סכנת האיסלאם הרדיקלי

ישראל דיפנס בפרויקט מיוחד: מדעאש ועד אל-קעידה - הסכנה ליציבות המזרח התיכון. הפרויקט המלא בגיליון 22 של המגזין היוצא לאור בימים אלה

לכל המתבונן במזוקני דאע"ש הרצחניים קל להתייאש ולראות מאופק עד אופק את זרועותיו של תמנון האסלאם הרדיקלי, נשלחות לכל עבר. מדרום - החמאס ושאר הארגונים הקיצוניים בעזה (ג'יהאד אסלאמי, ג'ייש מוחמד וכדומה) ואחיהם הסלפיסטיים בחצי האי סיני. ממזרח - הדאע"ש בעיראק והאחים המוסלמים בירדן. ומצפון – חיזבאללה השיעי וארגוני האסלאם הקיצוני הסוני בהובלת ג'בהת נצרה הסורי.

ה"גל האסלאמיסטי" אף הביא על כנפיו את האחים המוסלמים במצרים לכס השלטון (עד שהודחו בידי א-סיסי) וכך את אחותה הרעיונית, ה"נהאדה" בטוניס. ואי אפשר לסיים את הרשימה בלא להזכיר את אחיזתה של אל-קעידה בחצי האי ערב (שבסיסה המרכזי בתימן), את אל-קעידה במגרב (מרוקו, אלג'ריה) וכן את הגורמים האיסלאמיסטיים במערב לוב.
 
ואכן לכאורה נראה כי האנרגיות של ה"אסלאם הלוחם" גוברות כרגע על כל אנרגיה אחרת בעולם המזרח תיכוני, ולפיכך אפשר שהם גם שימשיכו להוות את הכוח המחולל המרכזי במרחב שמסביבנו. המשתמע מבחינת ישראל הוא כי אין לה מנוס, מלהמשיך ולהרחיב את עיסוקה המודיעיני והמבצעי לקראת איומי הייחוס הללו ולו לאלו הנושקים ישירות לגבולותיה (בצד להמשך המאמץ למניעת התגרענותה של איראן).

בד בבד נראה כי יש גם מקום להנהגות העולם המערבי ובתוכם לישראל ולשקול האם לא הגיעה השעה להפעיל מערכה תודעתית רחבת היקף, כנגד אותו תמנון אסלאמי ההולך וגדל למול עינינו. זאת תוך פניה ישירה וממוקדת אל תושבי האזור, אשר תציב בפניהם את השאלה - האם חץ המגמה המסתמן, המוביל באורח כמעט בלתי נמנע אליי "מלחמת העולמות" בין האסלאם למערב, הינו באמת ובתמים "המשחק היחיד בעיר" מבחינתם?

המאמר המלא של חיים תומר מתפרסם במסגרת פרויקט מיוחד של ישראל דיפנס על האיסלאם הרדיקלי, הכולל גם מאמרים מיוחדים של ד"ר אל"מ (מיל') שאול שי ואל"מ (מיל') פסח מלובני, בגיליון 22 היוצא לאור בימים אלה.

במקביל מצטטת סוכנות רויטרס דיפלומט מערבי שטוען כי ישראל סיפקה לארה"ב מודיעין ותמונות לוויין שסייעו לה בתקיפות האוויריות נגד כוחות דאעש בעיראק. לדבריו, כל סממן ישראלי שהיה במידע "הופשט" ואז שותף עם בנות הברית של וושינגטון, בין היתר טורקיה ומדינות ערב נוספות, במלחמה מול הארגון הקיצוני המבקש להקים ח'ליפות איסלאמית באזור. בישראל סירבו להגיב לידיעה ואמרו כי "אנחנו לא מגיבים על כל סיוע שלנו או על השאלה אם בכלל יש סיוע כזה במאבק נגד דאעש".

דוברות מחלקת המדינה האמריקאית הודיעה כי יותר מ-40 מדינות ייקחו חלק בקואליציה נגד דאעש.

You might be interested also