צילומי לוויין: מה באמת הותקף בלבנון?

התחקירן רונן סולומון חושף צילומים המראים כי המטרה שהותקפה באזור בקעת הלבנון בפברואר 2014 הייתה מחסן קליטה של חיזבאללה, המשמש תחנת ביניים לאמצעי לחימה שהועברו לארגון

צילומי לוויין עדכניים של Google Earth מה-6 במרס שבוצעו באזור בו התרחשה התקיפה, המיוחסת על ידי כלי תקשורת זרים לחיל האוויר הישראלי, ב-24 בפברואר 2014, מאפשרים לקבוע כעת כי התקיפה התמקדה במחסן קליטה של החיזבאללה המצוי על הדרך המקשרת הגבול הסורי לכפר הלבנוני, ג'נטה שבבקעת הלבנון.

המחסן, המשתרע לאורך 21 מטרים על 11 מטרים, מוקם בצמוד לצלע הר באזור שומם על דרך עפר במתחם השייך לחיזבאללה ובו פרוסים גם מתקני אחסון ואימונים. על פי כל הסימנים, שימש המחסן כתחנת ביניים לקליטה מהירה של אמצעי לחימה שהצליח החיזבאללה להבריח אל תוך שטח לבנון, שניתן להניח, שהמטרה הסופית היא לשנעו ולאחסנו באחד מבין הבונקרים התת קרקעיים הסמוכים הפזורים לאורך הוואדי שחוצה את הכפר ג'ינטה.

בצילום שאחרי ניתן לראות כי אין זכר למבנה למעט ערימת עפר ואדמה חרוכה. בסמוך ניתן לזהות מספר כלי רכב. יתכן ומדובר בכלי הרכב שנפגעו בתקיפה ו/או רכבים העוסקים בפעולות ניקוי השטח. יממה לאחר התקיפה, דווח כי מטרת התקיפה הייתה להשמיד משלוח טילים ארוכי-טווח שניסה הארגון להבריח ממחסניו בשטח סוריה. בתקיפה נהרגו מספר פעילי חיזבאללה.

המחסן, כך עולה מצילומי ארכיון, נבנה לאחר מלחמת לבנון השנייה ומזכיר מאוד ביעדו את מחסן טילי חוף-ים מסוג "יאחונט", מתוצרת רוסיה שהותקף ביולי 2013 סמוך לבסיס החימוש הסורי ליד לטקיה שבסוריה.

You might be interested also