על ריגול ועסקי טכנולוגיה

הצהרת ההון של קית' אלכסנדר, ראש ה-NSA לשעבר, מגלה כי הוא השקיע בחברות טכנולוגיה בזמן כהונתו בתפקיד. חברות, שערך המניה שלהן היה יכול להיות מושפע מדברים שהוא אומר. בנוסף, לאחר סיום התפקיד, הוא הקים חברה שמוכרת ייעוץ לבנקים בארה"ב בהיקף של מליון דולרים בחודש. חבר קונגרס מאשים אותו במכירת סודות תמורת ייעוץ ומבקש לבחון את האתיקה של רב המרגלים לשעבר

מקור: recode.net

חשבתם שפרשת המניות של דן חלוץ במלחמת לבנון השנייה בעייתית? או אולי הטרידה אתכם העובדה שראש המוסד הנוכחי, תמיר פרדו, מושקע בחברה בבעלות נעם לניר? ובכן, מסתבר שמציאות בה ראשים של ארגוני ביטחון עושים לביתם במהלך השירות, אינה שמורה רק לארץ הקודש. מסמכים שהתפרסמו לאחרונה מגלים שגם ראש ה-NSA היוצא, קית אלכסנדר, ביצע מספר השקעות בחברות טכנולוגיה בזמן כהונתו.

מסמכים שהתפרסמו החודש על ידי הסוכנות לביטחון הלאומי (NSA) מראים כי קית אלכסנדר, שכיהן כמנהל הסוכנות מאוגוסט 2005 עד מרץ 2014, השקיע אלפי דולרים בתקופת כהונתו בקומץ של חברות טכנולוגיה. כך לפי פרסום באתר arstechnica ובאתר בלומברג.

ובכן, חלקכם תשאלו איפה הבעיה. נכון, על פניו, מדובר בנושא תפקיד שיכול תיאורטית במהלך כהונתו לדאוג לביתו מעבר למשכורת ולתנאים הגלומים בתפקיד. אולם, אדם במעמדו של ראש ה-NSA (או כל ארגון ביטחוני אחר), משפיע על השוק העסקי, ומכאן על ערך המניות של החברות הפועלות בשוק זה.

במקרה של אלכסנדר, הוא טען שוב ושוב בפני הציבור האמריקאי שקיים "סיכון גדול לביטחון הציבור בעקבות גילויי סנאודן". הצהרות מעין אלו יכולות להשפיע באופן חיובי על חברות שהוא מושקע בהן. פחד מהדלפות של מידע דיגיטלי מביא בסופו של יום לעלייה במחיר המניות של חברות טכנולוגיה בתחום אבטחת מידע וטיפול בנתונים.

המסמכים פורסמו ביום שישי האחרון על ידי news.vice.com. בין 60 הדפים ששוחררו, אשר מכסים תקופה מ-2008 עד 2013, אלכסנדר השקיע בחברת Synchronoss המספקת אחסון בענן כ-50,000 דולרים. 15,000 דולרים הושקעו ב-Datascension - "חברת איסוף ומחקר נתונים".

Pericom, חברת מוליכים למחצה שגם עשתה חומרה עבור "פתרונות DVR לשווקי האבטחה ומעקב באמצעות טלוויזיה במעגל סגור", מופיעה גם היא בתיק שלו, עם השקעות של כ-15,000 דולרים.

מנהל ה-NSA לשעבר השקיע גם 15,000 דולרים בחברת RF Micro Devices, חברה שעושה "רכיבים בעלי ביצועים גבוהים של מוליכים למחצה" לשווקי התעופה והביטחון. "בין היתר, רשומות פדרליות מראות כי החברה עשתה עסקאות עם הממשל בשווי של 10.5 מליוני דולרים. ביניהן, כאלו עם משרד הגנה (שיכולות לכלול גם את ה-NSA)".

הנתונים אודות תיק ההשקעות של אלכסנדר שוחררו על ידי ה-NSA בעקבות תביעה שהגיע העיתונאי החוקר, Jason Leopold. בשונה מה-CIA למשל שכן מפרסם הצהרות הון של בכירים בארגון, את ה-NSA היה צריך לתבוע בשביל זה.

מכירת מידע מסווג בחסות עסקית?

מאז שעזב את ה-NSA, אלכסנדר הקים חברה בשם IronNet Cybersecurity, המציעה שירותי הגנה לבנקים בהיקף שבין 600 אלף למליון דולרים בחודש.

בחודש יוני 2014, נציג פלורידה בקונגרס, אלן גרייסון, כתב מכתב לקבוצת הלובי הגדול ביותר של וול סטריט (מכתב) בשם SIFMA, שבו הוא טוען נגד האתיקה הכספית של אלכסנדר בגין מכירת שירותי ייעוץ לבנקים. גרייסון מסתמך על דבריו של מומחה אבטחת מידע בשם Bruce Schneier, שטוען כי הסכום החודשי אותו גובה אלכסנדר תמורת ייעוץ לבנקים לא משקף את הידע שלו בתחום.

למעשה, שיינר טוען כי ההסבר היחיד ההגיוני לסכום חודשי כזה הוא רק אם אלכסנדר מוכר להם מידע מסווג שרכש במסגרת תפקידו. (דוגמה למידע כזה יכולה להיות 'דלתות אחוריות' בציוד תקשורת של הבנקים או פרצות zero-day המשמשות לפריצה ללקוחות הבנק). את הטענה הזו לגבי מכירה של מידע מסווג העלה גם גרייסון במכתבו לארגון SIFMA.

עוד טענה שמעלה גרייסון טמונה בעובדה שאלכסנדר שוכר את המשרדים של החברה החדשה שלו מחברה בשם Promontory Financial Group LLC, חברת ייעוץ המספקת לבנקים בארה"ב ייעוץ בקשר לנושאי רגולציה. לפי התבטאות של החברה בנושא, אלכסנדר צפוי להיות שותף לאותן עסקאות של חברת הייעוץ שיש בהן תוכן הקשור לאבטחת מידע.

הטענה המרכזית של גרייסון במכתבו היא שאם לוקחים מאלכסנדר את המידע המסווג שהוא מחזיק, אין לו למעשה ערך מוסף עבור הבנקים. מכאן, שיש חשד שאלכסנדר מוכר מידע מסווג לבנקים תחת מעטה של 'ייעוץ', אותו רכש במסגרת תפקידו ב-NSA.

אלכסנדר מצידו מכחיש את הטענות בנוגע למכירת סודות לבנקים תמורת תשלום על ייעוץ.

ה-NSA לא הגיב באופן מיידי לבקשות האתרים השונים.

You might be interested also