קיצוץ נרחב בצבא ארה"ב

במסיבת עיתונאים אתמול (ד') שנערכה בפנטגון, הציג שר ההגנה האמריקאי, צ'אק הייגל , את עיקרי הצעת התקציב שכוללת קיצוץ של 75 מיליארדי דולרים בתקציב הביטחון בשנתיים הקרובות. הקיצוץ בתקציב, אם יאושר, עלול להשפיע גם על התעשיות הביטחוניות בארץ

שר ההגנה, צ'אק הייגל, מציג את תכנית הקיצוצים של הצבא האמריקאי -Marine Corps Sgt. Aaron Hostutler

במסיבת עיתונאים בפנטגון שנערכה אתמול (ד'), הציג צ'אק הייגל, שר ההגנה האמריקאי, את בקשת התקציב עבור הפנטגון לשנת כספים 2015 המוצעת על ידי הנשיא ברק אובמה. הייגל תיאר את הצמצומים - כולל קיטון הצבא לגודל הקטן ביותר שלו מאז הימים לפני מלחמת העולם השנייה וחיסול צי שלם של מטוסי קרב של חיל האוויר. "בחירות קשות", כך תיאר את התכנית אתר משרד ההגנה defense.gov. בחירות שתשנינה את מוסדות הביטחון לשנים הבאות, אבל כאלו שנועדו להשאיר את המסוגלות האסטרטגית של ארה"ב בהגנה על המולדת מפני איומים צבאיים.

תחת תקציב הפנטגון שיתכווץ ביותר מ-75 מליארדי דולרים על פני השנתיים הקרובות, הייגל וגורמי ביטחון וצבא בכירים אחרים הודו כי חלק מהחלטות התקציב ייצרו סיכונים באזורים מסוימים. חלק מסיכון זה, אמר הייגל, קשור להפסד חד בגודלו של הצבא ,שהתקציב המוצע קורא להפחתת מצבת החיילים ל-440,000 חיילים בשירות פעיל. כיום מונה הצבא האמריקאי 520,000 חיילים.

הקיצוצים מבוצעים תחת ההנחה שארצות הברית כבר לא תהיה מעורבת בפעולות צבאיות גדולות וממושכות בחו"ל בקנה המידה של עיראק ובאפגניסטן. "צבא בגודל זה הוא גדול יותר מהנדרש על מנת לעמוד בדרישות אסטרטגיית ההגנה שלנו", אמר הייגל . "זה גם צבא יותר גדול ממה שאנחנו יכולים להרשות לעצמנו בהיבטים של הצטיידות ומוכנות". אבל הוא אמר שהכוח הקטן יותר עדיין יהיה מסוגל להביס בהחלטיות תוקפנות במלחמה.

בקשת התקציב קוראת להגדיל את הכוחות המיוחדים בכמעט 4,000 אנשים למצבת של 69,700. מהלך זה הוא השתקפות של האיומים הא-סימטריים שארה"ב צפויה להתמודד עמם בעתיד, אמר הייגל .

הארגון מחדש והצמצומים הם בקנה אחד עם התקציב הדו שנתי שהנשיא והקונגרס הציגו בחודש דצמבר האחרון , אשר מגביל את הוצאות הביטחון ל-496 מיליארדי דולרים. אבל הייגל הזהיר כי אם התקציב לשנת הכספים 2016 חוזר על הקיצוצים החדים, וההפחתות האוטומטיות בהוצאות, "אנחנו מהמרים על כך שהצבא שלנו לא יידרש להגיב למקרים מרובים באותו הזמן". פקיד בכיר במשרד ההגנה הביע את זה בצורה פשוטה: "אם הכוח הוא קטן יותר, יש פחות מרווח לטעויות".

התקציב המוצע גם צופה ירידה של 5 אחוזים במשמר הלאומי של הצבא וצבא המילואים. "אמנם נכון כי יחידות מילואים הן פחות יקרות כאשר הם אינן מגויסות, אולם הניתוח שלנו מראה כי יחידת מילואים היא בערך באותה העלות כיחידת שירות פעילה כאשר היא מגויסת", אמר הייגל .

בנוסף, מסוקי האפצ'י של צבא המשמר יועבר לכוח הפעיל , בעוד מסוקי בלק הוק יועברו למשמר הלאומי. חלק מהתכנסות רחבה יותר של התעופה בצבא נועדה לחדש את הצי ולהגדיל את היכולת. בתוך חיל האוויר ,תקציב הביטחון דורש לקצץ 3.5 מיליארדי דולרים על ידי פרישה של מטוסי ה-A-10 והחלפתם במטוסי F -35 עד 2020.

"הA-10 נועדו במקור להתמודד עם הטנקים של האויב בשדה הקרב של המלחמה הקרה", אמר הייגל . "הם לא יכול לשרוד או לפעול ביעילות במקום שבו יש נ"מ או מטוסים מתקדמים יותר". בנוסף, התקציב דורש להפריש את מטוס מטוס המעקב U-2 לטובת מל"ט הגלובל הוק.

בין הצעות אחרות בבקשת התקציב :

-הצבא יבטל את תכנית הרכב קרבי קרקע (GCV).

-חיל הים יהיה מסוגל לשמור על 11 קבוצות של ספינות תקיפה, אבל כל קיצוץ עתידי ידרוש הוצאה מפעילות של נושאת המטוסים ג'ורג' וושינגטון ;

- חצי מצי הסיירת של חיל הים, 11 ספינות, יוצב במצב פעולה מופחת בזמן שהוא יעבור הליך מודרניזציה ויקבל תוחלת חיים ארוכה יותר ;

-חיל הים ימשיך לקנות שתי משחתות וצוללות התקפה כל שנה ;

-חיל הנחתים יצטמצם מ-190,000 חיילים ל-182,000;

-900 נחתים נוספים יוקדשו לאבטחת שגרירויות ארה"ב ;

-משרד ההגנה יבקש מהקונגרס סיבוב נוסף של סגירות בסיסים ב-2017.

הגנרל מרטין דמפסי , יו"רהמטות המשולבים והייגל יעידו על התקציב בפני הקונגרס בשבוע הבא. למחוקקים יהיו המילה האחרונה בהחלטות בהוצאות. "זו הפעם הראשונה ב-13 שנים שאנחנו מציגים תקציב לקונגרס שהוא לא על בסיס מלחמה ", ציין הייגל .

You might be interested also