נתב"ג: עוברים לבידוק מזוודות אוטומטי

הנוסעים שייצאו לחו"ל בחג הפסח הקרוב ייתקלו במערכת החדשה בטנמל התעופה. צחי סטורמזה, שהוביל את פרויקט HBS כראש אגף אבטחה בשב"כ: "מדובר במהפיכה"

אחר שנים של הכנות החל שלב הניסוי המבצעי האחרון במערכת הבידוק האוטומטית למזוודות בנמל התעופה הבינלאומי בן גוריון (נתב"ג). המערכת תשנה את שיטת הבידוק שהייתה נהוגה במשך עשרות שנים והתבססה על אפיון הנוסע ("פרופיילינג" בשפה מקצועית) ותשאול קצר הכולל את השאלה המיתולגית לנוסעים: "ארזת לבד?".

התפיסה החדשה מכונה HBS (Hold Baggage Screening) ואת יישומה הובילה ועדה בראשות ראש אגף האבטחה בשב"כ צחי סטרומזה, עד שפרש מהשירות לפני כשנה. עם תחילת יישום השיטה אומר סטורמזה (כיום מבעלי חברת אבטחת הסייבר Five C) כי "מדובר בלא פחות ממהפיכה".

שיטת האבטחה החדשה של נמל התעופה בן גוריון מבוססת על תפיסה שהשתנתה לצד אמצעים טכנולוגיים מתקדמים שנכנסים לשימוש. במסגרת התפיסה, כל הנוסעים, ללא יוצא מן הכלל, מוסרים את המזוודות שלהם לבדיקה שמתבצעת בקומה נפרדת מאולם היוצאים של הטיסות ליעדים השונים. כל המזוודות שנשלחות בבטן המטוס (להבדיל מהתיקים האיישיים שעולים עם הנוסעים לטיסה) עוברות שיקוף במכונות רנטגן, ובחלק מן המקרים, כאשר הפרופיל של הנוסע נחשב "בעייתי" או כאשר נמצאים סימנים מחשידים בבדיקה הראשונית, מועברות המזוודות לבדיקה נוספת באמצעות מכונה מתקדמת המכונה "אקסילון".

במערכת זו הבדיקה נעשית ברזולוציה גבוהה וניתן לגלות באמצעותה את סוג חומר הנפץ והמקום או הכלי המדוייק בו הוצפן, במידה שאכן יש חומר נפץ. המערכת החדשה כוללת 16 מכונות שיקוף, מהן 8 מכונות שיקוף CT ו-8 מכונות בדיקה אקסילון, בעלות של כ-70 מיליון דולר, כולל מערכת שינוע מזוודות חדשה.

החברה האמריקאית ג'נרל אלקטריק היא הקבלן הראשי של הפרויקט. לדברי צחי סטרומזה, מעבר לכך שהשיטה החדשה מקטינה באופן משמעותי את הסכנה שיוחדרו חומרי נפץ ואמצעים אסורים למטוסים, היא גם מונעת אי נעימות מנוסעים שהפרופיל שלהם חייב תשאול ארוך מהרגיל לפי השיטה שהייתה נהוגה עד כה (כולל נוסעים שהם ערבים בעלי אזרחות ישראלית שהתלוננו לא פעם על הבידוק שנעשה להם, שהיה פעמים רבות ארוך יותר מאשר התשאול של נוסעים ממוצא אחר).

גם בשיטה החדשה ייקראו נוסעים לפתוח את המזוודות שלהם במקרה של חשד שיתעורר בבדיקות האוטומטית - אבל הדבר צפוי לקרות לעיתים רחוקות מאוד. השיטה החדשה תיכנס לפעולה בנמל התעופה בן גוריון באופן מלא בעונת התיירות של הקיץ הקרוב. 

You might be interested also

The G-7 leaders meeting in Cornwall on Sunday. Photo: REUTERS/Phil Noble/Pool

G7 leaders unite against Russian ransomware attacks 

In the joint statement issued at the end of the summit, the leaders of the seven wealthiest countries in the world demanded Russia to identify and disrupt ransomware criminal networks operating from within its borders, and hold those networks accountable for their actions