צה"ל יירט מטוס קרב סורי ברמה"ג

טיל פטריוט שוגר לעבר כלי הטיס שהגיח מאזור שמי סוריה. מדובר במטוס קרב מדגם סוחוי 24. הערכה בצה"ל: אסד לא יגיב לאירוע

(צילום: מתוך טוויטר)

צה"ל יירט בהצלחה באמצעות טיל פטריוט מטוס קרב סורי מדגם סוחוי 24, ככל הנראה, שחדר לתחומי ישראל מסוריה. כלי הטיס הופל. מדובר צה"ל נמסר כי "הגילוי, הזיהוי והיירוט בוצעו באופן מקצועי ותקין. היירוט בוצע באמצעות טיל קרקע-אוויר מסוג פטריוט". מדובר בפעם הראשונה מזה שנים שהופל מטוס קרב סורי בשטח ישראל.

עלפי הערכות בצבא המטוס הגיע לאזור במטרה לסייע לצבאו של אסד בקרבות שהוא מנהל בצפון רמת הגולן אל מול המורדים באזור קוניטרה. ועשה טעות וחצה את הגבול לתוך שטח ישראל. סוללת טילי הפטריוט ננעלה עליו ולקחה החלטה לשגר את הטיל. המטוס יורט. תמונות שהועלו לרשתות החברתיות מראות שני מצנחים, כך שככל הנראה אנשי הצוות של המטוס הצליחו לנטוש אותו לפני שהתרסק.

קצין בכיר בחיל האוויר אמר כי "המטוס חדר בוודאות לתוך שטח ישראל. התקבלה ההחלטה להפילו. אחרי שהטיל נורה הוא ביצע פניית פרסה בחזרה לשטח סוריה והטיל פגע בו לאחר מכן. הצוות נטש בהצלחה בתוך שטח סוריה". הוא הוסיף ואמר כי "המטוס היה בגובה ביניים של כעשרת אלפים רגל. בחדירה אווירית אפשר להגיע תוך דקה לכינרת. המטוס דו מושבי. הבסיס של סוחוי הסייקל במזרח סוריה באזור בשליטת אסד". הקצין הבכיר הוסיף כי הפעם האחרונה שהופל מטוס שחדר לשטח ישראל הייתה בשנת 1985.

שר הביטחון משה יעלון התייחס להפלת המטוס, ואמר שמטוס הקרב "התקרב לשטח ישראל ברמת הגולן באופן מאיים", ואף חצה את קו הגבול. "הבהרנו זאת בעבר ואנו מדגישים זאת גם עתה: לא נאפשר לכל גורם שהוא, בין מדובר במדינה או בארגון טרור, לאיים על ביטחוננו ולהפר את הריבונות שלנו. נגיב בתקיפות כלפי כל ניסיון שכזה, בין בטעות או בכוונת מכוון", הבהיר יעלון. "אנו מחויבים, בראש ובראשונה, לשמור על ביטחונם של אזרחי ישראל, ונשתמש בכל האמצעים שברשותנו כדי לעשות כן".

סוריה אישרה את דבר הפלת המטוס, וכינתה אותה "מעשה תוקפנות". הטלוויזיה הסורית ציטטה גורם צבאי, שאמר כי הצעד בא "במסגרת תמיכת ישראל בטרוריסטים של דאעש".

בתקופה האחרונה חיל האוויר העביר מסרים לחיל האוויר הסורי לבל יתקרב לגבול לאור שורה של תקריות שבהם גם מל"טים ומטוסים מאוישים התקרבו לאזור על מנת לסייע לצבא אסד. במקרים הקודמים הקפיצו כמה פעמים מטוסי קרב וגם נעלו עליהם טילי פטריוט. כל ההערכות מדברות על כך שאסד לא יגיב לאירוע ויכיל אותו. בכל מקרה, חיל האוויר מעלה כוננות ומגביר את הסיורים ברמת הגולן.

רק לפני פחות מחודש הפיל חיל האוויר כלי טיס בלתי-מאויש שחדר לישראל מסוריה וזוהה באזור קוניטרה.

מערכת טילי "פטריוט" שיגרה אז לעברו טיל קרקע-אוויר, ותושבים רבים דיווחו על קול נפץ עז בזמן היירוט. במהלך מבצע "צור איתן" יורט כלי טיס באזור הדרום על ידי סוללת טילי "פטריוט" לאחר שניסה לחדור לשטח האווירי של ישראל. אז היה מדובר בכלי טיס מתוצרת חמאס ברצועת עזה.

You might be interested also