על כוונת ההאקרים: פצצות גרעין

משרד האנרגיה האמריקאי הודיע בתחילת החודש כי קיים חשד לפריצת אבטחת מידע במתקן Y-12 שבו מייצרים פצצות גרעין ודלק לצוללות גרעיניות. על פי החשד, בוצעה גישה בלתי מורשית למסמכים מסווגים. החקירה צפויה להתחיל באוקטובר

מתקן Y-12 - ויקיפדיה

משרד האנרגיה של ארה"ב (DOE) פרסם בתחילת החודש הודעה על כוונה לחקור אירוע שלכאורה יש בו פוטנציאל לגישה בלתי מורשה למידע מסווג במתחם הביטחון הלאומי Y-12. מתקן שנועד לייצור פצצות גרעין.

ב -3 בספטמבר 2014, משרד האכיפה בתוך משרד האנרגיה (DOE), הודיע לחברת Babcock & Wilcox Technical Services, קבלן התפעול לשעבר של מתקן Y-12, על כוונתו לחקור את האירוע (המכתב). B&W היא למעשה קבלן פרטי שמפעיל מתקני גרעין עבור ממשלת ארה"ב. לפי אתר החברה, עלות תפעול שנתית של מתקן כזה שוות ערך למיליארד דולרים. בנוסף למתקן Y-12 מפעילה החברה גם את המתקן הגרעיני Pantex Plant, גם הוא נועד לייצור, שיפוץ והשבחה של פצצות גרעיניות. הוא מונה 3000 עובדים והוא גם משמש כמקום אחסון לליבות פלוטוניום מפצצות גרעין שנגרטו.

לפי המכתב שנשלח לחברה מדבר על אירוע שהתרחש ביוני 2014 שבו לכאורה בוצעה גישה בלתי מורשית למסמכים מסווגים. בתאריך ה-25 ליוני דיווחה חברת B&W על האירוע לרשויות. בתאריך ה-30 הסתיים החוזה של החברה לאספקת שירותים למתקן Y-12. לפי המכתב, החברה הייתה אחראית ליישום תהליכי העבודה שהובילו למקרה שלכאורה ארע. לפי המכתב, החקירה תתבצע בתחילת חודש אוקטובר הקרוב.

לפי אתר lubbockonline.com, מתקן Y-12 אחראי על אחסנת אורניום, פעולות עיבוד וייצור שונות וייצור דלק עבור הצוללות הגרעיניות של ארה"ב. לפי אתר חברת Babcock & Wilcox, המתקן גם עוסק בייצור נשק גרעיני ושיפוץ שלו.

הפריצה לכאורה למערכות המתקן באה במועד לא נעים עבור ממשלת ארה"ב. אתר lubbockonline.com יודע לספר כי למעשה מתנהל ברקע משא ומתן בין ממשלת ארה"ב לבין B&W על עלויות התפעול של המתקנים לשנים הבאות. מדובר בחוזה על סך 22 מיליארדי דולרים, כאשר משרד האנרגיה יצא למכרז במקום לחדש אוטומטית את החוזה מול החברה. בהיבט המסחרי, אם יתברר שאכן הייתה פריצה ונגנב חומר מסווג, זה עלול להשפיע על החלטת הממשלה בנוגע להעסקת החברה.

אולם, בהיבט של הסייבר, אם B&W מתפעלת שני מתקנים גרעיניים, ייתכן וגם המתקן השני, Pantex, נפרץ והחקירה באוקטובר תגלה זאת. מקרה זה מעלה שוב לשיח את נושא הריכוזיות כנקודת כשל בתחום אבטחת מידע. במקום לפרוץ לכל מתקן בנפרד, מספיק לפרוץ למערכות של החברה המתפעלת כמו B&W כדי להגיע לחומרים מסווגים בכל המתקנים הנמצאים תחת התפעול שלה.

בזווית הישראלית זה איתות לגורמים הרלוונטים. מקרה זה הוא למעשה הוכחה שבסייבר הכל פריץ. גם המערכות הכי שמורות במדינה, כמו מתקני ייצור לפצצות גרעין.

You might be interested also

One of the infiltrators who was captured. Photo: IDF Spokesperson's Unit

Commentary: Infiltrators from Lebanon travel around in Israel for almost an entire day. Will they be used for terrorist attacks? 

Two infiltrators entered Israel from Lebanon and stayed for almost a day without the military knowing where they were. The next time it happens, it could end in a terrorist attack or espionage. It appears that Hezbollah found a legitimate way to test the IDF's blind spots on the border