סין מגדילה את ההוצאה על ביטחון

הגידול בהוצאה הביטחונית של סין צפוי להגיע השנה ל12.2 אחוזים ביחס לשנה שעברה. מומחים בוושינגטון חוששים כי מדובר בצעד שעלול להצית מירוץ חימוש באסיה

flickr/SFTHQ

הוצאות הביטחון של סין השנה יעלו ב-12.2 אחוזים, העליה הגבוהה ביותר מאז 2011. עליה זו משקפת את החששות הביטחוניים הגוברים של סין מסכסוכים טריטוריאלים עם שכנות כמו יפן. סין גם הזהירה כי תגיב לכל אתגר לשלום וליציבות באזור.

ההוצאה הצבאית החדשה של סין תעמוד על 132 מיליארדי דולרים. כך כל פי דווח של סוכנות הידיעות Xinhua. הוצאות הביטחון של סין עלו ב-10.7 אחוזים בשנת 2013. העלייה בהוצאות הביטחון הייתה גדולה יותר מאשר ההוצאה התקציבית על ביטחון הפנים (8.7 אחוזים) בפעם הראשונה מאז שנת 2011.

עם זאת, אנליסטים רבים אמרו לאתר wsj שתקציב הביטחון הרשמי של סין לא כולל את רכישות נשק , אשר בשנים האחרונות כללו נושאת מטוסים ראשונה ומטוסי קרב מתקדמים מרוסיה.

פקידים מסוימים בארה"ב ובאסיה ואנליסטים ביטחוניים אמרו כי צמצומים בהוצאת הפנטגון יקשו על ארה"ב לעמוד במחויבויותיה לבעלי הברית הרבים שלה באסיה, ולהישאר הכוח הצבאי הדומיננטי באזור בטווח הארוך. מדינות רבות אחרות באסיה כבר העלו את ההוצאות הצבאיות שלהם להגנה מפני עלייתה הצבאית של סין , מהלכים שמעלים את הסיכוי למרוץ חימוש אזורי.

בהתייחס לפרסום הנתונים, אמרה דוברת הקונגרס של סין, כי חששות בקרב ממשלות זרות לגבי תכנית המודרניזציה הצבאית של סין הן משוללות בסיס . "שמענו חששות מסוג זה ... ואכן, מדינות מסוימות כבר מוכרות את הרעיון של סין כאיום גדול", היא אמרה לסוכנות Xinhua . "אבל אנחנו הסיניים עשויים לשאול, האם מדינה משגשגת כמו סין באמת יכולה להגיע לשלום בלי ביטחון לאומי חזק?".

הדוברת אמרת כי סין תמכה בפתרונות של שלום לסכסוכים טריטוריאליים, אבל סין "תגיב ביעילות" לכל ניסיון לחבל ביציבות באזור. היא גם הטילה ספק בהצהרות אמריקנית כי וושינגטון אינה מנסה להכיל את סין דרך אסטרטגיית פריסה מחדש של נכסים צבאיים באזור אסיה פסיפיק.

You might be interested also