סמארטפון-סמל למעמד במקום העבודה

בסקר האחרון של Fortinet שהתבצע בקרב דור ה- Y התברר כי עובדים בגילאי 21-32, רואים ב- BYOD כלי לחיזוק הסמכות והמעמד שלהם בארגון

אלון גולדפיז, מהנדס מערכות בכיר ב-Fortinet

גלובליזציה מובילה בהגדרתה לאחידות. לא סתם אחידות של מוצרים, אלא אחידות של הרגלים והתנהגות, דבר שבולט במיוחד באופן השימוש במוצרים אלקטרוניים ובאפליקציות. יצרני הטכנולוגיה רואים את העולם כשוק גלובלי אחד, בעוד צרכנים משתמשים באותן אפליקציות חברתיות, בלי כל קשר לאיזו חברה או לאיזו מדינה הם שייכים. משתמשי ה- iPad ביפן ישתמשו במכשיר שלהם באותה דרך כמו חבריהם בישראל, בריטניה, ארגנטינה, או שוודיה. לכן, זה לא מפתיע שהרגליהם של המשתמשים, התנהגותם וציפיותיהם ישתוו בכל מקום על פני הגלובוס ויתעלמו מגבולות, תרבות או חקיקה מקומית.

יחד עם זאת, נראה שהעולם הארגוני מתעכב מעט אחרי עולמו של המשתמש הפרטי, ולרוב אינו מוכן לעובדה שיותר עובדים משתמשים במכשיריהם האישיים לצרכי עבודה, בין אם מדובר בסמארטפונים, טאבלטים או מחשבים ניידים. יחד עם זאת, תופעת ה -BYOD (Bring Your Own Device), צוברת תאוצה והיא כאן כדי להישאר.

סמארטפון - עניין של מעמד

בסקר האחרון של Fortinet שהתבצע בקרב דור ה- Y התברר היקף התופעה במקום העבודה ועד כמה רחוק יהיו מוכנים העובדים ללכת על מנת להמשיך להשתמש במכשיריהם האישיים, בעוד המדיניות הארגונית לא ממש עומדת בקצב. הסקר, שבוצע בקרב 20 מדינות וכלל 3,200 עובדים בגילאי 21-32, הראה שבמהלך השנה האחרונה חלה עליה משמעותית במספר העובדים שרואים ב- BYOD כלי לחיזוק הסמכות והמעמד שלהם בארגון – מ- 26% ב- 2012 ל- 45% ב- 2013.

ברור אם כן, ש- BYOD הפך לדבר שגרתי סביב העולם, כאשר האימוץ שלו קיבל דחיפה הגונה מחוסר במדיניות ארגונית מצד המעסיק (51%), או מדיניות שמתירה ומנהלת כהלכה את השימוש במכשירים אישיים (32%) – האחרון כמובן רצוי ביותר. אם BYOD הופך למציאות בחיים המודרניים, הגיוני בהחלט לנהל אותו היטב.

גלובאלית, רק ל- 19% מהחברות יש מדיניות שאוסרת שימוש במכשירים אישיים במקום העבודה. אולם גם בחברות אלו קיימת נטייה חזקה של משתמשים להפר את מדיניות החברה. סטטיסטיקה זאת מדאיגה ומדגישה כי אין הלימה בין עמדת המשתמשים לבין עמדת הארגון. התרחיש האידיאלי יהיה זה בו BYOD מנוהל היטב והמשתמשים לא מרגישים צורך לפעול באופן הפוך לדרישות אבטחת המידע בארגון. רק כך התנהגויות וציפיות המשתמשים והארגון יהיו הרמוניים ופועלים לטובת כולם.

הודו מובילה ב-BYOD

בניתוח עמוק יותר, הסקר חושף גם את ההבדל בגישת המשתמשים סביב העולם, כאשר רק בחלק מהמדינות וכן במגזרים תעשייתיים יש גישה בשלה יותר ל- BYOD. הודו מובילה את הדרך עם 76% מהעובדים אשר מדווחים שלמעסיק שלהם יש מדיניות BYOD. יחד עם זאת, בהודו מספר גבוה מהממוצע של משתמשים המדווחים כי המדיניות הזאת אוסרת באופן מוחלט שימוש במכשירים אישיים. השוק ההודי לא מושלם, אבל לפחות מכיר בפוטנציאל ההשפעה של BYOD והיה זהיר בגישה שלו.

בדרום קוריאה מגמה הפוכה –ב- 61% מהארגונים אין מדיניות BYOD ורק 10% מונעים שימוש במכשירים אישיים. ממשלת דרום קוריאה הדגישה את הבעיה שיש לה עם פשעי סייבר, אבל עם גישה כל כך מתירנית ל- BYOD, לא מפתיע שהבעיה ממשיכה להתקיים.

באופן לא מפתיע, ענפי בנקאות, פיננסים, IT, טלקום וייצור מובילים את הדרך בכל הקשור לגישה בוגרת ומצפונית ל- BYOD. אלו הם הסקטורים היחידים בהם יש יותר ארגונים עם מדיניות ברורה המתירה שימוש במכשירים אישיים, לעומת כאלו שאין להם כל מדיניות או כאלו שאוסרים זאת באופן מוחלט. אבל בהתחשב ברגישות הגבוהה במיוחד של המידע בארגונים אלו, אי אפשר לצפות למשהו אחר. לעומת זאת, ארגונים בתחום החקלאות, הדגה והייעור וכן בתחומי המדיה, השידור וההוצאה לאור, הגישה היא רופפת ומתירנית, ללא מדיניות ברורה.

האתגר העומד בפני העולם הארגוני הוא לא רק צמצום הפער בתחום ה- BYOD כך שיהיה קרוב יותר להתנהגות המשתמשים, אלא גם לחשוב על האבולוציה העתידית של BYOD, מכשירים חדשים והתנהגויות משתמשים חדשות. 50% מהמשתמשים בסקר מסכימים שמכשירים חדשים כגון גוגל גלאס, שעונים חכמים ואפילו מכוניות מקושרות, ימצאו מקום בסביבת העבודה - מכאן שהאיומים לרשת הארגון רק יהפכו מורכבים יותר. כאב הראש של ה- BYOD לא עתיד להיעלם בזמן הקרוב.

הסקר שבוצע הינו תזכורת כואבת שהצונאמי של המכשירים האישיים במקום העבודה כאן ויכול להביא עימו באופן פוטנציאלי גלים הרסניים שייווצרו על ידי מכשירים חדשים. יש לגשת ל- BYOD מפרספקטיבת הרשת כדי לשלב אותו באופן אפקטיבי ובטוח לתוך החיים והתהליכים היום-יומיים במקום העבודה. ניתן להשיג זאת על ידי יישום מדיניות, תהליכי אימות ובקרה ברמת המשתמש. על יד קבלת ה- BYOD כעובדה בשטח והכרה ביכולת ההתפתחות שלו, ועל ידי החלת מדיניות לניהול תקין שלו, BYOD יכול להפוך הרבה פחות בעייתי בסביבת העבודה המודרנית.

הכותב הוא מהנדס מערכות בכיר ב-Fortinet, המתמחה באבטחת רשת עתירת ביצועים.