סכין הלוחם של יחידת "דובדבן"

במפגש שארגנה יחידת "דובדבן" הושקה סכין היחידה החדשה אשר פותחה בחודשים האחרונים על ידי חברת ISAK בשילוב עם לוחמי היחידה

במסגרת אירוע בנושא התגוננות והתקפה עם סכין, שכלל מפגש ראשון מסוגו בין נציגי יחידות ההתערבות השונות, השיקה יחידת "דובדבן" את סכין היחידה אשר פותחה בחודשים האחרונים על ידי חברת ISAK בשילוב עם לוחמי היחידה. באירוע השתתפו נציגים ומדריכים מסיירות רבות, יחידות לוט"ר והימ"מ.

ארז ריבלין, בעל חברת ISAK, הציג את אב-טיפוס סכין הלוחם. המתכת בסכין היא סגסוגת פלדת אלחלד מתקדמת מסוג N690Co המכילה כ-;18% כרום, ומתכות נוספות כגון קובלט, ונדיום ומוליבדן. עובי הפלדה 6 מ"מ והמשקל הכולל של הסכין הוא כ-330 גרם, כשליש משקל פחות מהסכין הראשונה שפיתחה ISAK ונמצאת כיום בשימוש לוחמי הימ"מ. ידית הסכין עשויה מחומר מיקרטה המיוצר מאפוקסי וקנבס המונע החלקה תוך שימור קלות וחוזק. הסכין מחוסמת לרמה של כ-60 בסולם רווקוול, בה החוזק והקשיות מגיעים לאיזון אולטימטיבי לצרכים של לוחם. שילוב של חוזק כמכשיר בעל יכולת מינוף גבוהה וקושי מספק לשמר את חוד הלהב לחיתוך ללא השחזה לזמן ארוך.

צורת להב הסכין, הנקרא "טנטו אמריקאי", מעניקה לסכין חוזק קצה משופר. ארז ריבלין העניק באירוע את הסכין בעלת המספר הסידורי הראשון לניצב בדימוס אורי ברלב, מייסד ומקים יחידת "דובדבן". ראש תחום קרב מגע בצה"ל, דני נצר, תרגל עם המשתתפים באירוע את התו"ל הצהלי בנושא תגובה במקרה של התקפה עם סכין.

גיא רפאלי, אזרח יוצא יחידה מיוחדת המתמחה בקרב בסכין, תרגל מספר מצבים ותגובות מטווח קצר והדגיש את חשיבות המודעות לעוצמה הקטלנית של סכין. רפאלי ציטט מחקר אשר פורסם ע"י ה-FBI בו נקבע ששיעור התמותה מנפגעי ירי כלי נשק חם הינו 1 ל-10 לעומת שיעור התמותה מנפגעי תקיפת סכין אשר עומד על 3 מקרי מוות מכל 10. הסיכון מפגיעת סכין, הקטלנית ב-300% מפגיעה מנשק חם, מחייבת מיקוד ותרגולת אינטנסיבית של לוחמי צה"ל. תרגולת השימוש בסכין מחייבת לימוד הגנה, אך לימוד התקיפה בסכין חשוב לא פחות. ההגנה מול תוקף חמוש בסכין תשתפר ברגע שהמגן מכיר את טקטיקת ההתקפה.

מיזם סכיני ISAK החל בשנת 2011 עם עיצוב וייצור הסכין המשמשת את לוחמי הימ"מ. במפעל החברה בהוד השרון מיוצרות סכינים מפלדות שונות ומפותחים מודלים נוספים לתחום הביטחוני והאזרחי.

You might be interested also