צריך לשלב האקרים בארגונים

קרן אלעזרי, חוקרת סייבר ישראלית, טוענת כי ההאקרים הם כוח חדשני ויצירתי. "במקום לחשוש מהם, צריך לאמץ אותם לתוך הארגון", אומרת אלעזרי

קרן אלעזרי, אנליסטית וחוקרת בתחום הסייבר (צילום: נדב הקסלמן)

"אנשים שיכולים לעשות מניפולציות בטכנולוגיה הם אלה שמחזיקים הכי הרבה כוח בעולם הזה", אומרת האנליסטית וחוקרת הסייבר קרן אלעזרי בהרצאה במסגרת כנס שערכה חברת סלקום תחת הסלוגן "מדברים עתיד" שהתקיים היום (ד') בתל אביב.

"גם סטיב ג'ובס היה האקר"

"הטכנולוגיה משפיעה על החיים שלנו בצורה עמוקה וזה לא הולך להשתנות, להיפך. לכן, אני מציעה לראות בהאקרים כוח חדשני ויצירתי. ארגונים גדולים למדו לרתום את הרוח ההאקרית לשירותם. סטיב ווזניאק וסטיב ג'ובס בנו את הבלו בוקס. אחרי זה הם הקימו את אפל. אפשר להגיד שהם היו האקרים".

אלעזרי סיפרה על האקרית יהודייה אמריקאית בשם לימור פריד – היא פיתחה בלימודים את מכשיר הבאבל (בועה) שחוסם אותות סלולריים ואותות רדיו למרחק של מטר. היום החברה שלה מגלגלת עשרות מיליוני דולרים והיא נבחרה כיזמית השנה. "לפני שנתיים הציעה פריד פרס למי שיפרוץ את קונסולת הקינקט. מיקרוסופט ניסתה בהתחלה להיאבק בהאקרים אבל אז היא החליטה לאמץ את הגישה באמצעות סט כלים שאפשרו להם לפתח דברים בקונסולה".

להכיל את ההאקרים

"האקרים מייצרים אווירה של חדשנות. הרבה ארגונים היו רוצים אותם אבל חוששים. יש דרך לעשות זאת: האקתון – מרתון של האקינג. אירועים שמתקיימים בכל העולם ומזמינים האקרים מהנדסים ומתכנתים כדי לפתח טכנולוגיות חדשות. לפעמים גם נולדות חברות ענק בדרך זו. חברות גדולות מתחרות על אירוח אירועים כאלה. לא רק חברות שעוסקות בטכנולוגיה, גם בנקים וחברות שירותים ואפילו ה-BBC ואפילו – הבית הלבן. בפייסבוק אירועי האקינג פנימיים הביאו לעולם את כפתור הלייק והטיים ליין. סוג נוספים של אירועים הוא הבאטל-האק שמזמין האקרים לפתור בעיות בעיר ספציפית", אומרת אלעזרי.

אלעזרי סיפרה גם על חוקר ישראלי בשם ניר גולדלגר – האקר ישראלי שמקבל מפייסבוק כסף כדי לפרוץ אליהם ולחשוף את כשלי האבטחה שלהם. ועל חליל – האקר פלסטיני שגילה פריצה חמורה בפייסבוק. בגלל פערי שפה וקושי הוא לא הצליח להעביר להם את הדיווח. בסוף הוא השתמש בבאג כדי לכתוב על הקיר בפייסבוק של צוקרברג עצמו.

"אפילו חברות שהוקמו על ידי האקרים כמו פייסבוק עדיין מתקשות במערכת היחסים הזו. אבל זה שווה את המאמץ כי האקרים יכולים להביא את החדשנות והיצירתיות שהחברות רוצות והגיע הזמן לאמץ הרוח הזו בעוד ארגונים. האקרים יהיו כוח חזק בעתיד, השאלה איך החברות ישתמשו בכוח הזה".

You might be interested also