נשק ישראלי וצביעות אירופאית

בעוד נשק ישראלי מציל את חייהם של חיילי בריטניה באפגניסטן מאז 2007, בחרו ארגונים פרו-פלסטינים, בתמיכה של פוליטיקאים בריטיים (אחד מהם יהודי), לנצל את מבצע "צוק איתן" לקידום אג'נדה שעושה דה לגיטימציה לתעשיות הביטחוניות בארץ. לבריטניה הצטרפה גם ספרד שמפעילה בעצמה את תעשיית הנשק הרביעית בגודלה באירופה. למה זה מצליח? כסף אירופאי ומוסלמי, פעילות הסברה מקצועית פרו-פלסטינית ושתיקה ישראלית

הפגנה במפעל מנועי המל"טים של אלביט ב-Shenstone, בריטניה. המפעל נסגר היום בשל ההפגנות.

תקופה לא קלה עוברת על התעשיות הביטחוניות בישראל על רקע פעילות צה"ל במבצע "צוק איתן". גורמים שונים בעולם התומכים בחמאס, מנצלים את המבצע הצבאי לצורך פגיעה כלכלית באחד מענפי הייצוא המרכזיים של ישראל באמצעות ביצוע דה-לגיטימיציה מכוונת לנשק ישראלי. מדובר בפעילות שמתנהלת בזירת התקשורת העולמית, הן באמצעי תקשורת מסורתיים כמו עיתונים וטלוויזיה והן באמצעי ניו-מדיה בעיקר ברשת החברתית טוויטר באמצעות התגיות #StopArmingIsrael או #StopElbit. גם הפרופיל LondonPalestine מתדלק את האווירה העויינת.

BDS

ראשית, בואו נכיר את הארגונים שמובילים את המלחמה התקשורתית הזו נגד התעשיות הישראליות. העיקרי מביניהם הוא ארגון BDS (אתר הארגון). מדובר בארגון שהוקם בשנת 2005 ומטרתו העיקרית היא לגרום לחרם, משיכת השקעות וסנקציות (Boycotts, Divestment and Sanctions) נגד מדינת ישראל ועסקים ישראליים. המימון של הארגון מגיע מהאיחוד האירופאי, ממשלות, תורמים פרטיים וארגוני צדקה דתיים. עוד פרטים אפשר למצוא באתר ngo-monitor.org. בין מקורות המימון העיקריים של הארגון אפשר למצוא את הקרן החדשה לישראל - כתבה בנושא ניתן למצוא באתר huffingtonpost.com. יש כיום באירופה כ-80 ארגונים שמקדמים את המימון ל-BDS באירופה (מקור).

electronicintifada.net

גוף נוסף שאחראי על הדה לגיטימציה של התעשיות הביטחוניות בארץ ושל ישראל באופן כללי, הוא אתר electronicintifada.net ("אינתיפאדה אלקטרונית"). מדובר בגוף חדשות שמתמקד בקידום אינטרסים פלסטינים. הוא הוקם ב-2001 ומאז הוא הוא עושה מניפולציה מכוונת בדעת הקהל העולמית נגד ישראל באמצעות אתרים ופעילות ברשתות החברתיות. לא פעם נחשפתי בטוויטר לציוצים מהגוף הזה שהופצו כ'עובדות', כאשר הקשר בין הנאמר בהם למציאות מקרי בהחלט. יחד עם זאת, הנזק נעשה. צריך לזכור שבטוויטר ופייסבוק אין 'אמת'. מי שמפרסם ראשון זוכה לויראליות, לא משנה אם המידע שלו נכון ומבוסס או לא.

גם במקרה זה, המימון של האתר מגיע מממשלת הולנד והאיחוד האירופאי (מקור). באתר טוענים המייסדים כי הכסף מגיע מתורמים פרטיים בלבד, ללא תמיכה של ממשלות או ארגונים ממשלתיים, דברים שסותרים את הממצאים באתר ngo-monitor.org. אחד המייסדים של האתר הוא Ali Abunimah - עיתונאי פלסטיני - אמריקאי. האחרים הם Arjan El Fassed, Laurie King ו-Nigel Parry.

Campaign Against Arms Trade

ארגון נוסף הפועל בבריטניה כנגד התעשיות הביטחוניות בארץ הוא The Campaign Against Arms Trade. לכאורה, ארגון 'נייטרלי' שקם ב-1974 בעקבות מלחמת יום הכיפורים שמטרתו להפסיק את ייצוא הנשק מבריטניה, אך הוא פועל בשיתוף עם ארגונים נוספים כדי למנוע את הפצת הנשק בכלל בעולם. על פניו, ישראל אינה היעד העיקרי של הארגון, אך בפועל המצב שונה (פרטים שפרסם הארגון אודות סחר הנשק עם ישראל אפשר למצוא כאן/וכאן).

זאת, במקום לפעול נגד יצואניות הנשק הגדולות בעולם כמו ארה"ב, רוסיה, גרמניה, סין, צרפת, בריטניה וספרד (כולן פרט לגרמניה וספרד חברות קבועות במועצת הביטחון של האו"ם - סתם, אתנחתא קומית). לפי מחקר של מכון Sipri הנחשב למקור האמין ביותר בתחום זה, ישראל נמצאת רק במקום ה-10 ברשימה.

באותו הקשר, היבואניות הכי גדולות בעולם של נשק הן הודו, סין, פקיסטן, האמירויות הערביות המאוחדות, סעודיה וארה"ב. ישראל לא נמצאת בכלל ברשימת העשרים הראשונות. כלומר, ישראל היא היצואנית מספר 10 בעולם של נשק והיא כמעט ולא תורמת לייבוא הנשק בעולם ביחס למדינות אחרות. כלומר, אם היצואניות הגדולות בעולם מוכרות את מרבית הנשק ליבואניות הגדולות בעולם, אין מה לבוא לישראל בתלונות, כי היא יבואנית מאד קטנה של נשק באופן יחסי לשאר המדינות בעולם.

אבל, עובדות כנראה לא מעניינות את ארגון CAAT הבריטי, שכזכור לכם מטרתו להפסיק את הסחר בנשק בבריטניה ובעולם. הוא מבחינתו רואה בישראל את אויב הציבור מספר 1 ובתחילת החודש הוא החל במאבק נגד ייצוא הנשק מבריטניה לישראל (כתבה) בטוענה שהנשק הזה משמש להרג אזרחים בעזה.

גם דברים שאמר קולונל ריצ׳רד קמפ, מפקדם לשעבר של הכוחות הבריטיים באפגניסטן ומי שהיה היועץ לטרור בינלאומי ברחוב דאונינג, שביקר לאחרונה בישראל ובעזה במהלך הפעילות של צה"ל במבצע "צוק איתן", לא השפיעו על עמדת הארגון. קולונל קמפ אמר כבר ב-2009 לאחר מבצע "עופרת יצוקה" כי צה"ל הוא הצבא המוסרי בעולם, בטח מול ארגון הטרור חמאס שמשתמש באוכלוסיה האזרחית כמגן אנושי. עדות שלו תוכלו לראות כאן. הוא אמר זאת גם בביקורו האחרון שהתקיים החודש.

על הכוונת של CAAT נמצא מל"ט ה-Watchkeeper WK450 שמשמש את הצבא הבריטי (שת"פ אלביט-טאלס). הוא מבוסס על מל"ט ההרמס 450 של אלביט מערכות. הארגון טוען שמדובר בכלי מלחמה לא מוסרי מכיוון שהוא גורם למוות בעזה. חשוב להדגיש שישראל מעולם לא אישרה שהיא מפעילה מל"טים תוקפים. לפי כל הפרסומים הרשמיים, המל"טים של ישראל משמשים למודיעין בלבד.


[מהומות היום בבריטניה. מקור: London Palestine Action]

מצילים חיים של חיילים אירופאים

לצד ההאשמות, הארגון שכח לעדכן את אזרחי האי הבריטי ושאר אזרחי אירופה, כי המל"ט הזה והטכנולוגיה שפותחה במשך שנים על ידי מהנדסים ישראליים, למעשה מצילה חיים של חיילים בריטיים באפגניסטן כבר משנת 2007. זאת, באמצעות אספקת מודיעין בזמן אמת לפיקוד הצבא הבריטי. כך גם מל"ט ההרון של תעשייה אווירית שמשמש את צבא גרמניה באפגניסטן ואת צבא צרפת במאלי. מכאן, שגם אמהות גרמניות וצרפתיות חייבות את חיי ילידהן למהנדסים ישראלים. פרט שולי בעיני CAAT וארגונים כמוהו.

דו"ח שהוכן עבור הפרלמנט הבריטי ב-2012 (דו"ח) מראה כי בריטניה שוכרת מל"טים מישראל כבר משנת 2007 לצרכי מודיעין באפגניסטן. Claire Button, מפקדת אגד ארטילרי בצבא הבריטי, כותבת בדו"ח אחר מ-2009 של מכון המחקר הבריטי RUSI, כי ההרמס 450 סיפק ב-2007 יכולות לצבא הבריטי באפגניסטן שלא היה ניתן להשיג באמצעות אף טכנולוגיה אחרת שהייתה קיימת באותו הזמן בצבא (דו"ח). מאז הכנסתו שימש ההרמס 450 את הכוחות הבריטיים באפגניסטן ועירק, כותבת בטון. היא מסכמת את הדו"ח בכך שהמל"ט מספק יכולות "ניצחון קרב" לצבא הבריטי.

לפני מספר ימים שאלתי בדואר אלקטרוני את Andrew Smith, איש היח"צ של ארגון CAAT, מהם מקורות המימון של הארגון. הוא ענה לי בהודעה כתובה: "תודה לך על הדוא"ל. אין לנו שום ספונסרים [מוסדיים] ופרטיהם של התורמים [הפרטיים] שלנו הם סודיים תחת חוק ההגנה על נתונים 1998(Data Protection Act 1998)".

המשכתי ושאלתי אותו: "כיצד אפשר לדעת האם הארגון שלך מוטה נגד ישראל, בלי שאדע מהם מקורות המימון שלו?". לשאלה הזו אנדרו כבר בחר לא להגיב. מסתבר ששקיפות אינה הצד של הארגון שדורש שקיפות מצד ממשלות בכל הקשור לעסקאות נשק. נזכיר כי הארגון הוא חלק מארגון אירופאי גדול יותר בשם European Network Against Arms Trade. אחד המממנים של הארגון היא קרן Sigrid Rausing שתורמת לארגון כ-30,000 ליש"ט כל שנה.

הארגון גם מקבל כוח פוליטי דרך קשרים הדוקים שהוא מקיים עם מפלגת הדמוקרטים הליברליים ( Liberal Democrats) בפרלמנט הבריטי. חברת פרלמנט נוספת שמובילה את המאבק בייצוא הנשק מבריטניה לישראל בהקשר "צוק איתן" זו Katy Clark שהכריחה למעשה את ממשלת בריטניה לבצע הערכה מחודשת של ייצוא זה (מקור). אל קטי מצטרף גם Ed Miliband (יהודי, דרך אגב), יושב ראש האופוזיציה בבריטניה לדרישה לחקור את מכירת הנשק לישראל. גם sayeeda warsi, שרה מוסלמית בפרלמנט הבריטי, התפטרתה השבוע בשל מדיניות בריטניה בהקשר העזתי. כולם, כך נראה, רוצים לגרוף הון פוליטי על הגב של צה"ל.

שוב, גם הם כחברי פרלמנט בריטים, 'שוכחים' להזכיר לציבור הבריטי את העובדה שטכנולוגיה ישראלית שומרת על חיי חיילים בריטיים.

מלחמת התודעה

מלבד הארגונים שצוינו בכתבה, יש רשת של אתרים ופעילים שעובדים יחד כדי לעשות דה-לגיטימציה לתעשיות ישראליות, כאשר למעשה ההסברה הישראלית לא מספקת תגובה הולמת. אחד מאותם ארגונים הוא Amnesty International שפנה לממשל האמריקאי במטרה להפסיק את אספקת הנשק לישראל. מדובר בלובי תקשורתי אנטי ישראלי מאד ותיק ומאד פעיל.

הארגונים הללו ובראשם BDS, גם מארגנים הפגנות במפעלים של תעשיות ביטחוניות ישראליות ברחבי העולם במטרה להכפיש אותן ולהציג את הנשק הישראלי כלא מוסרי. זאת, על אף שנשק ישראלי מציל חיים של חיילים במדינות כמו אנגליה, צרפת, גרמניה, ברזיל, ארה"ב, הודו ועוד מדינות רבות בעולם, חלקן מדינות מוסלמיות כמו טורקיה למשל (מקור).

[הפגנה בברזיל בחודש מאי האחרון במפעל חברת AEL Sistemas  - חברת בת של אלביט מערכות. ההפגנה אורגנה על ידי BDS. המפגינים הם חברי הקהילה הפלסטינית בעיר Porto Alegre. מקור: bdsmovement.net]

בנוסף לבריטניה, גם ספרד החליטה לבחון את יחסיה עם ישראל בהיבט של ייצוא נשק (מקור). למעשה , ממשלת ספרד החליטה להשהות את ייצוא הנשק לישראל באופן זמני בגלל מבצע "צוק איתן". מדובר בייצוא קטן בהיקף של כ-5 מליוני דולרים בשנה. אבל למעשה מדובר במהלך צבוע של ספרד. למה? מכיוון שהמגזר הביטחוני בספרד הוא הרביעי או החמישי בגודלו באירופה, והרבה ספרדים מתפרנסים ממכירת נשק. לפי דו"ח מ-2014 (דו"ח) בספרד יש 562 חברות ביטחוניות. מתוכן, 370 עם דיווחים על הכנסות. 67 אחוזים מתוך המכירות של חברות אלו הולכים לייצוא.

לסיכום, ניתן לומר שהתעשיות הביטחוניות בארץ נמצאות מאז תחילת מבצע "צוק איתן" תחת מתקפה תקשורתית בעולם בהובלת ארגונים פרו פלסטינים שמקבלים מימון מממשלות וגופים אירופאים וכן מתורמים פרטיים עלומי שם (אפשר להניח שזורם אליהם כסף מגורמים מוסלמיים). הארגונים הללו גם בוחרים להסתתר מאחרי חקיקה בתחום הגנת הפרטיות באירופה שמאפשרת להם להמשיך בפעילות לא שקופה ומוטה כלפי תעשיות ביטחוניות ישראליות.

ממשלת ישראל מצדה שותקת. בין שזה משרד הביטחון, משרד החוץ או משרד הכלכלה שאמורים לספק תגובה הולמת בדמות לגיטימציה לנשק הישראלי - אלו מעדיפים לשמור על זכות השתיקה. ייתכן ואנשי יחסי הציבור וההסברה באותם גופים חושבים שהסערה תחלוף והדברים יסתדרו מעצמם. אולי זה נכון, אולי לא. מבחינתם של מובילי המחאה האנטי ישראלית, נראה כי המאבק נמצא בשיאו ומסע הדה לגיטימציה לתעשיות הביטחוניות בארץ לא צפוי להסתיים עם "צוק איתן". לנו נשאר רק לקוות שהביצועים של הנשק הישראלי בשדה הקרב יעפילו לראש רשימת השיקולים של מקבלי ההחלטות בעולם, וכתוצאה מכך לא יפגע הייצוא הביטחוני בשנים הקרובות.

You might be interested also