על הפרק: שינויים בביון האמריקאי

מנהל סוכנות הביון, ה-CIA, ג'ון ברנן רוצה לעשות שינוי ארגוני כולל בסוכנות. במקום חלוקה למחקר והפעלת סוכנים, הוא רוצה חלוקה ליחידות קטנות עם מיקוד באזורים גיאוגרפיים או סוגי תוכן. אם השינוי יקרה, הוא יהיה המשמעותי ביותר מאז הוקמה הסוכנות. ומה זה אומר על המבנה של המוסד הישראלי?

ראש ה- CIA ג'ון ברנן שוקל שינויים ארגוניים בשירות הביון, שיכללו פירוק של חטיבות הריגול והמחקר שהיו במקום זה עשרות שנים, כדי ליצור יחידות היברידיות עם התמקדות באזורים גיאוגרפיים ובהקשרים של איומים על ביטחונה של ארה"ב. כך אמרו גורמי מודיעין אמריקאים בהווה ובעבר לאתר washingtonpost.

ההצעה תשכפל למעשה את המבנה של מרכז הלוחמה בטרור של ה- CIA וגופים דומים אחרים בסוכנות - רעיון שמשקף את חשיבות הלוחמה בטרור מאז הפיגועים ב-11 בספטמבר 2001. טיעון דומה נשמע לאחרונה גם לגבי המבנה של צבא ארה"ב - במקום פיקוד עולמי והכשרה של כוח אדם לפעולה בכל הגזרות, צריך מבנה ממוקד גיאוגרפיה כמו זה של הצבא הצרפתי למשל. בצורה כזו, כוח האדם הלוחם יתמקצע באזור מסוים בעולם וישיג את המטרות ביעילות רבה יותר. דיון זה גם מזכיר את הויכוח מי צריך לטפל באירועי טרור בתוך המדינה - סיירת מטכ"ל או הימ"מ.

גורמים רשמיים בארה"ב הדגישו כי ההצעה נמצאת בשלבים הראשוניים שלה, ועדיין יכולה להשתנות או להיזנח. הרעיון כבר נתקל בהתנגדות מצד גורמים בעבר ובהווה בשירות הביון.

אבל אם ברנן נע קדימה, אמרו בכירים, השינויים יהיו בין אלו השאפתניים ביותר בהיסטוריה של ה- CIA - פוטנציאל ליצירת מרכזים בודדים עם התמקדות בסין, אמריקה הלטינית ואזורים או נושאים אחרים. "זה שינוי גדול", אמר גורם רשמי ב-CIA שעבד עם ברנן.

ברנן מינה ועדה פנימית של ה- CIA בספטמבר כדי להעריך את ההצעה כחלק מסקירה רחבה יותר של המבנה של הסוכנות."אני צריך להיות משוכנע יותר ויותר שהגיע הזמן לקחת מבט חדש על אופן בו אנו מאורגנים כסוכנות ובאם המבנה הנוכחי שלנו, והדרכים לעשיית עסקים, זקוקות לשיפור", אמר ברנן בהודעה רשמית לעובדי השירות.

ברנן לא התווה תוכניות מסוימות, אבל הוא הביע חשש כי המבנה הנוכחי של שירות הביון מערער את היעילות של ה-CIA בתקופה שבה "הצורך במודיעין מעולם לא היה גדול יותר", ויותר משימות של הסוכנות "חוצות את הגבולות הארגוניים שלנו".

תסכול מהכישלון בסוריה

פקידים לשעבר אמרו כי עניינו של ברנן בשינוי ארגוני מונע בחלקו על ידי תסכול במאבק לחיזוק המודיעין האמריקאי במשבר בסוריה, שנהפך ממלחמת אזרחים לחממה לארגוני טרור. דובר ה- CIA, דין בויד, אמר כי קבוצת העבודה הפנימית התבקשה לערוך סקירה נרחבת וצפויה לדווח בחזרה עם "המלצות באם צריכים להיעשות שינויים, ואם כן, מה צריך לעשות".

במרכז הדיון עומד המבנה הבסיסי של הסוכנות שהיה במקום מאז תחילת פעילותה, עם עובדים מחולקים בפונקציה בין ארבעה דירקטוריונים גדולים. הידוע ביותר הוא ה-NCS שמפעיל סוכנים בכל העולם ואגף המודיעין (מחקר), שמעסיק אלפי אנליסטים שתפקידם העיקרי הוא לספק תובנות על התפתחויות בעולם לנשיא אובמה וקובעי מדיניות אחרים. השניים האחרים כוללים יחידה שהתמקדה במדע ובטכנולוגיה, ויחידה לוגיסטית שתומכת בפעילות הסוכנים בחו"ל.

רבים ממרכיביה של הסוכנות אורגנו מחדש ושינו את השם שוב ושוב. אגף המודיעין, למשל, חודש כמעט לחלוטין במהלך שנות ה-80 ועבר מהתמקדות בפוליטיקה וכלכלה, ליחידות שהתמקדו באזורים גיאגרפיים על פי דגם של החטיבות גיאוגרפיות המפעילות את הסוכנים.

הרעיון שנבחן על ידי ברנן הולך מעבר לשינויים כאלה, והוא בנוי סביב מודל שמסתמך על "מרכזים" המשלבים אנליסטים, מפעילים, מדענים ואנשי תמיכה. הסוכנות יישמה במשך שנים גישה דומה במשימות כמו האטה של התפשטות סמים, נשק לא חוקי ונשק גרעיני.

המגמה בעשור האחרון מתגלמת בצמיחה מסיבית של מרכז הלוחמה בטרור. עם אלפי עובדים, נוכחות בעשרות מדינות וצי עצמאי של מל"טים חמושים, ה-CTC, כפי שהוא מכונה, נחשב כסוכנות בפני עצמו. רבים מייחסים את ההצלחה של ה-CTC נגד אל-קאעידה להיתוך של דיסציפלינות, עם אנליסטים שמחזיקים בידע מפורט על רשתות טרור הפועלים באופן ישיר עם המפעילים שהואשמו בפירוקן.

"זוהי נוסחא שעבדה ליצירת מיקוד ואנרגיה יוצאת דופן" נגד אל-קאעידה ומטרות חשובות אחרות, אמר ראש ה- CIA לשעבר מייקל היידן שנפגש לאחרונה עם הוועדה של ברנן לדון בתוכניות הארגון מחדש. "האתגר הוא ארגון כל הסוכנות לאורך קווים אלה". ארגונים היברידיים כגון CTC נוטים להיות "שקועים באתגרים התפעוליים של הרגע", אמר היידן. "אבל יש לשים לב ליצירת בסיס כישורים, ידע ומאגרי מידע [לטווח הארוך]".

מה לגבי רוסיה וסין?

אחרים ציינו חששות נוספים. "הפוטנציאל לשחיתות הוא הרבה יותר גדול", אמר איש מודיעין אמריקאי לשעבר שעבד ב-CTC. "אם יש לך אנליסטים העוסקים באופן ישיר בסיוע למפעיל, קיימת אפשרות שהם יתקרבו יותר מדי לנושא, ויהיו ממוקדים מדי בניסיון להשיג תוצאה מסוימת".

ובכל זאת, כמה ותיקי CIA אמרו כי הסיכון יכול להתקזז על ידי יתרונות אחרים שמגיעים מהיתוך בין האנליסטים למפעילים. פעולה כזו יכולה לתת לאנליסטים הבנה עמוקה יותר של המניעים והאמינות של המקורות. ככאלו שהוכשרו להיות ספקנים, אנליסטים גם יכולים לעזור לראות פגמים בתוכניות מבצעיות.

שיתוף פעולה מסוג זה הוכיח את עצמו בחיפוש אחר אוסאמה בן לאדן והוליד קטגוריית קריירה חדשה לאנליסטים הידוע בשם "targeters" שעוזרים לזהות אנשים המתאימים לגיוס לשירות החשאי, אנשים שצריך לעצור, או במקרים קיצוניים, להרוג. ותיקי הסוכנות, לעומת זאת, כבר חלוקים בשאלות אם יצירת מרכזים חדשים תוביל לרווחי מודיעין משמעותיים בנושאים מסורתיים כולל רוסיה וסין.

You might be interested also

M1117 armored vehicles in Kosovo. Photo: U.S. Embassy Pristina

US donates M1117 armored vehicles to Kosovo's Army

According to the defense minister of Kosovo, it was not the last delivery of the vehicles. The Southeastern European country reportedly intends to purchase weapons from the U.S. under the American military sales program