קצין בכיר : "בעזה נשארו שליש מהרקטות ומהמרגמות"

נמשכת ההתשה שנועדה לדלל את מאגרי הנשק בעזה. יעלון בשבת: "מבחן של נחישות"

שרהב"ט והרמטכ"ל בשבת. צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון

בידי החמאס והג'יהאד האיסלאמי ברצועת עזה נשארה כפחות משליש מכמות הרקטות שאיתה יצאו ל"מלחמת יולי", כפי שקוראים בעזה ל"צוק איתן", כך אמר במוצאי שבת קצין בכיר בצה"ל.

לפי ההערכות, כמות הרקטות לטווחים של עד 40 ק"מ עומדת כיום על 2000, ואילו כמות הרקטות לטווחים שמגיעים גם עד למרכז הארץ עומדת על כמה  עשרות. כמות כזאת יכולה להספיק לכמה שבועות של לחימה, לאור המצור ממצרים,  וגם אם לוקחים בחשבון ייצור עצמי בהיקף מוגבל ברצועת עזה. למרות נתונים אלה, נמשך ירי לעבר עוטף עזה והמרכז לכל אורך סוף השבוע.

בישראל דיפנס נחשף עוד לפני קריסתה של הפסקת האש  האחרונה, כי התשה עד לריקון מאגר הרקטות היא אופציה מועדפת על מערכת הביטחון. ביום ראשון שעבר נכתב כי  בקרב גורמי ביטחון יש גורמים הסבורים כי מלאי הרקטות של החמאס עשוי להיגמר בתוך מספר שבועות, אם מצרים תאכוף באופן קפדני את המצור על רצועת עזה משטחה, ואם חיל האוויר יתמיד בהתקפות על בורות שבהם מאוכסנות רקטות שמכוונות לעבר ישראל ועל מחרטות ומפעלי נשק ברצועת עזה, שבהם מיוצרים רקטות מתוצרת מקומית.

בתוך כך, הכין שר הביטחון בשבת את הציבור להמשך ההתשה, שאותה כינה ראש הממשלה "כתישה".
 
בשיחה לא פשוט העם תושבים באיזור רצועת עזה אמר משה יעלון  כי "אלו אכן ימים לא פשוטים להתיישבות בעוטף עזה, אבל אנחנו נמצאים במערכה שיש לה היבטים מדיניים והיבטים צבאיים, ויש לה היבט לא פחות חשוב של יכולת העמידה של ההתיישבות. ולא בכדי הצד השני מנסה לתקוף את ההתיישבות ואת יכולת העמידה של ההתיישבות. אני קודם כל חייב לציין שהמנהיגות של ראשי המועצות כאן, שיושבים סביב השולחן, שמובילים בתקופה לא פשוטה זו את ההתיישבות עם כל הקשיים, עם כל האתגרים - ובסוף אנחנו ננצח. יש פה מבחן של נחישות, יש פה מבחן של איתנות שלנו כחברה וכמובן מבחנים אחרים שאנחנו יודעים מה לעשות בהם מול מי שתוקף בכוונת מכוון אזרחים אצלנו, אינו חס גם על אזרחיו כמו שאתם רואים, בין אם זה משתמש בהם כמגן אנושי, בין אם מוציא להורג בחשד לשיתוף פעולה ואף אחד מאלה שהוצאו להורג לא קשורים לסיכולים הממוקדים האחרונים – הוא אכן מביא אסון על תושבי רצועת עזה, הרבה יותר גדול ממה שאנחנו סובלים כאן בצד שלנו.

"מבחינתנו מבצע 'צוק איתן' לא ייפסק, לא נעצור אותו עד שנביא לשקט וביטחון לתקופה ארוכה ככל האפשר, פה ודאי סביב עוטף עזה, דרום הארץ ועד בכלל, עד שנביא שקט מתוך רצועת עזה לתקופה ארוכה אנחנו לא נעצור את המבצע.

"כמו שאתם רואים, צה"ל ממשיל לפעול וימשיך לפעול, משנה דרכי פעולה, מתאים דרכי פעולה, כדי להביא את הצד השני למסקנה שהמלחמה הזאת, אם הוא רוצה שתהיה מלחמת התשה, לא תהיה לו כדאית והוא יותש לפני שאנחנו נותש.

"לכן מבחינתו, כפי שאמרתי, יש פה היבטים מדיניים, יש פה היבטים צבאיים, אבל לא פחות חשוב זו יכולת העמידה כאן של ההתיישבות, ואני באתי הנה יחד עם הרמטכ"ל כדי לחזק את ההתיישבות ולראות מה אנחנו יכולים לעשות עוד לטובת ההתיישבות כדי לאפשר כאן את החיים גם תחת האתגרים שאנחנו חווים כרגע. נראה את זה כאן בפגישה פה, נראה את זה בחוץ בכמה יישובים, לראות באמת מה אנחנו יכולים לעשות עוד כדי להביא לעמידה האיתנה של ההתיישבות במצב הקשה הזה".

You might be interested also