עירק: נשק במיליארד דולרים

ארה"ב תמכור לעירק אמצעי לחימה במיליארד דולרים - העסקה תכלול מטוסי אימון, בלוני תצפית ומשוריינים. המטרה: לאפשר לממשל לשלוט בתשתיות הנפט

U.S. Air Force photo by Master Sgt. David Richards

הפנטגון אישר חבילה של מאמני מטוסים, בלוני תצפית וכלי רכב משוריינים (Humvees) לצבא העירקי בעסקה של כמעט מיליארד דולרים. כך הודיעה הסוכנות לשיתוף ביטחוני (DSCA) לקונגרס השבוע לאחר שמחלקת המדינה אישרה את המכירה .

החלק הגדול ביותר של העסקה הוא 24 מטוסי אימון מסוג T- 6C. המטוסים, כולל השירותים והציוד הקשור מוערכים בעלות של 790 מליוני דולרים. "הצעת המכירה של המטוסים , הציוד והתמיכה תאפשר לכוחות העיראקיים לקיים את עצמם במאמציהם להביא יציבות לעיראק ולמנוע גלישה של המהומות למדינות שכנות", נכתב בהודעה של DSCA . עיראק כבר משתמשת בדגם קודם של המאמן ה-T -6A .

עיראק כבר סגרה עסקה לרכישת 36 מטוסי F-16 של לוקהיד מרטין. המטוסים הראשונים עשו את הטיסה הראשונה שלהם בשבוע שעבר. משרד ההגנה האמריקאי גם אישר מכירה של 200 משוריינים בהיקף של 101 מליוני דולרים. המשוריינים יהיו מצוידים במקלעים של 50 מ"מ, ציוד תקשורת וציוד אימונים.

"המשוריינים יאפשרו לעיראק להגן על תשתית הנפט שלה מפני התקפות טרור", נאמר בהודעת DSCA . " עיראק תשתמש במשוריינים כדי להגדיל את הבטיחות, היעילות וההסתמכות העצמית על חטיבת אבטחת צינור הנפט של הצבא העירקי".

בנוסף, אושרה גם מכירת מכירת 7 בלוני תצפית של ריית'און ו-14 מגדלים בהיקף של 90 מליוני דולרים. המערכות יגדילו את "יכולתה של עיראק לספק הגנה על אתרים ברמה הלאומית, כולל מתקנים צבאיים, ותשתיות קריטיות אחרות מפני התקפות טרור", נאמר בהודעת DSCA.

לצד ההודעה של העסקה עם ארה"ב, דיווח השבוע אתר tacticalreport על כך שממשלת עירק נמצאת במגעים עם סין וטורקיה לרכש מל"טים תוקפים. מול סין מדובר במל"ט ה-Wing Loong שנרכש לא מזמן על ידי סעודיה ונמצא בניסויים באלג'ריה. מול טורקיה יש דיונים על מל"ט Anka-B [להרחבה אודות המל"ט].

למרות גודל העסקה, נראה כי מדובר בטיפה בים ביחס למצבו העגום של הצבא העירקי. כתבת עומק שפורסמה בתחילת החודש באתר WSJ שופכת אור על המציאות הצבאית במדינה, ומראה כי ללא אמצעי לחימה מתאימים, יהיה לממשל קשה מאד להחיל את הריבונות שלו.

You might be interested also