID במכשירי האייפון 5S. היא אפילו הודיעה על כוונתה להקים מפעל קריסטלים באריזונה - ארה"ב, ביחד עם חברת GT Advanced Technologies.

בשוק הסמארטפונים יש תחרות בין חברת Corning, יצרנית זכוכית ה-Gorilla Glass לחברת GT Advanced Technologies יצרנית גבישי הספיר. ב-Corning טוענים כי הגביש דורש זמן ייצור ארוך פי 4000 מזכוכית הגורילה והוא צורך פי 100 כמות אנרגיה. זו גם הסיבה שמשטח זכוכית ספיר סטנדרטי עולה 30 דולרים לעומת 3 דולרים עבור אותו משטח המבוסס על זכוכית גורילה. בתגובה מסרו מ-GT כי בפועל הגביש יקר מהזכוכית רק פי 3-4 ולא פי 10 כפי שנטען על ידי קורנינג (כתבה).

בכל מקרה, יצרניות סלולאר נושאות עיניהם לגבישי הספיר כפתרון למסכים הנשברים והנשרטים. בסופו של דבר, נראה כי לקוח יעדיף סמארטפון עם מסך שלא נשבר ונשרט על פני החלופות הקיימות היום.

האם רפאל ורותם תעשיות יפרצו עם הגבישים לעולם הסלולאר? לשתי החברות יש פעילות ענפה באסיה ומכאן שהגישה שלהן ליצרני סלולר עם טכנולוגיות ומוצרים חדשים כבר סלולה. לפחות חלקית. וגם אם לא, ייתכן והשיווק המשותף יוליד מוצרים חדשים בתחומים אחרים כמו אנרגיה סולארית, מגלי קרינה למיניהם ועוד. לפחות במבט מהצד, לשתי החברות יש יתרון שטמון ביצירתיות טכנולוגית.

You might be interested also