צה"ל מחליף את המצנחים

המצנח החדש, מתוצרת ארה"ב, מתאים לחיילים כבדים יותר שנושאים על גופם ציוד לחימה רב

לאחר יותר מ-50 שנה: צה"ל מחליף את המצנחים שלו. המצנח החדש שייכנס לשירות בחודשים הבאים יהיה מדגם T-11 של חברת אירבורן האמריקאית. המצנחים הוותיקים פותחו באמצע המאה הקודמת ויוצרו בישראל.

זרוע היבשה של צה"ל בחנה את העתיד הצניחה כולה במהלך השנים האחרונות, והחליטה לשמר את יכולת ההגעה אל שטחי לחימה באמצעות צניחה מכלי טיס, אך לצמצמם את היקף הצניחה בצה"ל. הוחלט לשמר את היכולת רק אצל חטיבות הצנחנים בסדיר ובמילואים ובקרב מספר מצומצם של יחידות מיוחדות. מנגד, קורס הצניחה יצא מתכנית הלימודים של קורסים שונים בצה"ל, וכמו כן בוטל הנוהג לשלוח לקורס צניחה חיילים מצטיינים מיחידות שאינן צורכות – כ"צ'ופר".

עתה מגיע שלב חדש ברפורמה והיא החלפת המצנח עצמו. צה"ל יצטייד במצנח החדש לאחר שצבא ארצות הברית כבר רכש 15 אלף יחידות ממנו. המצנח T-11 הוא בעל צורה מרובעת והוא מבוסס על טכנולוגיות אווירו-דינמיות חדישות. אחת הסיבות המרכזיות להחלפת המצנחים היא העובדה שהחיילים כיום שוקלים בממוצע כמה קילוגרמים יותר מאשר החייל המומצא במאה הקודמת, ובנוסף הם נושאים עליהם ציוד לחימה רב יותר.

המצנח החדש מתאים למשקלים המוגדלים ונחשב יציב יותר מן המצנח שיוצא משירות. המטרה בהחלפת המצנחים היא לצמצם כמעט עד לאפס את כמות תאונות הצניחה בצה"ל. המצנח החדש כולל מצנח רזרבי שנפתח במשיכה, כמו במצנחים הישנים שיוצאים מן השירות, ואולם ה"רזרבי" הוא בעל חופה מוגדלת ונחשב בטיחותי יותר לעומת הישן. הקיפול של המצנחים החדשים תוכנן כך שקטנה מאוד הסכנה של הסתבכות חבלי המצנח. קליטת המצנח החדש בצה"ל תצריך התאמה בקורס הצניחה המסורתי ובמערך מקפלות המצנחים.

***
הכתבה המלאה מתפרסמת בגיליון 21 של המגזין ישראל דיפנס, היוצא לאור בשבוע הבא

You might be interested also