"פגיעה בתעשיות הביטחוניות - פגיעה בביטחון ישראל"

שר הביטחון נאם בטקס חנוכת פס הייצור של כנפי מטוס F-35 בתעשייה האווירית ואמר כי פגיעה תקציבית בתעשיות הביטחון תהווה "מכה קשה לאזורים שלמים בישראל"

שר הביטחון, משה (בוגי) יעלון, השתתף בטקס חנוכת פס ייצור חדש של כנפיים למטוס הקרב העתידי של חיל האוויר ה-F-35. המפעל, בבעלות התעשייה האווירית, צפוי לספק משנת 2016 כשליש מכנפי החמקן שייוצרו בעולם. "המפגש כאן במפעלי התעשייה האווירית לרגל חנוכת פס הייצור של כנפי מטוס F35, הוא אות ומופת לעוצמה. עוצמתו של הקשר המיוחד בין ארצות הברית לישראל ובין הממסדים הביטחוניים של שתי המדינות; ועוצמתה של מדינת ישראל, של אנשיה ושל יכולותיה.

כאן במפעלי התעשייה האווירית, כמו גם בשאר התעשיות הביטחוניות של ישראל, אנו מגלים מדי יום את המצוינות, האיכות והיצירתיות; את היכולת לחשוב הכי רחוק, וגם להגיע לשם. את הידיעה כי אם לא נהיה הטובים ביותר, המתקדמים ביותר, המתוחכמים ביותר – פשוט לא נהיה. זהו סוד כוחנו וקיומנו. זו עוצמתנו. מוחותינו ולבבותינו. הרוח והידע.

"זכיתי לבקר בשנה שעברה במפעלי לוקהיד מרטין בפורת' וורת', בפס הייצור של F35, ופגשתי שם את בכירי החברה. אי אפשר היה שלא להתרשם מהמטוס, שיהיה חוד החנית של הצבאות המובילים בעולם, בהם צה"ל וחיל האוויר הישראלי כמובן; אי אפשר גם היה שלא להתרשם מהמחויבות העצומה של אנשי החברה לפרויקט, ולשיתוף הפעולה ארוך השנים עם ישראל. זהו שיתוף פעולה מנצח: איכות פוגשת באיכות. העוצמה, האיכות והמצוינות העולמיות של לוקהיד מרטין, בתוספת המצוינות הישראלית - מביאים לכך שהממשל האמריקני, הפנטגון והתעשייה הביטחונית של ארצות הברית, בוחרים פעם אחר פעם לפתח עם התעשייה הביטחונית הישראלית את המוצרים המתקדמים ביותר. אנו גאים בכם, עובדי ועובדות התעשייה האווירית. אנו גאים בכם, עובדי ועובדות התעשיות הביטחוניות של ישראל".

שר הביטחון ניצל את ההזדמנות למתוח ביקורת על הדרך בה מתנהל הדיון על הצורך בקיצוץ בתקציב הביטחון ואמר כי "בעידן בו התעשיות הביטחוניות של ישראל מהוות נדבך משמעותי בכלכלה הישראלית בייצור המקומי ובייצוא לרחבי העולם, ולאור העובדה כי הן מספקות באופן ישיר ועקיף פרנסה לעשרות אלפי משפחות בישראל – חובתנו לזכור שפגיעה בהן, כתוצאה מפגיעה משמעותית בתקציב הביטחון, תהווה מכה קשה לאזורים שלמים בישראל.

"אנו מתעקשים כי חלק משמעותי של התעשיות הללו יפעל בפריפריה, ולא בכדי. זו חובתנו החברתית למדינת ישראל ולאזרחיה. אבוי לנו אם כתוצאה מאינטרסים פוליטיים צרים כאלו או אחרים, שמטרתם לפגוע במערכת הביטחון ולהשחיר את אנשיה מבלי להבין את המשמעויות והסיכונים לכך, יאבדו את פרנסתם אלפי עובדים בתעשיות הביטחוניות בצפון ובדרום, בגליל ובנגב, וביטחונה הצבאי והחברתי של מדינת ישראל ייפגע".

יעלון התייחס גם למערכת היחסים המתוחה בין ישראל לארה"ב ואמר "המפגש עתה הוא גם סמל לקשר הבל ינתק בין ארצות הברית לישראל. קשר מיוחד מאין כמותו בין המעצמה הגדולה בעולם, מנהיגת העולם החופשי, שהיא ידידתה הגדולה ביותר של מדינת ישראל והמשענת האסטרטגית שלה. ארצות הברית מעניקה לישראל במהלך השנים סיוע נרחב, בעיקר בתחום הביטחון, והוא זה אשר מסייע למדינת ישראל לעמוד באתגרים הניצבים בפניה.

"כמי שמלווה זה שנים את היחסים המיוחדים הללו, אני נפעם בכל פעם מחדש מעומק הקשר והאינטימיות בין ממסדי הביטחון, הצבאות והעומדים בראשיהם. במזרח תיכון משתנה וסוער בו אין לדעת מה יילד יום, זהו קשר חשוב מאין כמותו.

"זו העת לומר את הדברים פעם נוספת, בקול רם וברור: היחסים העמוקים בין ארצות הברית לישראל חזקים מכל מחלוקת. ויכוח, חריף ככל שיהיה, לא יעיב על מערכת הקשרים בין המדינות ועל התודה שחבים אזרחי ישראל לארצות הברית על תרומתה לביטחוננו ולעוצמתנו".

You might be interested also