"עסקת החבילה" ששמה קץ למפעיל הטרור

גם בשנות ה-50 פעילי הטרור ברצועת עזה פעלו לפגוע בישראלים. חשיבה יצירתית אחת סייעה לחסל את מי שהנהיג אותם. אפרים לפיד חזר לפרשה

חיילי גולני בדרכם לפרוץ מתחם ברפיח, 1956 (צילום: ארכיון צה"ל ומערכת הביטחון)

בראשית שנות החמישים חדרו מסתננים ערבים פעמים רבות לישראל מירדן ומרצועת עזה. הם נקראו בערבית פידאינים ("מי שמוכנים למסור נפשם לאל"), רצחו אזרחים , עולים חדשים ואנשי מושבים. החדירות היו לעתים למספר ימים.

בתחילה היו גניבות משטחים חקלאיים ובהמשך עברו לרצח ושוד. חלק מחוליות אלה הצליחו להגיע עד בסיס תל נוף, ראשון לציון ומושב שפריר (היום - כפר חב"ד), סמוך לתל-אביב. בפיגוע בכפר חב"ד נרצחו חמישה תלמידים ומורם הרב. מספר המחבלים בגדוד הפידאינים הגיע לימים ל-600. נשיא מצרים, גמאל עבד א-נאצר, הגיע אישית לעזה לברך את מצטפא חאפז, מפקד המודיעין המצרי ברצועת עזה, שעמד מאחורי גל הרציחות ואחראי אישית למותם של מאות ישראלים. צה"ל הגיב מעת לעת בפעולות תגמול ברצועת עזה ובירדן.

חאפז, קצין מודיעין מבריק עלה לדרגת אל"מ בגיל צעיר והגדרת תפקידו היתה "ראש מודיעין פלסטין". במסגרת זו היה מופקד על הפעלת ריגול בישראל, סיכול ריגול ברצועה ופיקוח על האוכלוסייה הפלסטינית. האגדה ספרה כי הצליח לברוח מהשבי בישראל במלחמת העצמאות. ב-30 באוגוסט 1953, שלושה שבועות לאחר הקמתה של יחידה 101, פרצו חיילי 101 לביתו של חאפז בעזה במגמה לפוצץ אותו, אך חזרו בהם משלא נמצא בבית והיו שם רק נשים וילדים. מרגע זה הבין חאפז כי ישראל דולקת אחריו וירד למחתרת, מוקף שומרים. ראש אמ"ן יהושפט הרכבי הטיל על יחידת המודיעין להפעלת סוכנים (המוכרת לימים כ-504) "לטפל" באיש.

הרעיון שהבריק במוחם של מפעילי הסוכנים המנוסים, צדוק אופיר ויעקב גזית ("זגה") ז"ל, היה לשגר לחאפז חבילה עם חומר נפץ מוסלק. השיטה שנבחרה היתה להעביר ספר שנועד להיות ספר קוד לסוכן ישראלי בעזה באמצעות סוכן כפול. הסוכן, מחמד סלימאן טלאלקה, לא ידע כי בישראל יודעים שהוא כפול. כדי למנוע מהסוכן לפתוח את המעטפה הכינו שתי חבילות . מעטפת הנפץ היתה ממוענת ללוטפי אלעכאוי, מפקד המשטרה המצרית בעזה. המטרה היתה כי הסוכן הישראלי ("הכפול") ידווח למצטפא חאפז על המעטפה המיועדת למפקד המשטרה המצרי, יעלה בכך את חשדו של חאפז כי מפקד המשטרה סוכן ישראלי ובסקרנותו ירצה לראות מה שלחו הישראלים לעכאוי.

ממסמך שלל שנתפס אחרי מבצע קדש הסתבר איך התנהלו הדברים בעזה לאחר שיגורו של הסוכן מישראל עם מעטפת הנפץ. הסוכן טלאלקה מסר לחאפז את החבילה והפציר בו כי יאשר להעבירה למפקד המשטרה, על מנת שישראל לא תגלה כי הוא סוכן כפול. חאפז התלבט ארוכות ולבסוף הפיתוי ניצח. לאחר שתחקר את הסוכן ארוכות החליט חאפז בבוקר יום 11 ביולי 1956 לפתוח את העטיפה בעצמו ובכך הסתיימו חייו. בעיתונות המצרית פורסם למחרת כי חאפז נהרג בעלות רכבו על מוקש. בן-גוריון פרסם ביומנו ב-13 ביולי 1956 כי "הבוקר מתפרסם בכל העיתונים שקולונל מחמד חפז ראש הפדאיון המצרי ברצועת עזה מת מהתפוצצות. הוא היה שולח מחבלים מרגלים לארץ ואחד מאלה שם קץ לחייו". בכך הגן בן-גוריון על ביטחון המקורות , בגישה אדוקה בהרבה מהמקובל כיום לחשוף במהרה התראות מודיעיניות.

במבצע המבריק של המודיעין הישראלי חוסל קולונל מצטפא חאפז בן 34 , שעמד בראש פעולות שיטתיות להרג ישראלים רבים משך שנים. פידאינים רבים נהרגו במבצע סיני באוקטובר 1956, ולאחר מבצע זה לא היה למצרים עניין לשקם את גדוד הפדאינים. בכך תם עידן טרור ופעולות תגמול של אז עד שהתחדש במתכונת אחרת אחרי 1967.

בחודש מרץ 2014 הופיעה בתו של קולונל חאפז, נוני דרויש, בפני קהל ישראלי בלוס אנג'לס והפכה מסבירה פרו-ישראלית מטעם עצמה.

You might be interested also