נעצר "שר המלחמה ההודי" בבריטניה

סודהיר חודרי (Sudhir Choudhrie), אחד מסוחרי הנשק בגדולים באזור אסיה נעצר בשבוע שעבר בלונדון בחשד לקבלת שוחד בעסקת מנועים בין חברת רולס רויס לחברת התעופה של אינדונזיה. חודרי גם היה זה שהואשם בעבר בשתי פרשיות שוחד לכאורה סביב עסקאות נשק ישראליות בהודו

סודהיר חודרי (Sudhir Choudhrie)

מעצרם של המליונר סודהיר חודרי (Sudhir Choudhrie), הידוע לחבריו כ'באני', ובנו באנו (Bhanu), כחלק מחקירה של משרד ההונאות הרציניות בבריטניה ( SFO ) בקשר לטענות של שוחד בתעשיית התעופה ובחברת רולס רויס, זעזע את מסדרונות השלטון בבריטניה. כך לפי אתר ndtv והגארדיאן. חודרי ידוע כסוחר נשק בינלאומי שערך מספר עסקאות ענק בהודו, והוא גם מנהל מבריטניה עסקים בתחום הרפואה.

חודרי ובנו ידועים כתורמים פוליטיים גדולים למפלגה הליברלית הדמוקרטית של סגן ראש הממשלה ניק קלג. הם נעצרו ונחקרו במשך כמה שעות ביום רביעי בשבוע שעבר לפני ששוחררו בערבות ללא תנאים. דובר הצמד אמר שהם "מכחישים כל אשמה ומשתפים פעולה באופן מלא עם החקירה".

האשמה: שוחד בגין מכירת מנועים לאינדונזיה

חודרי מואשם במתן שוחד לבן של נשיא אינדונזיה לשעבר, טומי סוהרטו, בסך 20 מיליוני דולרים ורכב מסוג רולס רויס בצבע כחול. לפי פרסום באתר הגארדיאן, מדובר על עסקה שהתבצעה לכאורה בשנות ה-80 וה-90, כאשר המידע לגביה הגיעה מעובד לשעבר ברולס רויס בשם דיק טיילור.

טיילור עבד ברולס רויס במשך 30 שנים, במהלכן היה לו קשר גם לפעילות החברה באינדונזיה, והוא החליט לחשוף את הפרשה לאחר שהחברה התעלמה מטענות שהוא העלה בנושא. לטענתו, רולס רויס שילמה שוחד במטרה לקדם עסקה של 700 מנועים עם חברת התעופה הלאומית של אינדונזיה – Garuda.

עורכי דין של סוהרטו, שהורשע בהזמנת הרצח של השופט ששפט אותו באשמת שחיתות נפרדת בשנת 2000, אמרו לאתר: "הוא לא עשה זאת, ומעולם לא קיבל כספים או מכונית מרולס רויס וגם לא המליץ על המנועים שלהם לחברת גארודה כפי שנטען". מחברת רולס רויס סירבו להתייחס להאשמות.

בשנה שעברה מארק קינג, ראש חטיבת התעופה והחלל של רולס רויס​​, התפטר ארבעה חודשים בלבד לאחר שקודם לדרגת נשיא התעופה והחלל. החברה לא הסבירה את עזיבתו של קינג, מוותיקי החברה עם ותק של 27 שנים. היא סרבה להצהיר אם העזיבה שלו הייתה קשורה לחקירה, והסתפקה באמירה שהוא עוזב, "מסיבות אישיות".

בעקבות הפרשה, חבריו של חודרי בפרלמנט הבריטי נמצאים תחת אור הזרקורים על הקשרים ההדוקים שלהם עמו. מאז שנת 2004 הוא תרם למפלגה הליברלית מעל 800,000 דולרים. היזם, שעבר לבריטניה בשנת 2002 ומתגורר כעת בדירת יוקרה בשכונת צ'לסי בלונדון, היה ברשימת המועמדים של קלג להיכנס לבית הלורדים, אבל באופן מסתורי, שמו לא עלה ב-2013.

בנו, באנו, מנהל את העסק המשפחתי - קבוצת C&C Alpha Group. הקבוצה מפעילה בתי חולים ובתי טיפול ברחבי בריטניה כולל שורה של מיזמים אחרים, כולל נדל"ן. חודרי השתתף באופן קבוע באירועים לצד קלג ודמוקרטים ליברליים בכירים אחרים, כולל סיימון יוז, שר המשפטים הליברלי דמוקרטי, שקיבל תרומה על סך 100,000 דולרים מחודרי בשנה שעברה .

דובר המפלגה הליברלית דמוקרטית אמר כי המפלגה הייתה מודעת לטענות, אבל לא יכלה להגיב בזמן שהחקירה נמשכת.

על פי כמה דיווחים בתקשורת, הרשויות ההודיות ביטלו האשמות בחקירה נפרדת שנערכה לחודרי כחלק מבדיקה לעסקות שנעשו על ידי הקונסורציום האיטלקי Finmeccanica . בחקירה ההודית לא הוגש כתב אישום נגדו והוא הכחיש בתוקף כל אשמה. כנראה שלא לחינם, הגדיר השב"כ ההודי (CBI) את חודרי בשנת 2010 כאחד מ-23 "אנשים חסרי מצפון". 

הזווית הישראלית

לפני כשמונה שנים, פשטה משטרת הודו על בית של חודרי בהודו במסגרת חקירה סביב האשמות לכאורה על קבלת שוחד של כ-150,000 דולרים, עמלה כחלק מעסקה לרכישת רובים מחברה ישראלית בשם סולתם בשנת 2000. החברה שלו הייתה גם זו שנתפסה במהלך חקירת המשטרה ההודית לשחיתות בעסקת הרכישה של טילי ברק ישראליים ב-2006. בשני המקרים לא הוגש כתב אישום נגד חודרי בשל העדר הוכחות. (מקור)

You might be interested also