צה"ל עוצר אימונים

תקציב האימונים לכל שנת 2014 כבר נגמר. יעלון בכנסת: כשירות צה"ל בסכנה

יעלון והרמטכ"ל באימון. צילום: דו"צ

צה"ל עוצר אימונים לאחר שתקציב האימונים שאושר לכל שנת 2014 נגמר כבר אחרי ארבעה חודשים.

צה"ל החליט לשמור על רמת אימונים בסיסית במקום לפרוס את תקציב האימונים, שאושר במסגרת תקציב הביטחון, על פני כל השנה, וזו הסיבה שהתקציב כבר נגמר.

ביטוי למצב היה בדיון סוער בוועדת החוץ והביטחון של הכנסת ביום רביעי, כאשר משה יעלון הופיע בפני חברי הוועדה.

בנושא תקציב הביטחון אמר השר כי  "אנו נמצאים בשבר. יש פגיעה אנושה באימונים. אנו הולכים לרדת עוד ברמת האימונים באוויר, בים וביבשה. לדעוך במוכנות, בכוננות ובכשירות. רמת קיום מינימאלית. החל מהחודש ניאלץ להיכנס לתקופה מאוד קשה. יש פגיעה קשה בכשירות הלוחמים הסדירים, שלא לדבר על מילואים.

"האופן שבו הדיון על תקציב הביטחון הוא לא ראוי. קראתי לזה פעם בזאר תורכי. זה דיון לא רציני. צריך שהאוצר יעמוד בחוקים ובהחלטות הממשלה. את ועדת ברודט זרקו לפח כי זה לא משתלם לאוצר. לכן האוצר מתנגד לוועדת לוקר כי הוא יודע שיגידו שצריך לתת לביטחון.

"תהיה פגיעה קשה אם לא תתקבל החלטה מיידית אחרת. המשמעות המיידית היא פגיעה באימונים, בכשירות, במוכנות ובכוננות בכל המערכים. התמונה היא עגומה בכל היבט. אם לא יהיו הזמנות חדשות מהתעשיות הביטחוניות יהיו פיטורי עובדים, ומפעלים בפריפריה ייפגעו למרות שאנו מחזיקים אותם בשיניים. בשנים 2013-14 לא נפתח שום פרויקט התעצמות חדש למעט אחד.

"הנטל האמיתי של תקציב הביטחון הוא 3.7 אחוז מהתל"ג, בניקוי הסיוע האמריקאי. לפני 5 שנים היינו כמעט פי שניים.

"אין משרד מפוקח כמו משרד הביטחון. למה אנחנו צריכים לשלם בלו על דלק של טנקים ומטוסים וסטי"לים, והתחבורה הציבורית פטורה מבלו? מטילים על בסיסי צה"ל ומתקנים ארנונה שגדלה משנה לשנה. זה מגיע היום ל-700 מיליון שקל ויש תביעות על סך של מיליארד וחצי דולר. כל אלו לא מספרים שנותנים ביטחון. הורדנו סד"כ, סגרנו חטיבות וטייסות, פיטרנו משרתים, לקחנו על עצמנו קיצוץ של 3 מיליארד שקלים".

במהלך סקירתו התייחס השר גם למו"מ המדיני מול הרשות הפלסטינית. על פי שר הביטחון "אם החמאס והפתח יגיע להבנות שיובילו לבחירות ברשות הפלסטינית, אנחנו נתנגד להשתתפות החמאס בבחירות אלא, בדיוק כפי שהתנגדנו בעבר. בכל מקרה אני מעריך שהחמאס והפתח לא יצליחו לגשר על המחלוקות ביניהם ולכן גם לא יגיעו כלל לבחירות. האיום הפלסטיני להחזיר את המפתחות הוא איום סרק. האינטרס הפוליטי והכלכלי הפלסטיני הוא חזק יותר. אין בצד השני  פרטנר. זו המציאות בפועל. החיילים שלנו מספיק אינטליגנטים כדי להבין את המציאות המורכבת בשטח כדי  לדעת כיצד להתמודד אתה. אין פתרון של רגע. אסור להשלות את עצמנו".

באשר לכוונה לפרק את המשרד להגנת העורף אמר השר כי "המשרד להגנת העורף הוקם מלכתחילה משקול פוליטי בלבד. הסופה האחרונה היא זו ששכנע את ראש הממשלה שהאחריות הכוללת צריכה לחזור לידי משרד הביטחון".

You might be interested also