פעולה קרקעית בעזה

עדכונים שוטפים

כוחות יבשה גדולים של צה"ל נכנסו לשטח רצועת עזה במטרה לפעול כנגד מנהרות הטרור בגבול עם ישראל. מדובר במימוש מדרגת הפעולה הבאה במדרג הפעולה העולה של מבצע "צוק איתן", אליו יצא צה"ל על רקע ירי הרקטות הנרחב ליישובי הדרום. על המבצע הקרקעי, אמר גורם צבאי בכיר: "היו חיכוכים הלילה והמבצע מתקדם לפי התוכנית. עד כה יש 14 מחבלים הלילה בתקיפות חוליות רקטות".

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בפתח ישיבת ממשלה מיוחדת בקריה כי ישראל נערכת לאפשרות של הרחבה משמעותית של הפעולה הקרקעית. "אי אפשר לטפל רק מהאוויר במנהרות ולכן חיילינו עושים זאת גם מהקרקע. אנחנו עושים הכל כדי להשיג את המירב, אבל אין ערבות ל-100 אחוז הצלחה".

הלילה הראשון של פעילות הביא עימו גם בשורות קשות: סמ"ר איתן ברק, בן 20 מהרצליה נהרג במהלך השעות הראשונות של הפעולה. ארבעה חיילים נוספים נפצעו באורח קל.

הגורם הצבאי הבכיר אמר עוד כי הפעולה מחולקת לשלושה חלקים: הראשון - תקיפות מהאוויר, במקביל לכוחות במטרות בעומק השטח. השני - הכוחות הקרקעיים שיחפשו וישמידו מטרות טרור, והשלישי - הכנת המדרגה הבאה כחלק מגיוס 18 אלף חיילי מילואים. הגורם הבכיר הוסיף כי "הכניסה הייתה מסיבית באש מלווה. היה ירי, שכלל גם מטענים מצד מחבלים אבל בסך הכל ההתנגדות עד כה קטנה".

בצה"ל אומרים כי הפעולה היבשתית הינה ממוקדת ומטרתה סיכול תשתיות הטרור ברצועת עזה. בשלב זה של המבצע פועלים בשטח רצועת עזה כוחות חי"ר, שריון, הנדסה, ארטילריה ומודיעין בשיתוף פעולה עם זרועות האוויר והים ובסיוע השב"כ וגורמי ביטחון אחרים, בהובלת פיקוד הדרום.

עד כה, במהלך מבצע "צוק איתן" ביצע צה"ל תקיפות אינטנסיביות של יעדי טרור ברצועה. מתחילת המבצע נתקפו 2037 מטרות טרור ברצועת עזה, ביניהן מעל ל-940 משגרים וכ-181 בתים המשמשים לפעולות טרור. כמו כן, בוצעו כ-211 תקיפות מנהרות טרור ברחבי הרצועה. מתחילת המבצע בוצעו למעלה מ-145 יירוטים של כוחות "כיפת ברזל" כנגד רקטות שכוונו לריכוזי אוכלוסין. 

לאור הרחבת המבצע אושר גיוס של כ-18,000 אנשי מילואים נוספים, מה שמעמדי את מספר המילואימניקים שגוייסו על כ-64 אלף איש. דובר צה"ל אמר כי "אנו נכנסים לחלק השני של המבצע לאחר הישגים מאוד משמעותיים בחלק הראשון. פגענו פגיעה קשה מאוד בחמאס ונמשיך לפגוע בו גם בחלק השני. תקפנו אלפי מטרות, פגענו בתשתיות ובפעילי טרור ונמשיך בחלק הבא של המבצע - הפעילות הקרקעית".

כמו כן, פנה תא"ל אלמוז לתושבי רצועת עזה ואמר כי "אני מבקש מתושבי הרצועה להתפנות מהאיזורים שצה"ל פועל בהם. צה"ל פועל בעוצמה רבה מאוד". בנוסף, ביקש דובר צה"ל מתושבי מדינת ישראל להמשיך ולנהוג באחריות על מנת לקדם את הישגי המבצע. "המבצע יוצא לדרך בהנחיית הדרג המדיני ויתרחב ככל שיידרש ובהתאם להתפתחות תמונת המצב".
 
הרמטכ"ל, רא"ל בנימין (בני) גנץ, התייחס למאמץ היבשתי בדברים שנשא בבור בקריה בזמן אישור הפעולה. "אנחנו נצא למתקפה משולבת יבשתית ואווירית בתיאום קרוב עם הפעלת כל העוצמה הן בנתיבי ההתקמות והן במרחבים אליהם אנו הולכים", אמר הרמטכ"ל. "תפיסת השליטה האמיתית על המרחב בהמשך למאמץ האש בתוך רצועת עזה על כל המוקדים תהיה בעירנות מוגברת של מערכי ההגנה. אנו עושים את כל מה שאפשר בעוצמה הנדרשת כמו חיילים ישראלים וגאים".

You might be interested also