על הפרק: רשת מגיבים ראשונים

המשרד לביטחון פנים פרסם מכרז לקבלת הצעות למתן שירותי ייעוץ לאפיון ליווי והקמת מערכת תקשורת מתקדמת

photo by: shutterstock.com

המשרד לביטחון פנים מתכנן להקים או להתבסס על מערכת תקשורת שעיקרה רשת תקשורת ארצית רחבת פס בטכנולוגית LTE שתאפשר הפעלה ושליטה על כוחות "המגיבים הראשונים" ברמה הארצית, ותאפשר העברת מידע, תמונות, וידאו וכיו"ב בזמן אמת אל השטח וממנו. כך עולה מפרסום המכרז באתר המשרד.

לפי המסמכים, המשרד מבקש לקבל הצעות למתן שירותי יעוץ בתחום הקמת מערכת תקשורת ארצית מתקדמת בעלת פס רחב עבור כוחות "המגיבים הראשונים" ו/או השתלבות ברשת / רשתות קיימות של גופים מסחריים. המכרז הוא לשנתיים והוא כולל לוווי בשלב ההטמעה של המערכת. כלומר, ניתן להסיק מכך שהיעד הוא להקים רשת כזו במהלך השנתיים הקרובות. היקף החוזה המירבי מוערך בכ-5 מליוני ש"ח (לפי הנוסחה בפרק 7 במכרז). נזכיר כי מדובר בייעוץ לאיפיון הרשת ולווי בשלב ההטמעה.

מי נכלל ב"מגיבים ראשונים"? ובכן, לפי מסמכי המכרז מדובר במשטרת ישראל, רשות ארצית לכבאות והצלה, מגן דוד אדום, פיקוד העורף, משרדי ביטחון הפנים, הגנת העורף, הגנת הסביבה, המועצה לביטחון לאומי, וכן גופי ממשל וגופי תשתית כפי שייקבע ע"י המשרד.

מה הציפיות של המשרד לביטחון פנים מהיועץ שיזכה במכרז? ובכן לפי המסמכים באתר המשרד התוצרים הם: 

הכנת דרישה מבצעית מפורטת לפי צרכי המגיבים הראשונים בהתבסס על תפיסת ההפעלה של כל גוף ועקרונות תפיסת ההפעלה המשולבת של משטרת ישראל. בחינת התאמת המערכות מסחריות קיימות או מתוכננות מול אפשרות של הקמה והצטיידות במערכת תקשורת חדשה ו/או חלופות של מערכות משולבות. בחינת הכדאיות והמשמעויות להקמת מערכת תקשורת ייחודית עבור המגיבים הראשונים מול חלופה של השתלבות ברשת קיימת.

[הערה: יהיה מאד מוזר אם אותו יועץ ימליץ להקים רשת סלולארית נפרדת של LTE במקום להתבסס על תשתיות שמקימות חברות הסלולאר הקיימות. כמו כן, בשל שיקולי שרידות, יהיה זה תמוה אם אותו יועץ ימליץ להסתמך רק על תשתית של חברה אחת]. 

דואגים לאבטחת מידע?

אחת השאלות שעולה מעיון במסמכי המכרז היא מדוע אין התייחסות מפורשת בפרק המדבר על מקצועיות היועץ (סעיף 8) לתחום אבטחת מידע. הרי מדובר ברשת תקשורת שתוקם עבור משטרת ישראל וגופים נוספים העוסקים במתן שירותי חירום לאזרח, ומכאן שרשת זו תהיה מטרת איכות להאקרים של מדינות עויינות / ארגוני פשיעה. האם לא ראוי שלפחות אחד מהיועצים יישא באמתחתו הסמכה מסוג CISSP לפחות? או לחילופין שלפחות יציג X שנות ניסיון ביישום מנגנוני אבטחת מידע בתחום הטלקום?  

לחץ כאן להורדת מסמכי המכרז מאתר המשרד לביטחון פנים

 

You might be interested also