צה"ל הודיע על חייל נעדר. זוהו שישה חללים מההתקפה על הנגמ"ש

אחרי שחטיבת גולני ספגה מכה כואבת, האתגר הקשה ביותר הוא טילי הנ"ט והמחבלים המגיחים מפירי המנהרות. פרשנות

חיילי צה"ל בעזה (צילום: דו"צ)

צה"ל מוסר ביום שלישי כי יש חייל נעדר מתקרית הנגמ"ש שהותקף בסג'עייה ביום ראשון לפנות בוקר.

לפי הודעת צה"ל זוהו גופות שישה הרוגים. חייל אחד נעדר מהארוע.

החמאס טען ביום ראשון כי יש בידיו חייל חטוף, ולא ברור מה עלה בגורל החייל הנעדר.

ההרוגים שזוהו הם  סמל מקס שטיינברג  בן 24 מבאר שבע, סמל- ראשון שחר תעשה, בן 20 מפרדסיה,  סמל-ראשון דניאל פומרנץ , בן 20 מכפר אז"ר,  סמל שון מונדשיין, בן 19 מתל-אביב, סמל בן אואנונו , בן 19 מאשדוד,  סמל-ראשון אורן נח ,בן 22 מהושעיה

העדרות החייל יכולה להשפיע על המשך הלחימה.

זאת, לאחר שהמגעים המדיניים הואצו לקראת יום שלישי, לאחר שמזכ"ל האו"ם ומזכיר המדינה של ארצות הברית הגיעו כבר לאזור. מערכת הביטחון מעריכה כי יש סיכוי שהחמאס יהיה מעוניין בהפסקת אש, אם היא תכלול הבטחה כלשהי מצד מצרים והרשות הפלסטינית לפתיחת המעברים בין מצרים ובין רצועת עזה, וכן לתשלום משכורות של 43 אלף עובדי הרשות החמאסית.

באופן פרדוקסאלי, דווקא העובדה שהחמאס הסב לצה"ל אבדות כבדות בלחימה הקרקעית מגדילה את הסיכוי להפסקת אש, משום שהחמאס יוכל לטעון לניצחון מול ישראל, למרות המחיר הכבד שהוא שילם מצידו. השאלה החשובה ביותר כעת היא מהי אסטרטגיית היציאה של ישראל מן המהלך הצבאי, באמצעים מדיניים. על פניו, מסתמן "באג": ישראל שמה את כל יהבה במציאת פתרון להפסקת אש על מצרים בשיתוף ראש הרשות הפלסטינית, אבו מאזן.

אלא שיכול להיות שהאינטרסים של מצרים והרשות הם אחרים, ונראה, כי הפסקת האש תושג בסופו של דבר במהלך ש"יתבשל" במועצת הביטחון של האו"ם. זאת, למרות שמזכיר המדינה ג'ון קרי יצא ביום שני בערב לקהיר, כדי לדון שם על הצעה מצרית חדשה להפסקת אש. בינתיים, למרות המגעים המדיניים, האש בשטח אינה פוחתת. הלחימה העזה המשיכה גם ביום שני.

כמות הנפגעים הרבים של הימים האחרונים הייתה במידה רבה צפויה. הלחימה בתוך רצועת עזה היא אתגר צבאי עצום. בתוך הסמטאות ובמחילות המנהרות מתבטלים רבים מהיתרונות הטכנולוגיים של צה"ל, ותוצאות הקרב נקבעים על ידי גורמים כמו זמן תגובה ויוזמה. לוחמי צה"ל מגלים עד עכשיו דבקות מרשימה במשימה. סיפורי גבורה רבים עוד ייחשפו בחודשים ואף בשנים הבאות.

הקרב הקשה ביותר עד כה היה של חטיבת גולני שנכנסה במוצאי שבת ללב שכונת סג'עייה שבצפון הרצועה, ושילמה מחיר דמים יקר. מצד השני, החמאס אינו מתחפר ומתחבא כמו ב"עופרת יצוקה" אלא יוצא לקרב, כאשר רבות מהחוליות שלו מבצעות פעולות התאבדויות של ממש. האתגר הקשה ביותר לצה"ל בשלב הזה הם טילי הנ"ט ומחבלים מתאבדים נושאי חגורות נפץ, שצצים במפתיע מן הפירים של המנהרות.

במציאות שבה צריך להגיב על כל התקפה גם בשבריר שניה, קורים לא מעט מקרים של ירי כוחותינו על כוחותינו. כמה מקרי ירי דו צדדי אירעו בתחילת הלחימה וגם במהלך היממה האחרונה. לצה"ל נפגעו גם קצינים, שהולכים בראש הכוח. לאחר שמספר מפקדים נפגעו בימי הלחימה. ביום שני עסק צה"ל בעיקר בהמשך חשיפת המנהרות שהתגלו מאז תחילת הפעולה הקרקעית ובהכנות לפיצוצן. במקביל ללחימה העזה בצפון, שבמרכזה כוחות חטיבת גולני, יש לחימה לא פשוטה גם בגזרות המרכז והדרום.

תקלות 

הלחימה, מטבעה, רצופה גם בלא מעט תקלות טקטיות. שאלות קשות נשאלו כבר בימי הלחימה הראשונים לגבי הנסיבות שבהן הותקף רכב החפ"ק של חטיבה 188 סמוך לגבול, ולגבי העובדה שלוחמי גולני שנהרגו מפיצוץ מטען נסעו לתוך שג'עייה בתוך נגמ"ש M-113. מיושן ולא ממוגן. ואולם, תוך כדי לחימה כל כך קשה, מטרת התחקירים צריכה להיות הפקת לקחים מבצעיים מהירה ותו לא.

הערה אחת על המודיעין של צה"ל : אגף המודיעין נהנה בשנים האחרונות מגידול בלתי פוסק בתקציבו, כאשר תקציבי שאר הזרועות בצה"ל (כולל חיל האוויר) הולכים וקטנים. הלחימה עד כה מוכיחה, שגם כאשר מודיעין הוא מצוין, הוא מוגבל בהישגיו, בכל סוג של מערכה. הוא אינו יכול להיות חזות (כמעט) הכל. גם כאשר היה לצה"ל ולשב"כ מודיעין מצוין על החדירה שאיימה להתבצע ביום שלישי בבוקר ליד קיבוץ ניר עם בצפון הרצועה, זה עדיין לא מנע את החדירה עצמה, ואת העובדה שהחוליה החודרת שיגרה טיל נ"ט לעבר רכב של צה"ל, לפני שנפגעה מן האוויר וחוסלה.

ומשהו על שיגורי הרקטות: מאז תחילת המבצע הקרקעי מסתמנת ירידה של כ-40 אחוז בכמות שיגורי הרקטות מרצועת עזה לעבר שטח הארץ, ואולם עדיין לא ברור האם הסיבה לכך היא העובדה שצה"ל תפס חלק משטחי השיגור, למשל אלה שנמצאים בקרבת השכונה סג'עייה.

על פניו נראה כי החמאס יכול להמשיך את השיגורים מדרום וממרכז הרצועה, אבל יכול להיות שהוא שומר את הרקטות בבורות התת קרקעיים, בשל האפשרות שהלחימה תימשך עוד זמן רב.

You might be interested also