פוטין חוזר למזה"ת

הפגישה שהתקיימה החודש בין פוטין לסיסי לא משאירה מקום לספק, רוסיה חוזרת למזרח התיכון - ובגדול. לפי דיווחים שונים, פוטין הציע לסיסי הרחבת הייצוא החקלאי, נשק חדיש וגם בנייה של כורים גרעיניים לייצור חשמל

קרדיט : youm7.com

בסוף השבוע שעבר נשיאי רוסיה ומצרים הסכימו להרחיב את הסחר ושיתוף פעולה הכלכלי בין שתי המדינות, בפרט להגדיל את ההיצע של תוצרת חקלאית מצרית לרוסיה ב-30 אחוזים. כך לפי פרסום באתר vestnikkavkaza.net. בינתיים, אירופה מנסה לסכל את הייצוא החקלאי לרוסיה (
מקור/>).

ולדימיר פוטין ועבד אל פתאח אל-סיסי הסכימו על הצורך ליצור שיתוף פעולה בין מצרים לאיחוד המכס של רוסיה, בלארוס וקזחסטן, ובכך לצור גישה פשוטה של מוצרים מצריים לשוק הרוסי. במהלך הפגישה, דיברו השניים על הרחבת שיתוף הפעולה הצבא ושיתוף הפעולה בתחום האנרגיה הגרעינית נדון גם כן.

לאחר הפגישה, מומחים רבים הסכימו כי מצרים יצאה מאזור השפעה אמריקנית, וזה יוצר הזדמנויות לרוסיה. ראש המחלקה לחקר הקווקז במכון CIS, ולדימיר יבסייב סבור כי "מצרים היא מדינה בעלת השפעה בעולם הערבי. ולכן, הדרך שבה רוסיה תבנה את יחסיה עם מצרים תשפיע על מעמדה של רוסיה לא רק בצפון אפריקה, אלא גם במזרח התיכון. זה יאפשר לרוסיה השפעה רצינית על תהליכים המתפתחים באזור".

לדברי יבסייב, המצב הפוליטי הפנימי במצרים נורמלי. "הנשיא אל-סיסי והאנשים שעליהם הוא מסתמך, הצליחו לייצב את המצב. אפילו לפני חצי שנה, אנחנו עדיין חששנו לפיצוץ במצרים". והפיתוח של היחסים עם מצרים, על פי מומחים, הוא מהותי לרוסיה. "אם לא היו מכשולים, כמו סעודיה, ארצות הברית ומדינות אחרות, אז אולי שיתוף הפעולה יכול היה להתפתח היטב בנוכחות של יכולת פיננסית", אמר יבסייב.

לדעתו, רוסיה צריכה להקדיש תשומת לב מיוחדת לשיתוף פעולה עם מצרים בתחום הגרעין: "ברגע שהנושא של ביטחון כלכלי נפתר, אני חושב שרוסיה תוכל להיכנס לחלק זה של השוק. מה טוב בתחום הגרעין? זה שיתוף פעולה ארוך טווח, מפני שבניית כור בדרך כלל לוקחת כמה שנים. לאחר הבנייה זה תמיד הכרחי לשמור על הכור. אנחנו מדברים על מודרניזציה של הכור, הארכת השירות שלו ומחקר משותף".

יבסייב קרא גם לפיתוח של שיתוף פעולה בין המדינות בתחום החלל ובתחום של טכנו-צבאי, אבל באותו הזמן הוא צופה כי "תהיה אופוזיציה חזקה גורמים שונים במטרה להחליש את היחסים בין רוסיה למצרים בכל דרך אפשרית. זאת, משום שאנשים רבים, במיוחד בוושינגטון, מאמינים כי חיזוק יחסים אלו מעיד על קריסה בהתפתחות היחסים בין ארה"ב למצרים", יבסייב רואה את התזה האחרונה כהגזמה.

נזכיר כי מצרים קיבלה בדצמבר האחרון 'מענק' מסעודיה על סך 2 מיליארדי דולרים לרכוש נשק רוסי (כנראה איתות לאובמה שיקשיח עמדות עם איראן. אין ספק שהתעשייה האמריקאית הייתה רוצה את הכסף). סיסי רוצה לרכוש בכסף הזה מטוסי מיג-29, טילי נ"מ מסוג Buk-M2, טילי נ"ט מסוג קורנט, מסוקי תקיפה מסוג Kamoc Ka-25 ו-Mil Mi-28, מסוקי תובלה ואמצעים לפיזור הפגנות (
מקור/>/מקור).

אופציה גרעינית?

לגבי השאיפה לאנרגיה גרעינית, רוסיה לא מתנהלת בחלל ריק. מצרים כבר מפעילה שני כורים גרעיניים קטנים ב-Inshas לצורך מחקר במסגרת תכנית גרעין אזרחית (להעמקה - nti.org). לפי דיווח מחודש שעבר באתר ventures-africa, מצרים תפרסם עד סוף שנה זו מכרז לבניית הכור הראשון להפקת חשמל.

לפי דיווח באתר foxnews, זה אמור להיות כור ראשון מתוך ארבעה. היקף הבנייה של הכור הראשון מוערך ב-4 מיליארדי דולרים שיבואו כמימון מהחברה שתזכה בפרויקט. יחד עם זאת, הדיווח קובע ששני הכורים הקטנים הקיימים מייצרים כל שנה 6 ק"ג של פלוטוניום, מספיק לבנייה של פצצת גרעין אחת - כל שנה. על פי האתר, בשנים 2007 ו-2008 נמצאו גם עקבות של אורניום מועשר ברמה גבוהה (HEU) באותו אזור. השאלה אם סיסי רוצה רק אנרגיה גרעינית או גם נשק גרעיני כנראה תשאר פתוחה.

אין ספק שסיסי בוחן את ההתנהלות הבינלאומית כלפי איראן בדיוני ה-5+1 ומבין שאם איראן נשארת מדינת סף גרעינית, הוא בבעיה. ולא רק הוא. גם סעודיה, איחוד אמירויות וטורקיה. כולן בסופו של דבר ירצו נשק גרעיני. בנוסף, תוכניות להקמת כורים לייצור חשמל כבר קורמות עור וגידים בירדן ואיחוד האמיריות הערביות. בירדן, רוסיה בונה כור בפרויקט שאמור להסתיים ב-2021 (מקור). באיחוד האמירויות הערביות קוריאה הדרומית בונה כור באבו-דאבי בעלות של 20 מיליארדי דולרים. גם הוא יושלם עד 2020 (מקור).

הכור לייצור חשמל במצרים אמור לקום בעיר Dabaa שעל חוף הים התיכון והוא מתוכנן להיבנות כשתי תחנות. אחת תייצר 1600 מגה/ואט, שניה תייצר 900 מגה/ואט. נכון להיום, ייצור החשמל השנתי במצרים מסתכם ב-156 מיליארדי קילו/ואט. אחת המתמודדות על הפרויקט תהיה חברת Rosatom הרוסית. כך לפי אתר ventures-africa.

ניסיון לבנות כור לחשמל נעשה עוד בימי מובראק ב-2012, אבל הבנייה שלו נתקלה בהתנגדות של אוכלוסיה מקומית. במאי השנה החל הצבא המצרי לשחזר את המבנים של הכור ההוא הכוללים מבני הנהלה, מבני אחסון, מעבדות, בתי מלאכה ומתקנים חשמליים. השיקום של המבנים צפוי להסתיים בחודש הבא, כך לפי האתר.

You might be interested also