"צוק איתן": שלב חדש בלחימה

פרשנות של עמיר רפפורט: לאחר תקיפת גוש דן, עובר צה"ל לשלב חדש ב"צוק איתן" – פינוי אוכלוסייה מאזורי שיגור רקטות, שיופצצו. ומה לגבי האפשרות לפעולה קרקעית, והמגעים להפסקת אש?

זמן קצר אחרי מטח הטילים המתוקשר של החמאס לעבר גוש דן, הכריז צה"ל על שלב חדש במבצע "צוק איתן": החל מהלילה שבין שבת לראשון יידרשו עשרות אלפי תושבים מרצועת עזה לפנות אזורי מגורים שלמים, לקראת הפצצות כבדות על אזורי השיגור של הרקטות לעומק העורף הישראלי.

צה"ל מעולם לא ביצע "פינוי אוכלוסייה" ברצועת עזה, ואלם מדובר במהלך שנעשה מספר פעמים בעבר בסבבי לחימה מול לבנון, כולל במהלך מלחמת לבנון השנייה, שפרצה בדיוק לפני 8 שנים. גורמים צבאיים בכירים אמרו במוצאי שבת כי הכרזת החיזבאללה מראש על מטח הטילים שהיה צפוי לעבר גוש דן (ואכן התרחש בפועל, מבלי לגרום לנפגעים), הייתה חלק ממלחמה פסיכולוגית שנערכת מעזה.

המהלך החדש של צה"ל שנחשף מיד לאחר מכן, נובע מהעובדה שהיקפי הירי לעבר ישראל אינם פוחתים מאז תחילת המבצע, ויתירה מכך, הירי המתוזמן לעבר ישראל במוצאי שבת סמוך לשעה תשע מעיד כי מערכי השליטה והפיקוד בחיזבאללה עדיין מתפקדים. בצה"ל מעריכים כי כל מנהיגי החמאס התמקמו במקומות מסתור מתחת לאדמה, בקרבת בתי חולים או אזורים מאוכלסים מאוד, כבר בימי המתיחות שקדמו ל"צוק איתן". לכן, קשה מאוד לתקוף אותם שם.

ניתוח מקורות האש מן הרצועה מעיד על כך, שמרבית הירי מתבצע מתוך אזורים מאוכלסים מאוד בכל רחבי רצועת עזה ואפילו ממקומות רגישים כמו מסגדים. עד כה צה"ל נמנע כמעט לחלוטין מתקיפת אזורים מאוכלסים, גם כאשר נורו מהם רקטות. לא עוד. על פי ההחלטה שהתקבלה ואושרה על ידי הדרג המדיני, החל ממוצאי שבת יתחיל "פינוי האוכלוסייה".

בשלב הראשון יותקפו האזורים שמהם בוצע הירי לעבר גוש דן, וריכוזי רקטות עיקריים נוספים. ההודעה לתושבים להתפנות תתבצע באמצעות כלי התקשורת ברצועת עזה, בשיחות טלפון לבתים ובאמצעות הפצת כרוזים. צפוי כי בשלב הראשון יהיו תקיפות קלות שנועדו להפחדה, ולאחר מכן יבואו גם ההפצצות הכבדות שיגרמו לנזק כבד למבנים, באזורי השיגור של הרקטות.

בצה"ל מצפים כי מרבית התושבים ייענו לקריאות לפנות את הבתים מחשש לחייהם, ולא יבחרו להיות "מגן אנושי". המפונים ייצרו בכך לחץ כבד עלה חמאס. אזורי השיגור של הרקטות יותקפו בזה אחר זה. בצה"ל מכוונים ל"אפקט דאחייה", ההפצצה של רובע החיזבאללה בלב ביירות, ש"מחקה" את מרכז השלטון של חיזבאללה וגרמה לאנשיו להלם כבד. זו הסיבה שקצין בכיר אמר במוצרי שבת כי "סג'עיה תהפוך לדאחייה".

פעולה קרקעית?

בתוך כך נמשכו בסוף השבוע ההכנות לקראת האפשרות של פעולה קרקעית, מוגבלת או רחבה. כוחות החי"ר והשריון שירדו לדרום ערכו אימונים ואישרו תכניות מבצעיות, ובמקביל הועברו לדרום גם אמצעי ארטילריה וחימוש מדויקים.

הסכם? לא כתוב 

וגם זה קרה בסוף השבוע: נערכו מגעים מדיניים לקראת אפשרות של הפסקת אש. ביוזמות השונות מעורבים מספר גורמים, כולל מצרים ומדינות באירופה, אם כי לא מתנהל מו"מ עקיף משמועתי עם החמאס.

יעדי המבצע שהוגדרו לצה"ל על ידי הדרג המדיני כוללים פגישה קשה בחמאס ובג'יהאד האיסלאמי ויצירת הרתעה משמעותית כלפיהם, שלא יעזו לירות עוד לעבר ישראל. לכן, ייתכן כי מבחינת ישראל יוכרז שיעדי המבצע הושגו גם ללא הסכם כתוב רשמי עם החמאס, כדוגמת ההבנות שהושגו בתיווך מצרים לאחר מבצע "עמוד ענן".

בימים הבאים, המגעים המדיניים צפויים להימשך.

 

You might be interested also