ניצחון במלחמה במושגי המזרח התיכון

בסיומו של מבצע "צוק איתן" יצאו מנהיגי חמאס בהצהרות ניצחון ודיברו על ההישגים מול "הציונים". פסח מלובני מבקש להסביר כי בקרב הגורמים הערבים באזור, תוצאות הקרב בשטח לא באמת משנות - מבחינתם תמיד הניצחון יהיה שלהםניצחון במלחמה במושגי המזרח התיכון

מאז תבוסת הערבים במלחמת ששת הימים מסתיים כל עימות צבאי באזור, בו אחד הצדדים הוא גורם ערבי – מדינה או ארגון טרור כלשהו, כחיזבאללה וחמאס – בניצחון ברור של הצד הערבי, כאשר אין כל חשיבות לתוצאות האמיתיות בשטח.

כך היה במלחמת אוקטובר 1973 בשפתם, היא מלחמת יום הכיפורים אצלנו, שבה הציגו המצרים והסורים את ניצחונם הגדול על צה"ל, ניפצו (לטעמם) את אגדת הצבא הבלתי מנוצח. המצרים רואים כגולת הכותרת של הניצחון את הצלחתם לצלוח את תעלת סואץ, ולהקים את ראשי הגשר של ארמיות השדה ממזרח לתעלה, ובכך החזירו לעצמם את שטחו של חצי האי סיני, ואת כבודם הלאומי, שנפגע במלחמה ב-1967. המהלכים בהמשך המלחמה אינם נחשבים לצורך זה, וגם לא התוצאות הסופיות שלה, כאשר צה"ל עמד בגדה המערבית, בק"מ ה-101 מקהיר, וסאדאת דרש מארצות הברית וברית המועצות להביא להפסקת אש מיידית במלחמה.
 
כך גם הסורים, שרואים כגולת הכותרת של הצלחתם במלחמה זו את עצם חדירת כוחותיהם לתוך שטח רמת הגולן, והגעתם עד לכפר נפאח, ולדרום הרמה. עם זאת, סילוק כל כוחותיהם שחדרו לשטח הרמה כבר ב-10-9 לאוקטובר, והשמדת מרבית כוחות השריון שלהם בקרבות הקשים שהתנהלו מול טנקי צה"ל, אינם נחשבים לצורך זה. כך גם תחינותיו של אסד בפני הסובייטים להביא להפסקת המלחמה מחד, ומהעיראקים לשלוח אליו כוחות גדולים ככל האפשר, מאידך, כבר ב-8 באוקטובר, כמו גם המצאות צה"ל במטחווי ירי תותחים מדמשק בסיום המלחמה.

כל אלה אינם דברים שצריכים להעיב על הניצחון, מה גם שבסוף קיבלו את קוניטרה, במתנה מישראל, והרי אין הוכחה טובה מזאת, להוכחת הניצחון הסורי במלחמה זו.

וכך גם במלחמות האחרות באזור. חיזבאללה חגג ניצחון פעמיים, פעם אחת אחר נסיגת צה"ל מלבנון במאי 2000, עת הגדיר מנהיג חיזבאללה, חסן נסראללה, בנאום הניצחון שנשא, את ישראל כ"חלשה יותר מקורי עכביש". ולמרות המכות הקשות שספגו במלחמת לבנון השנייה, ביולי 2006, ראו בחיזבאללה מלחמה זו כניצחון להם וכתבוסה לצה"ל (וכמובן כך גם פטרוניהם האיראנים והסורים).

מי שהגדיל לעשות היה סדאם חוסיין, שליטה המודח של עיראק, שהכריז על ניצחון ארצו לאחר מלחמת המפרץ הראשונה בינואר-פברואר 1991 (מבצע "סופה במדבר" של הקואליציה), ולמרות שקרה לו כל מה שקרה לחמאס במלחמה האחרונה מול צה"ל – תשתיות הרוסות, פגיעה קשה ביכולת הייצור של אמל"ח, לרבות טילים ונשק בלתי קונוונציונלי, ופגיעה קשה בצבא, ובמיוחד ברוח הלחימה שלו – הכריז סדאם קבל עם ועולם, כי עיראק ניצחה, שכן עמדה בגבורה נוכח 28 צבאות, ובראשם הצבא החזק בעולם, הוא צבא ארצות הברית, ולא נכנעה להם, והמשטר שרד (לעוד 12 שנים נוספות).

גם החמאס הולך כמובן בדרך הזאת, ומכריז על ניצחונו מולנו, שכן למרות כל המכות והנזקים שנגרמו לו, הוא הצליח להכות חזרה בעומק הישראלי באמצעות כמויות הרקטות ופצצות המרגמה ששיגר לעברנו, עזה לא נכבשה, ומשטר החמאס ברצועה לא חוסל. כך עמד הארגון הקטן והלא חשוב הזה מול הצבא הגדול והחזק ביותר באזור, ויכול לו.

תפיסת ניפוץ אגדת "הצבא הבלתי מנוצח" עובדת פעם נוספת לטובת הערבים, ולכן לא היה כל ספק כי גם בסופו של הסיבוב הזה יכריז החמאס על ניצחונו, בדומה לפעמים הקודמות, כי ככה מנהלים מלחמות במזרח התיכון, ואלה הם מושגי הניצחון השוררים בו.

You might be interested also

M1117 armored vehicles in Kosovo. Photo: U.S. Embassy Pristina

US donates M1117 armored vehicles to Kosovo's Army

According to the defense minister of Kosovo, it was not the last delivery of the vehicles. The Southeastern European country reportedly intends to purchase weapons from the U.S. under the American military sales program