ניסוי מוצלח למרעום "סילבר בולט"

פגז מצויד במרעום פגע במדויק במטרה מטווח של 20 ק"מ בניסוי שנערך בנגב בפברואר 2014. מדובר במרעום של החברה הישראלית רוקאר מקבוצת BAE SYSTEMS

ניסוי מוצלח בוצע במרעום סילבר בולט, המיוצר על ידי חברת רוקאר, מקבוצת BAE SYSTEMS. הפגז, שצויד במרעום, פגע במדויק במטרה מטווח של 20 ק"מ בניסוי שנערך בפברואר 2014. המרעום המכונה silver bullet מפותח על ידי רוקאר בירושלים מזה כמה שנים. הוא מצויד בארבעה כנפונים בגדלים שונים המכוונים אותו אל מטרתו, ומבוסס על מערכות ניווט לווייניות מסוגים שונים.

הפגז יוצא מלוע הקנה כאשר הכנפונים כבר פתוחים. נתוני המיקום של הפגז משודרים ונקלטים על ידי אנטנה דו כיוונית. המרעום הופך פגז ארטילריה סטנדרטי שנחשב כנשק סטטיסטי ״טיפש״ לנשק מדויק. הוא הוצג בראשונה בתערוכת DEFEXPO בניו דלהי בחודש ינואר, ויוצג גם בכנס האש הבינלאומי שמאורגן על ידי ישראל דיפנס וייערך בבית התותחן בזיכרון יעקב בשבוע השלישי של חודש מאי הקרוב. ראיון עם אנשי BAE רוקאר יפורסם בגיליון הבא של ישראל דיפנס.

יצוין כי גם התעשייה האווירית מציגה מרעום חדיש להכוונת פגזי ארטילריה המכונה "טופ גאן" ואשר עבר בהצלחה סדרה של ניסויים. מדובר במרעום בגודל שגרתי, כמו מרעומים רגילים שמפעילים פגז ארטילריה כאשר הוא פוגע ביעד (מרעום הקשה) או בגובה מסוים ממנו שמוזן מראש (מרעום קרבה). ואולם, לטופ גאן יש ארבעה כנפונים שפועלים כמו כנפיים של מטוס ומכוונים את הפגז לעבר מטרתו.

הפיכת פגז "טיפש" לנשק מדויק יכולה להיות מכפיל כוח משמעותי של יחידות ארטילריה שכן הפגזים נחשבו עד כה ל"נשק סטטיסטי". באמצעות מנגנון הכוונה, ניתן יהיה להגיע לאפקט נדרש על ידי שימוש במספר פגזים מופחת ובכך להפנות חלק מהכוח לטיפול במשימות נוספות. בנוסף, הפיכת הפגז למדויקת תאפשר לבצע ירי גם לעבר מטרות באזורי לחימה צפופי אוכלוסין שמאפיינים את זירת הלחימה המודרנית, שכן יפחת החשש מפני פגיעה בבלתי מעורבים. במרעום הכנפונים נפתחים לאחר יציאת הפגז מלוע קנה התותח והם נעים על פני חריץ קדימה ואחורה ולא רק לצדדים על ידי הטיה כמו כנף של מטוס.

בתעשייה האווירית מדווחים על תוצאות מצוינות בניסויים שנערכו ל"טופ גאן" עד כה. גם חברת ATK הציגה מרעום להכוונת פגז אל מטרתו ששיטת פעולתו שונה: במרעום זה הכנפיים קבועות לחלוטין, אולם המרעום מפעיל מעין מעצורים ("ברקסים") על קצב הסיבוב של הכנפיים, כדי להשפיע על מעוף הפגז.

You might be interested also