פחות טנקים, יותר אש מדויקת ו"עוצבות קלות"

שינויים משמעותיים בצבא היבשה של צה"ל. קצין בכיר: "מדובר במהפיכה"

שינויים משמעותיים במבנה צבא היבשה של צה"ל: במסגרת השינויים הופחתה בצורה משמעותית כמות הטנקים. מספר עוצבות טנקים נסגרו, ולעומת זאת, הוגדל מספר ה"עוצבות הקלות" – שהן יחידות המצויידות ברכב גלגלי ומסוגלות לנוע בשטח במהירות ולשגר חימוש מונחה מדויק. עוצבות אלה יכולות להתאים לפעולה גם בעומק האסטרטגי של שדה הקרב (בשנת 2012 הוקמה במטה הכללי מפקדה לענייני לחימת עומק).

גם בתוך אוגדות השריון המסורתיות הוכנס שינוי כאשר נקבע באופן "סטנדרטי" שבכל אוגדה יהיו חטיבת חי"ר ויכולות אש ארטילרית מגוונות. בנוסף, חנך צה"ל בחודש פברואר אוגדה מרחבית חדשה שתהיה אחראית על הלחימה השוטפת בגזרת רמת הגולן - אוגדה 210 - "הבשן". בתוך גדודי השריון עצמם הופחתו מספר הטנקים בכל פלוגה, ולעומת זאת חוזקה מפקדת הגדוד על מנת לאפשר לה לפעול במסגרת יחידות קטנות ועצמאיות ולא רק במסגרת עוצבתית רחבה. במקביל לשינויים אלה, התקבלה החלטה לעבור לשלב הבא של פרויקט "צי"ד".

פרויקט צי"ד, צבא יבשה דיגיטלי, הוא אחד הפרויקטים המרכזיים בזרוע היבשה ובמסגרתו, הושלמה לאחרונה ההצטיידות בכל עוצבות הסדיר והמילואים ביבשה במערכות מחשב ותקשוב המאפשרות שו"ב לכל הדרגים בשטח. השלב החדש מתבטא בפריסת מערכות התקשורת והשו"ב – כאשר הדגש בשלב זה יהיה על הרחבת פס התקשורת למג"דים ולדרגים נוספים ועל החיבור של דרגי השטח לאמצעי אש מהאוויר. הפרויקט הוא חלק מתפיסת "צה"ל רשתי" עליה הכריז הרמטכ"ל כיעד עיקרי בשנת 2014 ובשנים הבאות. במסגרת "צה"ל רשתי" יחוברו כל גורמי האיסוף והאש אלה לאלה, על מנת לאפשר "טיפול" במטרות רבות באופן סימולטני וכמעט בזמן אמת.

במסגרת הפרויקט, נקבעו תשתית אחידה למיפוי שדה הקרב על ידי הזרועות השונות וגם תקן אחיד להעברת נ.צ (נקודת ציון) של יעדים לתקיפה כך שניתן יהיה לציין מטרה כלשהי באמצעי שליטה יבשתיים ואז לתקוף אותם מהאוויר (או להפך). מערכת חדשה שפותחה על ידי חברת "נס" היא חלק מהתשתית התקשובית שמאפשרת מהלך זה. המערכת מאפשרת סימון מטרה בת 12 ספרות על גבי מסך של מחשב נייד ואז ירי לעבר המטרה באמצעי אש מגוונים.

עוד שינוי תפיסתי שנכנס לתוקף באחרונה הוא מימוש תפיסת לוחמ"מ (לחימה מבוססת מודיעין) ביחידות החי"ר של צה"ל. התפיסה החדשה פותחה על ידי אגף המודיעין, בשיתוף זרוע היבשה ובהתבסס על מערכות תקשוב המתקדמות. על פי התפיסה, מועבר מידע מודיעיני טקטי לטובת פעילות בשטח עד למפקדי הפלוגות והמחלקות באמצעות מערכות צבא יבשה דיגיטלי (צי"ד). המידע מוזרם אליהם גם תוך כדי הלחימה עצמה. "צמצמנו בכמות הטנקים אבל מה שנשאר יהיה הרבה יותר חזק", אומר גורם בכיר בצה"ל בהקשר לשינויים המשמעותיים. "אנחנו פועלים להשיג מכפילי כוח ויכולות אש מדויקת על בסיס מוידיעין זמן אמת. גם חיל הים משולב בשינויים ההאלה ומבחינתנו מדובר במהפיכה". 

You might be interested also