סיפורים על חיילים אמיצים

ד"ר עפר דרורי בספר המביא את סיפורים של בעלי עיטור הגבורה ועיטור מח"ט מקום המדינה ועד היום

בספר חדש קובצו סיפורי הגבורה של מקבלי "עיטור הגבורה" מקום המדינה ועד היום. "עיטור הגבורה" הוא העיטור הגבוה ביותר, שמוענק על ידי שר הביטחון בהמלצת הרמטכ"ל, בעבור מעשה גבורה עילאית, שנעשה נוכח פני האויב, תוך חירוף נפש. בשנות קיומה של המדינה עוטרו בעיטור הגבורה ארבעים לוחמים בלבד.

עיטור הגבורה נקבע בחוק העיטורים של צבא ההגנה לישראל משנת 1970. קדם לו עיטור "גיבור ישראל" שניתן על פי הנחיית ראש הממשלה ושר הביטחון בן-גוריון באופן חד פעמי לשנים עשר לוחמים בסיום מלחמת העצמאות. בן גוריון שאף למעט בעיטורים בשונה ממדינות העולם. המספר שנים עשר מסמל את שנים עשר שבטי ישראל המייצגים את העם כולו.

נושא הגבורה של חיילי צה"ל מעסיק רבים, אך רק ד"ר עפר דרורי לקח את הנושא כמשימת חיים ודואג להנחיל את מורשת הגבורה לדורות הבאים. דרורי ערך את הספר והקים "אתר הגבורה" במטרה להביא את המידע הבסיסי של גבורת החיילים לידיעת הציבור ולתרום לשימור מורשת הקרב והגבורה של חיילי צה"ל ואחרים.

ספר שני שפרסם ד"ר דרורי לאחרונה הוא על בעלי עיטור מח"ט. בספר זה קובצו סיפורי הגבורה של מקבלי ציון לשבח של מפקד החטיבה מקום המדינה ועד היום. בסולם העיטורים והציונים לשבח, ציון לשבח של מפקד החטיבה הוא הדרגה ההתחלתית ולאחריה ציון לשבח של מפקד אוגדה. מקום המדינה קיבלו כמאה וחמישים חיילים את צל"ש המח"ט. בהגדרה של צל"ש מפקד החטיבה נכללים גם מפקד אגד ארטילרי, מפקד כנף בחיל האוויר וכדו'.

מרבית הצל"שים הללו אינם מוכרים לציבור הרחב, ועל כן בחר דרורי לפרסמם כספר שני בסדרה "גיבורי ישראל" לאחר הספר על מקבלי עיטור הגבורה.
 
ד"ר עפר דרורי איש מחשבים במקצועו ובהשכלתו, כתב 15 ספרים בנושאי מחשוב, בטחון והיסטוריה צבאית ומאות מאמרים בכתבי עת.הוא חוקר את נושא הצל"שים והעיטורים בשנים האחרונות ומפרסם את ממצאי המחקר באתר הגבורה (GVURA.ORG) שהוקם למטרה זו. הקים ופיתח אתרי אינטרנט העוסקים במורשת, הנצחה וזיכרון. פועלו של דרורי ראוי להערכה כמפעל של איש אחד המטפח את מורשת הקרב של ישראל.

You might be interested also