"עלינו ללמוד ממה שאירע ב-73'"

שר הביטחון אמר בטקס האזכרה השנתי לחללי מלחמת יום כיפור כי "מחובתנו למנוע השתלטות של יוהרה, שאננות ועריצות מחשבתית, לאפשר שיח פורה ופתוח, להטיל ספקות ולשאול את עצמנו מדי בוקר מה נשתנה"

"ארבעים ואחת שנים חלפו. ארבעים ואחת שנים, ועדיין מהדהדת בזיכרונו של כל אחד ואחת מאיתנו צפירת האזעקה ששינתה את ההיסטוריה של מדינת ישראל, ואת חייהם של רבים כל כך. ובעיקר את חייכן, משפחות הנופלים, לוחמים ומפקדים בצה"ל, שקרבות הגבורה שהיו חלק מהם בצפון ובדרום, ביום ובלילה, באוויר, בים וביבשה, הצילו את מדינת ישראל בשעתה הקשה ביותר", כך אמר שר הביטחון משה (בוגי) יעלון במהלך טקס האזכרה השנתי לחללי מלחמת יום הכיפורים. 

"אל שדה הקרב הם יצאו מבתי הכנסת ומבתיהם, מהבסיסים הפרושים לאורכה ולרוחבה של המדינה, מחיק משפחתם וחבריהם, לוחמים בסדיר ובמילואים, עוטים על עצמם את מדי צה"ל, אינם יודעים עדיין כי זה יהיה עבורם הקרב האחרון. לוחמים ומפקדים שהצילו את מדינת ישראל בגופם ובנפשם, מעבירים את הלפיד שקיבלו מדור תש"ח וקדש וששת הימים ומלחמת ההתשה אל הדורות הבאים, אלו שלחמו בלבנון, ביהודה ושומרון ורצועת עזה. מוכיחים, כפי שראינו במהלך מבצע 'צוק איתן', כי הדור הולך ומשתבח, וכמו קודמיו, מבין את גודל המשימה והאחריות המונחת על כתפיו", הוא הוסיף.

"מלחמת יום הכיפורים הייתה נקודת שבר עבור רבים מאזרחי ישראל, ועבור דור שלם ששם את מבטחו בהנהגת המדינה, ונותר עם צלקות עמוקות ושאלות קשות שאינן מרפות עד עצם היום הזה. עבורי ועבור בני דורי הייתה מלחמת יום הכיפורים פעמון אזהרה. תחושת חוסר האונים בימי הקרבות הראשונים, עת החלו להגיע שמות הנופלים וכל אחד מאיתנו גילה ברשימות חברים שהיו ואינם עוד, צרובה בכל אחד ואחת מאיתנו גם היום. החשש פן מדינת ישראל נמצאת בפני חורבן לא הרפה אז, בימים הראשונים בקרבות הבלימה ברמת הגולן ולאורך תעלת סואץ, נחרדים מהאפשרות שכוחות הצבא הסורי והמצרי ישעטו אל עבר ערינו ויישובינו".

יעלון התייחס גם להפקת הלקחים מהמלחמה, שנודעה כמי שניפצה את הקונספציה של המודיעין שהייתה קיימת אז. "מלחמת יום הכיפורים הייתה גם לקח שראוי שנלמד אותו יום יום, שעה שעה. להבין שכל אחד ואחת מאיתנו יכול לטעות בראיית המציאות, ולכן מחובתנו למנוע השתלטות של יוהרה, שאננות ועריצות מחשבתית, לאפשר שיח פורה ופתוח, להטיל ספקות ולשאול את עצמנו מדי בוקר מה נשתנה.

"חובתנו היא להוביל את מדינת ישראל אל חוף מבטחים, ולעשות זאת באחריות ובשיקול דעת, בתבונה ובשום שכל. לזכור בכל יום כי אזרחי ישראל שלחו אותנו להנהיג אותם אל המשך שגשוג וצמיחה, ולהמשיך להיות שליחי ציבור שטובת המדינה מובילה אותם בדרכם.

"במזרח תיכון סוער וגועש, בו השינויים מתרחשים לעיתים חדשות לבקרים עלינו לעקוב אחריהם בזהירות. חובתנו כמנהיגים היא להוסיף ולהושיט את ידנו לשלום, אך גם לא להשלות את עצמנו בנוגע לכוונותיהם של אויבינו. מקרוב ומרחוק מנסים ארגונים, מדינות וישויות לפגוע בנו בדרכים שונות – באמצעות טילים ורקטות, טרור ודה-לגיטימציה ושאיפות לפתח נשק גרעיני – ועלינו לדעת להשיב מלחמה שערה אם חלילה נידרש לכך, בכל מקום ובכל זירה, צבאית ומדינית".

You might be interested also

President Joe Biden walks through an Honor Guard Cordon at the conclusion of the Coast Guard Academy Commencement on Wednesday, May 19, 2021, at the Coast Guard Academy Cadet Memorial Field in New London, Connecticut. (Official White House Photo by Adam Schultz)

Biden against ransomware: increased threat in the short term, great potential for the future

Commentary: The White House has formulated a four-stage plan for dealing with ransomware attacks that could potentially be an effective means of dealing with the global problem, writes Ram Levi, founder and CEO of Konfidas