צה"ל יבחן מודל חדש לצבא הקבע

על פי גורמים במערכת הביטחונית מדובר במודל המבוסס על מתווה ועדת טישלר, שהמליצה להוריד את גיל הפנסיה של משרתי הקבע

בצה"ל החליטו לבחון מחדש את מודל צבא הקבע. הצבא יקים ועדה לבחינת המודל שתתבסס על מסקנות מודל טישלר שקבע כי יש להוריד את גיל הפרישה בצה"ל ל-45 ואף 40.

כזכור, ועדת טישלר הוקמה בשנת 2011 על ידי שר הביטחון דאז אהוד ברק. בראש הוועדה עמד פרופסור אשר טישלר, דיקאן הפקולטה לניהול באוניברסיטת ת"א, הנחשב למומחה לתקציב הביטחון. חברי הוועדה היו ד"ר אורנה ברי, סגן נשיא EMC עולמי ולשעבר המדענית הראשית במשרד התמ"ת, עו"ד צביה גרוס, לשעבר היועצת המשפטית במשרד הביטחון, ד"ר דוד תדמור, לשעבר ראש הרשות להגבלים עסקיים, דו"ח דני מרגלית, יו"ר ,BDO ורו"ח גד סומך.

חברי הוועדה קבעו אז כי בסוגיית הפנסיה של צה"ל יש לבטל את פנסיית הגישור ולתת במקומה מענק פרישה מתאים לפורשים. חישוב המענק המתאים יקבע ע"י הערך המהוון של פנסיית הגישור הקיימת, השכר, גיל הפרישה, וההסתברויות לתעסוקה בשוק האזרחי בגילים השונים". לפי הוועדה, "שמירה על צה"ל כצבא צעיר ויעיל, ועלייה בהסתברות שקצינים מעולים (קרביים, טכנולוגיים, תומכי לחימה) שצה"ל מעוניין בהם יחתמו לשרות בקבע". היא גם תביא, לעלייה בתוחלת סך ההכנסות של קציני צה"ל ותביא לחיסכון כספי ניכר לתקציב הביטחון בטווח הארוך (ירידה בעלויות השכר והפנסיה)".

בצה"ל טוענים כי המעבר בשנת 2010 לפנסיה המוצמדת למגזר הפרטי גורמת להוצאות ניכרות במסגרת תקציב הביטחון. לטענת גורמים במשרד השנה עלו תשלומי הפנסיה, בעקבות המעבר, לסכום שמעבר לשבעה מיליארד שקלים וכי בשנה הבאה צפויה עלייה לכשמונה מיליארד שקלים. לטענתם מדובר בנתח נכבד מתקציב הביטחון שמגיע על חשבון הוצאות אחרות. גורם בכיר אמר לישראל דיפנס כי מדובר בחיפוש אחר מתווה שירות קבע חדש שייטיב עם המשרתים, עם המדינה ומערכת הביטחון.

You might be interested also