קומנדו אוקראיני. מערכת ישראלית

מעצר של צוות ערוץ חדשות רוסי בשבוע שעבר באוקראינה, חשף את השימוש שעשה הצוות במערכת שידור 'זמן אמת' של חברת לייביו הישראלית. מדובר בטכנולוגיה המאפשרת סיקור חי של אירועים בשטח והיא נמצאת בשימוש בקרב מגוון ערוצי טלוויזיה מובילים בעולם. את הצוות הרוסי עצר כוח קומנדו אוקראיני בטוענה שהם נשאו בתא המטען טילי נ"מ נישאים

מעצר העיתונאים הרוסיים - צילום מסך

במהלך בו רב הנסתר על הגלוי, תפסו כוחות מיוחדים אוקראיניים צוות המזוהה כעתונאים רוסים של ערוץ “Life News” ובכך החל מה שנראה כמשבר בהתהוות. האירוע התחולל ב-18 במאי.

הטלויזיה האוקראינית העלתה לרשת סרטון שצבר כ-240,000 צפיות בפחות מיממה המתאר את תפיסת צוות החדשות. בסרטון נראים שלושת הכתבים וכן משגר MANPAD מתקדם (יתכן כי זהו SA-18 Grouse פולני, מהמתקדמים בעולם). בין הציוד שנתפס מוצגת גם המערכת הנישאת LU70 של חברת לייביו הישראלית המיועדת לשידור וידאו חי מהשטח.

מאז הארוע, כל ערוצי החדשות הרוסיים מסקרים את השתלשלות העניינים, בעוד פוליטיקאים בכירים משני הצדדים מתבטאים בנושא ומנסים לגייס את דעת הקהל. האוקראינים מאשימים את צוות הטלוויזיה כי הם טרוריסטים. הסטייט-דיפרטמנט האמריקאי קיבל את עמדת האוקראינים. מהצד השני, הרוסים וגופי עתונאות בינ"ל דורשים את שחרורם המיידי, על כל המשתמע מכך.

[הציוד שנתפס אצל צוות החדשות הרוסי, כולל המערכת של חברת לייביו - צילום מסך]

חלק מההאשמות נגד אותם עיתונאים רוסיים נובעות מכך ששבוע לפני כן הם צילמו מסוקים אוקראניים עם הסמל של האו"ם במהלך מבצע צבאי במזרח המדינה. האו"ם מצידו הגיב וטען כי מדובר במסוקים שהשתתפו בעבר בפעילות של האו"ם ואוקראינה הייתה מחוייבת לצבוע אותם מחדש.

[המסוק האוקראיני עם הסמל של האו"ם בעת מבצע במזרח המדינה - צילום מסך]

המטרה: דה-לגיטמציה של האויב

בהיבט של ליייביו, הארוע (הקשה כלעצמו) חושף שוב את השימוש הנרחב מאוד הנעשה בשנים האחרונות בעולם המדיה בכלל, והטלויזיה בפרט, במערכות שידור 'זמן אמת' מהשטח. הטכנולוגיה היחודית של של לייביו מאפשרת שידור וידאו חי ואיכותי מכל מקום על ידי שימוש בו-זמני בריבוי ערוצים סלולריים/לווין של רשתות קיימות.

כתבים בכל העולם מביאים וידאו חי ברמת טלויזיה מכל מקום, בארועי אסונות, אזורי קרבות, משברים וארועים המוניים. יתירות ואיכות השידור, כמו גם הניידות והעלות הנמוכה, יצרו מהפיכה בשידורים החיים בכל העולם. יחד עם זאת, העובדה שכוחות מיוחדים נשלחים לעצור עיתונאים המשתמשים בציוד מעין זה, מעידה על כוחו ביכולת להשפיע על דעת קהל ועל הלגיטימציה שמקבל כל צד בסכסוך כנגזרת של התמיכה הציבורית.

עדכון:

העיתונאים הרוסיים שוחררו אתמול לאחר שהוחזקו בשבי בתנאים קשים, להרחבה באתר RT

You might be interested also