סורק לזיהוי אלקטרוניקה מזוייפת

הסינים בלחץ? עם הסורק החדש צבא ארה"ב יכול לזהות 'דלתות אחוריות' במעגלים משולבים שהוא קונה בחו"ל. אלקטרוניקה מזוייפת ו'מטופלת' היא אחד האתגרים הגדולים של ארגונים ביטחוניים בימינו

מקור: securityaffairs.co

DARPA , סוכנות המו"פ של משרד ההגנה האמריקאי, פועלת לתת מענה לאחת הבעיות הקריטיות שמטרידות את זרועות הביטחון - אלקטרוניקה מזוייפת (counterfeit microelectronics). מדובר בבעיה עולמית, שמונחת גם לפתחם של ארגוני הביטחון בישראל.

אחת הפעילויות בכיוון זה הייתה תכנית לפיתוח טכנולוגיה שתאתר אלקטרוניקה מזוייפת תחת השם IRIS. בשפת הקודש - "שלמות ואמינות של מעגלים משולבים". DARPA החלה את IRIS ב-2010 עם מטרה של פיתוח טכנולוגיות ותוכנות שיכולות לאמת את המעגלים לשימוש צבאי.

אחד התוצרים מהתכנית נמסר השבוע לחיל הים האמריקאי על ידי חוקרים מחברת SRI International, חברת מחקר של אוניברסיטת סטנספורד. כך לפי דיווח באתר science.dodlive.mil.

המוצר הוא למעשה מיקרוסקופ סריקה אופטי (ASOM) שישמש את המעבדה של הצי להבטיח את תקינות המיקרואלקטרוניקה. טכנולוגית ASOM תסייע למהנדסים לספק ניתוח של מעגלים משולבים (IC) שהוחרמו על ידי גורמי אכיפת החוק.

טכנולוגיית ASOM פועלת על ידי סריקת המעגל באמצעות קרן צרה מאוד של לייזר בתחום האינפרא אדום, שבוחן את המעגל ברמת ננומטר, וחושף מידע על בניית השבב, כמו גם את הפונקציה של המעגל ברמת הטרנזיסטור [במילים אחרות, אם מישהו השתיל 'דלת אחורית' במעגל , המיקרוסקופ הזה אמור למצוא אותה].

"מיקרוסקופים מתקדמים של סריקה אופטית, הוא אחת מטכנולוגיות רבות שפותחו בתכנית IRIS, המציעות יכולות אבטחת חומרה ואבטחת אמינות חשובות", אמר קרי ברנשטיין, מנהל התכנית בDARPA. "כלים אלה מותאמים לתמוך במשימה של אבטחת אמון במיקרואלקטרוניקה במעבדות משרד ההגנה כגון NSWC".

במהלך 50 השנים האחרונות, שוק ה-IC התרחב באופן דרמטי ברחבי העולם. בשנת 2013, ערך היבוא של מעגלים משולבים היה 231 מיליארדי דולרים, עליה של 20 אחוזים מהשנה הקודמת. כתוצאה מהגלובליזציה של שוק IC, רוב הייצור בארה"ב של מעגלים מתקדמים עבר לטייוואן, סינגפור, קוריאה, יפן וסין. בעוד ההוצאה של הייצור למיקור חוץ הוזיל את מחיר המעגל,, הוא גם הפך את בדיקת התקינות של רכיבי המעגל החשמלי לקשה יותר.

משרד ההגנה הוא כוח קטן בשוק ה-IC בעולם, והוא אחראי רק לאחוז אחד מסך הביקוש. בהתחשב בשיעור הנמוך יחסית של צריכת ה-IC על ידי צבא ארה"ב, יש לו יכולת מוגבלת להשפיע על הייצור העולמי ועל בקרת האיכות של רכיבים אלו.

"בלי היכולת להשפיע על הייצור בחו"ל, קיים סיכון שהחלקים שנרכשו למערכות משרד ההגנה לא יעמדו במפרט שצוין עבור ביצועים ואמינות", אמר ברנשטיין. "הסיכון גדל במידה ניכרת עם ההתפשטות של אלקטרוניקה מזוייפת בשוק".

You might be interested also

The heads of the NATO member states on Monday in Brussels. Photo: Jacques Witt/Pool ABACAPRESS.COM 

NATO increases efforts to eliminate cybercrime

At a summit held one day the G7 one, it was decided to adopt a comprehensive new policy on the issue, and discussions were held regarding the invocation of NATO's Article 5, under which the alliance treats an attack on one member state as an attack on all