צבא ארה"ב משדרג את הלייטנינג

נורתרופ גרומן זכתה בחוזה בהיקף של 116 מיליוני דולרים לשדרוג פוד הלייטנינג במטוסי חיל האוויר האמריקאי וחיל נחתים האמריקאי. הפוד מבוסס על תכנון משותף עם חברת רפאל הישראלית

נורתרופ גרומן זכתה בחוזה בהיקף של 116 מיליוני דולרים לשדרוג פוד הלייטנינג במטוסי חיל האוויר האמריקאי וחיל הנחתים האמריקאי. הפוד מבוסס על תכנון משותף עם חברת רפאל הישראלית.

על פי תנאי העסקה, נורתרופ גרומן תשדרג את פוד הלייטנינג ותספק חלפים לחיל האוויר, חיל האוויר ריזרב, חיל האוויר הלאומי וחיל הנחתים. מהלך זה ישדרג את כל הפודים מסוג Block 1, של חיל האוויר לתצורת G4, ולמעשה יסיים את המעבר של חיל האוויר לגרסה העדכנית ביותר של מערכת ה-LITENING. פוד ה-AN/AAQ-28(V) LITENING הוא מערכת המאפשרת לטייסים לזהות מטרות, לרכוש אותן, לעקוב אחריהן בצורה אוטומטית ולבצע ירי מאוד מדויק של נשק רגיל ונשק מונחה.

הפוד החדש מספק את החידושים האחרונים בחיישן, הדמיית לייזר וטכנולוגיית קישור נתונים. הטכנולוגיות של ה-LITENING כוללות וידאו באבחנה גבוהה, הדמיית לייזר אינפרא אדום בגלים קצרים, סמלי צבע, ראש חיפוש וזום משופרים. התקדמות זו מספקת זיהוי מטרה מדויק יותר ומיקום בטווחים ארוכים יותר מהדורות הקודמים של ה-LITENING, ומפחיתה את עומס העבודה של הטייס.

פוד ה-LITENING פותח על ידי רפאל ונעשה בו שימוש במטוסי חיה"א הישראלי. בשנת 1995 נכנסה לתמונה חברת נורתרופ גרומן. המניע של ארה"ב להיכנס לשותפות עם רפאל היא מלחמת בוסניה שהתרחשה בשנים 1994-1995. באותה מלחמה, היכולת של חיל האוויר האמריקאי להשתמש בחימוש בצורה מדוייקת לקתה בחסר. לפני כן, חיל האוויר האמריקאי השתמש במערכת אמריקאית בשם LANTIRN שהפיתוח שלה החל בשנת 1980. המערכת נמסרה לחיל האוויר האמריקאי ב-1987, לאחר אישור מבצעי.

אולם, ביצועי ה-LANTIRN היו פחות טובים משל ה-LITENING. ארה"ב החליטה להיכנס לשותפות עם רפאל, והפודים הראשונים המבצעיים מסוג LITENING II הותקנו על מטוסי ה-F-16 של חיל האוויר האמריקאי בשנת 2000 בפרויקט שהיקפו, אז, היה 53 מליוני דולרים. מאז, יותר מ -700 פודים נמסרו לחיל הנחתים, חיל האוויר האמריקאי ושמונה לקוחות בינלאומיים.

You might be interested also

M1117 armored vehicles in Kosovo. Photo: U.S. Embassy Pristina

US donates M1117 armored vehicles to Kosovo's Army

According to the defense minister of Kosovo, it was not the last delivery of the vehicles. The Southeastern European country reportedly intends to purchase weapons from the U.S. under the American military sales program