פולין קונה ווטשקיפר?

האם בסופו של דבר יגיעו מל"טים ישראלים לצבא פולין? לפי אתר הגזט הפולני, המל"ט הבריטי , Watchkeeper, המבוסס על ההרמס 450 של אלביט נמצא במרכז ההתעניינות של הצבא הפולני

הפעילות של הרוסים באוקראינה מלחיצה את מדינות אירופה וגוררת מנהיגים לקבל החלטות הקשורות להתעצמות צבאית. בהיבט הפולני, החליט משרד הביטחון להאיץ את הליך רכישת המל"טים לצבא הפולני. אנחנו יודעים כי כל אזכור של שתי המילים - מל"טים ופולין - מעביר צמרמורת בקרב התעשייה הביטחונית בארץ, אבל ייתכן כי בסופו של דבר כן יכנס מל"ט ישראלי לפולין - רק במקום שזה יעשה בצורה ישירה, יכול מאד להיות שזה יהיה בצורה עקיפה באמצעות רכישה של ה-Watchkeeper . אם תרצו, הרמס 450 בתחפושת. כך על פי דיווח באתר הגזטה הפולני.

בתחילת מרץ - לאור המצב באוקראינה - ראש ממשלת פולין, דונלד טוסק, הודיע ​​על שינוי בסדרי העדיפויות להשבחת כוחו של הצבא הפולני. אחת מהרכישות הפוטנציאליות שעל הפרק, הוא מל"ט ה-Watchkeeper הבריטי, המבוסס על ההרמס 450 של אלביט מערכות. המל"ט מיוצר על ידי חברה משותפת לאלביט מערכות (51%) והתאגיד הצרפתי Thales תחת השם UAV Tactical Systems.

קודם כל, מל"ט ה-Watchkeeper הוא הראשון בהיסטוריה שכבר מאושר לטיסות אזרחיות מעל שטח בריטניה. באירופה, מל"ט לא יכול להשתמש באותו מרחב אווירי כמטוסים אזרחיים , אבל הודות ל Watchkeeper זה עשוי להשתנות. מל"טים יכולים למשל להתחיל לסייר באזורי הגבול , כולל במזרח פולין .

צוות ה-Watchkeeper כולל חמישה אנשים : טייס, אנליסט תמונה, מפעיל מטע"ד, אחראי על התקשורת ומפקד משימה. הם עובדים בקרון בקרת קרקע שמבחוץ נראה כמו מכולה רגילה. הקרון יכול להיות ממוקם בטווח מרבי של 140 קילומטרים מהמל"ט .

בנוסף, מידע מהמזל"ט ניתן להעביר בזמן אמת באמצעות 'מסוף צופה מרחוק' (Terminal Remote Viewer) , אשר יכול להפיק תועלת רבה לחיילים הנלחמים בחזית. המל"ט מסוגל לשהות בטיסה רציפה ל-20 שעות. הוא מגיע לגובה של 4500 מטרים ומהירות של עד 175 קילומטר / שעה במידת צורך. כמו כן, הוא מסוגל לפעול ממסלול באורך של 200-400 מטרים.

אחד מהתפקידים של ה- Watchkeeper , בין היתר, הוא לעקוב אחרי תנועות קרקעיות של רכבי אויב (Ground Moving Target Indicator). במצב זה , המל"ט סורק את הסביבה וקובע את סכמת הסביבה. ואז, במקרה של חריגות (לדוגמא, קבוצה גדולה של אנשים שפתאום רצים אל תוך היער) הוא מודיע למפעיל . ה- Watchkeeper משמש כיום את בריטניה, שרכשה 54 יחידות ממנו מלוות ב-15 קרונות בקרה.

על פי תכנית המודרניזציה הטכנית של משרד הביטחון הפולני, הצבא הפולני אמור להצטייד במספר דגמים של מל"טים , וה-Watchkeeper הוא רק אחד מהם. בסך הכל, הפולנים רוצים לרכוש 82 סטים (בכל סט יש מספר מל"טים) ממגוון דגמים. החל במל"טים קטנים, ועד כאלו תוקפים. בעתיד, המל"טים יפעלו מנמל התעופה Mirosławiec , שיכול לספק מקום ל-800-900 חיילים.

You might be interested also