"עסקת הסט"ילים עם גרמניה תושלם"

על פי העיתון "הארץ" העסקה עם גרמניה לרכישת ספינות להגנה על אסדות גז בים אמורה להיחתם בשבועות הקרובים

בקרוב יחתמו ישראל וגרמניה בראשי תיבות על ההסכם לרכישת ספינות טילים גרמניות להגנה על מתקני הגז בים התיכון, כך מדווח העיתון "הארץ". על פי הדיווח המשבר סביב העסקה, שפרץ לפני כחצי שנה, הגיע לסיומו בעקבות התערבות של בכירים גרמנים וישראלים. העיתון טוען כי קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל הכריעה את הכף לטובת ביצוע העסקה בשל מה שהוגדר "המחויבות שלה לביטחון ישראל".

לפני שנה החלו מגעים בין ישראל לגרמניה לגבי רכישת שלוש ספינות טילים מהירות וחדישות, שצפויות להגן על אסדות הגז בים התיכון מול חופי ישראל מפני איומי טרור ומפני ירי טילים. שווי העסקה, היה אמור לעמוד על כ-900 מיליון אירו. כחלק מהעסקה ביקשה ישראל לקבל הנחה של 30% על מחיר הספינות, בדומה לעסקאות קודמות בהן נרכשו צוללות גרמניות עבור חיל הים הישראלי. בתחילת מאי, כשבועיים אחרי פיצוץ המשא ומתן בין ישראל לפלסטינים, קיים היועץ לביטחון לאומי של מרקל, כריסטוף הוייסגן, שיחת טלפון קשה עם עמיתו הישראלי יוסי כהן. בשיחה הודיע הבכיר הגרמני כי ארצו לא תיתן לישראל את ההנחה, והבהיר כי אם ישראל מעוניינת בספינות היא תוכל לרכוש אותן במחיר מלא.
 
עםזאת, אחרי כמה שבועות התחדשו המגעים בין הצדדים במטרה למצוא פיתרון למשבר. יש לציין כי לעסקה הזו - שתזרים מאות מיליוני אירו לכלכלה הגרמנית ולמספנות שמעסיקות אלפי עובדים - היתה חשיבות כלכלית אדירה עבור הגרמנים. הסירוב הגרמני להעניק את ההנחה גרם לישראל לשקול רכישת ספינות טילים מתוצרת קוריאה הדרומית, ובשלב מסוים הגרמנים הבינו כי גם להם יש אינטרס בקידום העסקה ובהחזרת ההנחה.

על פי "הארץ" בכיר במשרד החוץ בירושלים ציין כי בסופו של דבר מה שהכריע את גורל העסקה היתה המחויבות האישית של הקנצלרית מרקל לביטחונה של ישראל. "עם כל הביקורת שיש לה, כשזה מגיע לביטחון ישראל היא שמה הכל בצד", אמר הבכיר במשרד החוץ. "העסקה הזו תחזק עוד יותר את היחסים האסטרטגיים עם גרמניה ל-20 השנים הקרובות".

You might be interested also