פיגוע החטיפה: נמשכות הסריקות באזור חברון

בצה"ל נערכים לגל מעצרים נוסף של אנשי חמאס במטרה לגלות את הנערים הנעדרים. סגר כללי הוטל על העיר חברון

מבצע "שובו אחים": נמשכות הסריקות באזור חברון אחר שלושת הנערים שנחטפו ביום חמישי בלילה מצומת באזור גוש עציון. הכוחות פועלים בעיקר באזור צפון-מערב חברון ובדרום העיר. סגר כללי הוטל על חברון. מחסומי ביקורת של כוחות צה"ל הוקמו ביציאות ובכניסות הדרומיות של העיר.

בצה"ל ובשב"כ פועלים במטרה לגלות מידע דרך הפעלת לחץ על האוכלוסייה המקומית על מנת לאתר את מקומם של שלושת הנערים. אחד הנערים, כך הותר לפרסום, צלצל למוקד המשטרה מיד לאחר החטיפה ולחש למוקדן "חטפו אותנו", אולם אז נותקה השיחה ובמוקד החירום לא התייחסו לשיחה ברצינות. בעקבות כך הדיווח על החטיפה הועבר לצה"ל ולשב"כ רק מספר שעות מאוחר יותר.

בצה"ל נערכים לגל מעצרים נוסף בשעות הלילה על מנת לנסות ולהגיע למעגלים הקרובים יותר של מי שעומד מאחורי החטיפה. מוקדם יותר אמר ראש הממשלה כי הארגון שאחראי לחטיפה הוא חמאס. "אנשי חמאס ביצעו את החטיפה", אמר בפתח ישיבת ממשלה מיוחדת והוסיף כי "יהיו לכך השלכות חמורות".

בשיחה עם כתבים צבאיים בחטיבה המרחבית יהודה, אמר בצהריים קצין בכיר בצה"ל כי צה"ל פועל תחת הנחת העבודה שהנערים בחיים ומאז יום שישי נמצא בפעילות מבצעית אינטנסיבית, כדי להגיע לחוטפים ולכל מי שקשור אליהם. המיקוד הגיאוגרפי הוא בחברון, ומבחינה ארגונית אנחנו פועלים נגד חמאס. לדבריו אנחנו פועלים למנוע תנועה חופשית של החוטפים בשטח לשבש את תנועת החוטפים בהתאם להערכות המצב המודיעיניות. פיקוד המרכז זוכה לסיוע מטכלי באמצעות יחידות מיוחדות. לגבי התיאום עם הרשות הפלסטינית אומר הקצין כי מתבצע תיאום בכל מיני רמות עם הפלסטינים, אבל יש לקחת אותו בפרופורציה.

עיקר הפעילות היא ישראלית, אבל במקום שבו הסיוע הפלסטיני יכול לסייע, הם מסייעים. עיקר המאמץ כחול לבן. הרשות תופסת את הפיגוע כפוגע באינטרסים שלה. מהלילה, מוטל סגר על נפת חברון. לדברי הקצין הבכיר "פועל מבית לחם שמגיע עם פועל מחברון למחסום תרקומיא – הפועל מחברון לא יעבור והפועל מבית לחם כן. יש פגיעה באוכלוסיה הפלסטינית, אבל זו לא פגיעה סתם אלא רק מתוך צורך שאמור לשרת את המבצע ולפגוע בגורמי הטרור. אנחנו לא רוצים לפגוע בכלכלה הפלסטינית ובמרקם החיים.

הקצין הבכיר סיפר כי מעבר אלנבי לירדן נסגר ליציאת פלסטינים בגילאים 20-50, אולם ההערכה בצה"ל היא שהחטופים נמצאים בשטח הגדה. לדברי הקצין, צה"ל מכיר היטב את תשתית החמאס בחברון, המורכבת מפעילי חמאס שנכנסו לכלא הישראלי ויצאו ממנו. אנחנו לא פועלים באפלה, ולא בחלל ריק. באשר למתנחלים, אומר הקצין הבכיר כי ציבור המתנחלים בגדה מגלה גישה ממלכתית ואינו מפריע לפעילות כוחות הביטחון.

באשר לסוגיית הטרמפים אמר הקצין הבכיר: יש פקודות וברורות לחיילי צהל לא לעלות על טרמפים לאחר שמספר התראות לחטיפות עסקו בכוונות לחטוף חיילים בטרמפיאדות. חייל שעולה לניידת משטרה צבאית במבצע נגד טרמפים נלקח ישירות למשפט מול תת אלוף ונשלח לשלושה שבועות בכלא. אולם מול אזרח אין לצה"ל יכולת לשפוט אזרח הנוסע בשטחים. צהל דיבר עם המתנחלים והפיץ סרטוני אזהרה אך הדבר. הקצין הבכיר סיפר כי בחודשים האחרונים נערכו בגדה תרגילים שעסקו בתרחיש החטיפה, ותרגלו את שיתוף הפעולה בין ארגוני הביטחון השונים הן באזור חברון והן באזור אריאל תוך הפקת לקחים מהחטיפה והרצח של תומר חזן בספטמבר 2013. לדברי הקצין הבכיר לצה"ל יש מאות דיווחים על חטיפות שמתבררים כשגויים ואם חטיפת חזן נעשתה בידי חוטף שנמצא ברמה נמוכה החטיפה הזו בוצעה על ידי חוליה ברמה גבוהה שנהנתה מאהדה ומלגיטימציה לחטיפות.

לדבריו חמאס בגדה נמצא במצב קשה ומנגנוני הביטחון הפלסטינים אינם גוררים רגליים מול חמאס ועובדים עבור האינטרס. לאלוף פיקוד המרכז ניצן אלון נודע על החטיפה רק ביום שישי בבוקר, שעות ארוכות לאחר שהתבצעה, ומפקד חטיבת עציון האחראית על צומת הגוש, אל"מ עמית ימין, ידע רק דקות ספורות לפניו ומהר החליטו בצה"ל לגייס ולשנע כוחות ולפתוח חדר מלחמה. אלופ פיקוד המרכז ניצן אלון שוחח הלילה עם ראשי המתנחלים ועידכן אותם על פעילות צה"ל.

You might be interested also