סעודיה קונה מל"טים חמושים

תעשיית הנשק של סין לא פוסחת גם על המזרח התיכון, והחודש 'קפץ לביקור' סגן הרמטכ"ל של צבא סין במטרה למכור לסעודים מל"טים חמושים ומטוסי קרב חדישים

מל"ט ה-Wing Loong

סגן הרמטכ"ל של צבא סין, הגנרל Wang Guanzhong, ערך החודש ביקור בן חמישה ימים בערב הסעודית במהלכו התקיימו שיחות עם נסיך הכתר סלמאן, המכהן כסגן ראש הממשלה ושר הביטחון. על פי דיווח באתר tacticalreport, במהלך השיחות התדיינו הצדדים על רכישה אפשרית של מל"טים חמושים מסוג Wing Loong (או Pterodactyl) ומטוסי קרב חדישים מסוג JF-17.

על פי ההערכות, המל"טים הסיניים הם חיקוי של מל"ט הפרדטור האמריקאי. המל"ט מסוגל לבצע משימות מודיעין באמצעות מטע"דים ייעודיים וכן לשאת טילי אוויר-קרקע, אויר-אויר או פצצות חכמות למשימות תקיפה. חלק מאותן הערכות מדברות על כך שממשלת סין משתמשת בהאקרים כדי לגנוב דגמים מערביים של אמצעי לחימה, כולל מל"טים. [לכתבה עם תמונות של המל"ט לחץ כאן ]

המל"ט מיוצר על ידי Chengdu Aircraft Industry Group שהתחילה לפתח מל"טי MALE בשנת 2000. מל"ט ראשון מתוצרתה הוצג לציבור ב-2008 והוא עשה את טיסתו הראשונה ב-2009. מאז סין ביצעה מספר רב של טיסות ניסוי במל"ט כולל ירי טילי אוויר-קרקע, כך על פי אתר aviationsmilitaires . הניווט, כמו גם העברת מידע בזמן אמת, אפשריים מתחנות קרקעיות "קשות" או מתחנות ניידות המותקנות על משאיות או מטוסים.

[קרון ההפעלה של המל"ט הסיני - chinesemilitaryreview.blogspot.de]

צורתו הכללית דומה ל-MQ- 1 האמריקאי, והמטען המרבי שלו הוא 200 קילוגרמים. הבליטה בחלק הקדמי של גוף המטוס יכולה להכיל מערכות תקשורת וניווט. בחלק התחתון, הצריח יכול להיות מצויד במצלמת FLIR, ציין לייזר או מד טווח . יתכן כי המל"ט יכול להיות מצויד גם במכ"ם מפתח סינטטי. התנע מסופק על ידי מנוע בוכנה המפעיל מדחף של שלושה להבים. כן הנחיתה נשלף. יש לו שהות מירבית של 20 שעות וטווח פעולה של 4000 קילומטרים בגובה של 5 קילומטרים.

החימוש שלו כולל שני טילי HJ -10 (המקביל הסיני להלפייר) או טילי AKD-10. משקל כל טיל כ-45 קילוגרמים עם טווח של כ-10 ק"מ. הם יכולים להיות מונחים בהתאם לגרסה, עם טלביזיה, IR , לייזר או מכ"מ גל מילימטרי. לחילופין, ניתן לחמש את המל"ט בפצצות מונחות לייזר מסוג
LS-6/> או
YZ-200/>. אפשר לחמש אותו גם בשני טילי אויר-אויר מסוג TY-90.

אחת השאלות הגדולות היא האם הדור החדש של המל"טים הזרים יכול להתמודד עם היכולות של ארה"ב. "אנחנו לא יודעים הרבה על האיכות של המל"ט", מסבירה פרופסור Sarah Kreps, מומחית לפרופיליזציה של טכנולוגית מל"טים. "הם לא עמדו במבחן מבצעי". היות וכלי טיס בלתי מאוישים מסתמכים במידה רבה על לווין ותשתיות תקשורת, קשה לדעת רק מצפייה במל"ט מה היכולות המבצעיות שלו. כמו כן, מדובר במל"ט שעולה הרבה פחות מהפרדטור, עובדה שמתדלקת את הספקנות.
 

[תמונות מתוך מפעל ההרכבות של המל"ט - greenstylo.blogspot.de]

אבל גם אם סין זקוקה לעזרה כדי לבנות מל"טים בסטנדרטים אמריקאים , זו לא מומחיות שקשה למצוא. מל"טים בנויים על טכנולוגיה מסחרית בעיקר, נגזרת של תעשיית הרובוטיקה ותעשיות התעופה. הרבה יותר קשה לשמור אותה בסוד לעומת טכונלוגיות כמו ראשי נפץ או טילים. כל עוד יש שוק, יהיה תמריץ לבנות מל"טים זולים יותר וחזקים יותר , והמועדון של מדינות המחזיקות במל"ט חמוש ימשיך לגדול.

עדכון: גם אלג'יריה בוחנת מל"טים חמושים מתוצרת סין. אתר defenceweb.co.za מדווח כי מדובר במל"ט מסוג CH-4 או Xianglong. לפי הדיווח, אלג'יריה רוצה לרכוש כ-90 כלים, בהם גם מל"טים תוקפים.

You might be interested also