"צריך רפורמה מבנית במשק שתבטיח את השרידות של חברת חשמל"

יו"ר חברת החשמל, האלוף (מיל') יפתח רון טל אומר בכנס האנרגיה כי "צריך חברה ממשלתית לאומית שתספק חשמל. מי שטוען אחרת לא יודע איפה הוא נמצא. באיזה מזרח תיכון הוא חי"

"לפני עשור כל החשמל יוצר על בסיס פחם", מגלה האלוף (מיל') יפתח רון טל, יו"ר חברת חשמל. "היום 60 אחוזים מיוצרים בגז. 37 אחוזים בפחם. 3 אחוזים בארגיות מתחדשות, בעיקר וולטריות. זו מהפיכה. יהיו לילות שנגיע למאה אחוזים ייצור בגז. מהפיכה נוספת היא הייצור הפרטי. ב-2004 לא היה ייצור חשמל פרטי בישראל. היום אנחנו מדברים על 20 אחוזים ייצור חשמל פרטי. אלו שתי מהפיכות - הגז והייצור הפרטי". הדברים נאמרו בכנס האנרגיה שארגן ישראל דיפנס בגני התערוכה. הכנס אורגן בחסות משרד האנרגיה, בשיתוף עיר האנרגיה חדרה, המכון לאנרגיה ולסביבה, המרכז הבינתחומי בהרצליה, נאט״ו, אוניברסיטת קאלגארי, מכון הדסון בוושינגטון וארגון JINSA.  

"כל הייצור מבוסס הגז תלוי בצינור אחד. זה המצב היום. מדובר בנזק פוטנציאלי אדיר. אין להולכת הגז יתירות. לא צריך טרור. בסוף השבוע הזה למשל, עוצרים את אספקת הגז בגלל תחזוקה. וביומיים הללו ייצור החשמל יעבור לסולר. הצינור השני אמור להגיע מלווייתן. אם לא יפתחו את לוויתן, לא יהיה צינור חדש. זה לא יהיה יקרה לפני 2020, זו הערכה אופטימית שלנו. למעשה, אין היום תשתית יתירה של גז לצורך ייצור חשמל.

"צריך לאזן את תמהיל הדלקים. אבל כאשר אתה צועד למאה אחוז גז בייצור חשמל בעשור הקרוב, אתה צריך יתירות בהולכה, אחסנה וייצור. באחסנה היתירות היא אפס. אין אתרי אחסנת גז על החוף. כל דלק אחר אפשר לאחסן, גז זה רק מה שיש לך בצינור. היבט נוסף הוא מונופול. היום זה מונופול הגז. את זה צריך להסדיר מבחינה מבנית ברגולציה. את מהפיכת האנרגיה צריך לנהל נכון. היום זה לא קורה.

"מחיר הגז עולה, זה לא סוד. לכן דרשנו שיהיה מחיר עוגן לחברת חשמל. הכי נמוך שיש. אם זה לא יקרה, ננקוט בפעולות. אנחנו בעד תחרות בייצור חשמל. אבל צר לי, אין כאן תחרות. זה שוק מוגבל ביכולת הייצור עם חוזים ארוכי טווח בין יצרנים לצרכנים.

"צריך להבין שתפקיד חברת חשמל הוא להבטיח שיש חשמל. אחר כך לדאוג שהיא מייצרת אותו. כשחברת חשמל תפקידה להבטיח אספקת חשמל, גם בימי השיא בקיץ בתחנות לא יעילות, העלויות שלה גבוהות. אבל יצרן פרטי? הוא ייצר ויספק רק איפה שכדאי לו. יצרן פרטי עושה בין 25-30 אחוזים תשואה על מכירת חשמל. ליצרן פרטי אין שום מחויבות לספק חשמל בשיא. הוא עוד מקבל הנחה של שבעה אחוזים. זה עיוות. צריך לסדר את זה. אם לא נסדר את זה, כל הסיכון נופל על הצרכנים. משק ייצור מבוזר צריך לסדר.

"צריך רפורמה מבנית במשק שתבטיח את השרידות של חברת חשמל. זכויות העובדים זה נושא חשוב, אבל הסדרת ייצור החשמל למשק הישראלי חשובה יותר. אין לישראל לוקסוס להפריט את משק החשמל לחלוטין. צריך חברה ממשלתית לאומית שתספק חשמל. מי שטוען אחרת לא יודע איפה הוא נמצא. באיזה מזרח תיכון הוא חי. צריך בסיס אנרגיה ממשלתי למצבי קיצון - מלחמה, מזג אוויר או אסון טבע אחר. עצמאות אנרגטית אינה מבוססת רק על דלקים, אלא גם על יכולת לספק חשמל לאזרח בכל יום, ובמצבי קיצון".

You might be interested also