קנדה מחפשת מל"טים לאזור הארקטי

מדובר בפרויקט תחת השם JUSTAS שהיקפו מוערך במיליארד דולרים. המתמודדות הן ג'נרל אלקטריק, אלביט מערכות ותעשייה אווירית

מל"ט ההרמס 900 של אלביט מערכות - ויקיפדיה

קנדה רוצה מערכת בלתי מאוישת שתהיה מסוגלת להצניח אספקה ולבצע משימות חיפוש והצלה באזור הארקטי. הפרויקט שקרוי JUSTAS, מוערך במיליארד דולרים. כך על פי דיווח באתר  defensenews ו-uasvision.

"אני רוצה שיהיה לכטב"מ יכולת לשאת ציוד כלשהו, בין אם זה נשק או ציוד אחר. וכאשר הוא יסייר באזור הארקטי, הוא צריך לשאת את מטען לצורך חיפוש והצלה שאפשר לשחרר כל פעם שצריך", אמר מפקד חיל האוויר הקנדי, רא"ל איבן בלונדין. "הכטב"מ צריך להיות מסוגל גם לבצע סיור ימי". בלונדין הוסיף כי לכטב"מ צריך להיות טווח וסיבולת גדולים לסיורים ארוכים.

חיל האוויר לא הגיב לשאלות האם הוא יהיה מוכן לממן מחקר ובדיקות להוספת יכולת הובלת ציוד לכטב"מ . אבל מקור במחלקת ההגנה הלאומית, אמר לאתר כי חיל האוויר מקווה כי התעשייה תספק פתרונות לפרויקט של קנדה לרכוש כטב"מים , המכונה Justas. גורמים רשמיים מחברת ג'נרל אטומיקס (אחת המתמודדות) אמרו כי אפשר להגיע ליכולות אלו ללא קושי רב.

פרויקט JUSTAS (מידע מקיף אפשר למצוא כאן) מתמשך כבר 13 שנים, כאשר כל פעם הממשלה הקנדית מנסה להניע אותו מחדש. התכנון המקורי של הפרויקט כולל שני שלבים - בראשון קנדה תרכוש 6 מל"טים מסוג MALE שעם הזמן הוחלט שיהיו חמושים. בשלב השני, ירכשו עוד 3 מל"טים מסוג MALE ועוד 6 מסוג HALE. ההיקף המקורי של הפרויקט היה חצי מיליארד דולרים.

בשל העיכוב בפרויקט, החליטה קנדה לשכור בין השנים 2009 - 2011 מל"טים מתעשייה אווירית לשימוש באפגניסטן (Project Noctua). הפרויקט שכרגע נמצא על הפרק הוא ניסיון נוסף להחיות את  JUSTAS, אבל לא ברור אם מדובר על שלב 1, 2 או תצורה אחרת של רכש.

סקוט דן , מנהל הפיתוח אסטרטגי בג'נרל אטומיקס, אמר כי החברה כבר דנה בעבר בהוספת יכולות אלו למל"טים, אבל חיכתה לדרישה מצד לקוח. "כל שנדרש הוא הרצון לעשות את זה", אמר דן . "זה מאוד ריאלי".

הוא אמר שהתקן שיכול לשאת משקל של 227 ק"ג (500 פאונד) של ציוד, יכול להיות מותקן בחלק המרכזי של ה-Predator B או בתרמילים קטנים יותר בכנפיים. כגון תרמיל שיכול להכיל רפסודת חיים, הוראות ורדיו. דן אמר שאם קנדה הייתה רצינית לגבי יכולת כזו, החברה שלו הייתה מממנת את המחקר.

לצד ג'נרל אטומיקס, מתמודדות על המכרז גם אלביט מערכות עם ההרמס 900 ותעשייה אווירית עם מל"ט ההרון TP. הפרויקט כולל את כלי המל"טים, תחנות קרקע, חלקי חילוף ותמיכה למשך 20 שנים.

You might be interested also

An example of what currently appears on the landing pages of the blocked Iranian sites. Screenshot from the Press TV website  

US blocks dozens of Iranian media websites 

Against the backdrop of the faltering nuclear negotiations and the election of a new Iranian president, the Department of State announced that the websites' operation constitutes a violation of American sanctions, and accused Iran of carrying out disinformation campaigns