"נשמח להעסיק בישראל יותר מאלף עובדים"

לוקהיד מרטין מתכננת שהחברה החדשה שלה בישראל תעסוק גם במו"פ ובמכירות לארצות נוספות, חושף טום מקורי, האחראי על המיזם הישראלי החדש

החברה החדשה שנרשמה בישראל בסתיו 2014 היא לא סתם עוד חברה: מדובר בחברה בת של אחד מתאגידי הענק של ארצות הברית, לוקהיד מרטין. מנכ"ל לוקהיד מרטין בישראל הוא תא"ל (מיל') שיקי שני. את פעילות ה-IS&GS בישראל מנהל תא"ל (מיל') שלי גוטמן, שהיה בעברו מפקד בסיס חיל האוויר בחצרים. גוטמן אוסף בימים אלה את צוות הניהול של החברה.

אך מהן הציפיות והתכניות של לוקהיד מרטין מהחברה החדשה בישראל? מסתבר כי במטה החברה בארצות הברית רואים במיזם הישראלי החדש השקעה אסטרטגית. מראיון ראשון אי פעם שנערך עם מרכז פעילות "לוקהיד" בישראל, במטה החברה במדינת מרילנד שבארצות הברית, טום מקורי, עולה כי הזרוע של לוקהיד מרטין לא תפעל רק בארץ אלא גם בשווקים רבים נוספים.

"יש פוטנציאל גדול של יצוא מישראל", אומר מקורי. "אנחנו מסתכלים על המיזם הזה בראייה לטווח ארוך. נעסוק בארץ במחקר ובפיתוח, גם במסגרת שיתוף פעולה עם אוניברסיטת בן גוריון ואוניברסיטאות נוספות, ומעבר לכך נבצע מכירות ותמיכה מישראל בפרויקטים בתחום ה-IT בארצות אחרות. כמובן, שאנחנו מעוניינים להיות מעורבים בראש ובראשונה בפרויקטים מרכזיים בישראל, כמו מעבר מערכת הביטחון לנגב".

מה מספר המועסקים האופטימלי שאתם רואים בחברה הבת בישראל?

"אנחנו מתכננים להעסיק בחברה כמה מאות עובדים, אבל נשמח להגיע גם ליותר מאלף. בנוסף לעובדים שיועסקו בלוקהיד מרטין ישראל, אנחנו מתכוונים לבצע פרויקטים רבים במסגרת שיתוף פעולה עם חברות רבות אחרות, מקומיות ובינלאומיות".

הריאיון עם טום מקורי נערך במשרדי לוקהיד מרטין הממוקמים בעיר גייטסבורג, 40 דקות נסיעה מוושינגטון. מטה התאגיד כולו שוכן בעיר השכנה, בטיסדה. בגייטסבורג מרוכזת פעילות החברה בתחום טכנולוגיות המידע, IT, והסייבר. אחד האולמות הגדולים במטה הוא חמ"ל ענק שממנו מתבצעת הגנת הסייבר על כל מערכות לוקהיד מרטין בכל רחבי העולם.

לדברי טום מקורי, למרות שעיקר פרסומה העולמי של לוקהיד מרטין בא מתחום התעופה (בין היתר, החברה מייצרת את מטוסי ה-F-16 שמשרתים בחיל האוויר הישראלי, ואת מטוס הקרב העתידי של החיל, ה- F-35), הרי שמדובר גם בחברת IT בקנה מידה ענק. למעשה, לא פחות מ-11 אחוזים מהכנסות לוקהיד מרטין - למעלה משמונה מיליארד דולר בכל שנה - מגיעים מתחום ה-IT. חברת לוקהיד מרטין ישראל הוקמה במסגרת גוף אבטחת מידע ופתרונות גלובליים IS&GS בחטיבת ה-IT של לוקהיד מרטין. מדובר באחד מארבעת הגופים העיקריים של חטיבת ה-IT. שלושת הגופים האחרים עוסקים בשוק האמריקאי המקומי. במקביל לכפיפות למערך IS&GS, מונחית החברה של לוקהיד מרטין בישראל על ידי גוף חדש בהנהלה העולמית של לוקהיד מרטין, העוסק בפיתוח הפעילות הבינלאומית של החברה. לדברי טום מקורי, המודל לפעילות לוקהיד מרטין בישראל, באמצעות הקמת חברה בת מקומית, הוא חדש בתפיסה העולמית של התאגיד.

למה בחרתם במודל הזה?

"בחרנו להקים חברה, כי לישראל יש יכולות כוח אדם וטכנולוגיות מדהימים. יש הרבה ארצות אחרות שלא ניתן למצוא את התשתית שקיימת בישראל. מעבר לכך, ישראל מעודדת שיתופי פעולה בינלאומיים, וזה חשוב מאוד כי יש הזדמנויות גלובליות רבות".

טום מקורי מציין כי ההתמחות הביטחונית של לוקהיד באה לידי ביטוי בכך שהיא נחשבת כיום לספק מרכזי של טכנולוגיות מידע לגופי ממשל וצבא בארצות הברית, הרבה לפני חברות IT "קלאסיות". בארצות הברית, אלפי מהנדסים בחברה הם בעלי סיווג ביטחוני גבוה, והם ישמשו גב גם ליוזמות ולפרויקטים שיבוצעו מהחברה הישראלית. שיתוף הפעולה המחקרי עם אוניברסיטת בן גוריון בבאר שבע אמור להתבצע בתחומי מחשוב רבים, וככלל, לוקהיד מרטין ישראל כבר התמקמה בפארק תעשיות הסייבר שהוקם בבאר שבע ומוכנה "סייברספארק", והיא תעסיק במסגרתו את מאות העובדים שיהיו לה (לפחות). מעבר לשת"פ עם אוניבירסיטת בן גוריון, נחתמו הסכמים לשיתוף פעולה עם הטכניון בחיפה ועם האוניברסיטה העברית בירושלים, וגם הסכם אסטרטגי לשיתוף פעולה על חברת EMC האמריקאית, שהקימה מרכז מצויינות משלה ב"סייברספארק" של באר שבע.
 
יהיה מספיק כוח אדם לכל החברות?

"אנחנו נסייע בהשקעה בפיתוח הון אנושי לטווח ארוך, כבר מגילאי בית ספר, כי כך פועלת האסטרטגיה של לוקהיד מרטין. בטווח הקצר, יש כבר היענות רבה לעבודה בלוקהיד מרטין ישראל. אנחנו נגייס מהנדסים רבים, ואנשי מחשוב, אלקטרוניקה, מכירות ותחומים מגוונים נוספים".

איך תהיה סביבת עבודה בלוקהיד מרטין ישראל, כמו ב"גוגל"?
 
מקורי צוחק: "במדינות שונות יש כללים שונים, אבל אנחנו בכל מקרה נביא את הערכים של לוקהיד מרטין. בעינינו, יש הבדל בין תרבות ובין גישה לעבודה. אלה שני דברים שונים. "בסופו של יום מה שחשוב זה הגישה לעבודה, כלומר התוצאות, ואם התרבות תהיה כמו ב'גוגל' או בחברות אחרות, זה בהחלט לא משנה". 
 
הכוורת של שלי

לדברי תא"ל (מיל') שלי גוטמן, מי שמנהל את פעילות ה- IS&GS של לוקהיד בישראל, הוא בונה את כוח האדם של החברה "מלמעלה למטה". בימים אלה עסוק גוטמן בגיבוש צוות הניהול של החברה. כך, אחד המנהלים החדשים שהצטרף ללוקהיד מרטין ישראל, הוא סא"ל (מיל') אורי חיאק, שפרש מצה"ל לאחר שהיה אחראי על התקשוב בחיל האוויר, במסגרת יחידת "אופק". לאחר השלמת הגיוס של הנהלת החברה, יתחיל הגיוס של כלל העובדים. "יש לנו רצון אמיתי לקיים שיתופי פעולה עם כל התעשיות בישראל", אומר גוטמן. "כמובן, ששיתוף הפעולה יכול לבוא לידי ביטוי בראש ובראשונה בפרויקטים הקשורים למעבר לנגב אבל גם בפרויקטים אחרים, כי הפורטפוליו הוא ענק.

"מבחינה לאומית, זו בשורה טובה שחברה כמו לוקהיד מרטין מגיעה לארץ. נבצע השקעה גדולה כמה פרמטרים ב-2015. הצלחת מעבר צה"ל לנגב תלויה בגורמים רבים ובהם עמידה בלוחות זמנים ונכונות הממשלה לתת תמריצים". גוטמן היה אחד הדוברים המרכזיים בכנס בנושא מעבר מערכת הביטחון לנגב, שנערך על ידי אוניברסיטת בן גוריון ועל ידי ישראל דיפנס, בבאר שבע, ב-23 באוקטובר 2014.

***
הראיון מתפרסם בגיליון הקרוב של ישראל דיפנס היוצא לאור בימים הקרובים

You might be interested also