נחשפו החשודים בסחר נשק עם איראן

בהמשך לפרסום דבר ניסיון מכירת חלקי חילוף למטוסי ה-F-4 של איראן על ידי חברה ישראלית בעיתונות זרה, הותר היום לפרסום כי סוחרי הנשק ששמם נקשר בפרשה הם אלי כהן ואביחי ויינשטיין

הותר לפרסום כי שני הסוחרים הישראלים ששמם נקשר בפרשת מכירת חלקי החילוף למטוסי F-4 לאיראן הם אלי כהן ואביחי ויינשטיין.

לפי ההודעה המקורית שפרסם האתר היווני, מדובר במכולות שנשלחו לאירן מחברה ישראלית הפועלת באזור בנימינה. בפרסום אחר באתר "הארץ" , נחשף כי שם החברה הוא R.S.P.REBUILT SPARE PARTS LTD וחיפוש קצר בגוגל מעלה את הכתובת האסיף 19 בנימינה. על פי אותו פרסום, מדובר בחברה שמנסה באופן שיטתי למכור נשק לאירן למרות האמברגו שמוטל על עסקאות כאלו. בעבר היו ניסיונות דומים דרך פורטוגל, גרמניה ותאילנד.

בהקשר הפרשה, מעלה אתר news-israel תאוריה שלפיה מדובר בתרגיל עוקץ מתוחכם של המוסד הישראלי, שאפילו היוונים והאמריקאים לא היו מודעים לקיומו. לפי ההסבר המוצע, ניסתה ישראל להחדיר לחיל האוויר האיראני חלקי מטוסים שבהם הותקנו בחשאי מנגנוני זיהוי, פיקוח ואפילו אפשרות איתות לצורכי הפצצה והשמדה.  שוב, נדגיש שמדובר בתיאורית קשר .

האם החברה מבנימינה היא היחידה שמנסה לסחור עם איראן בשנים האחרונות? ובכן, כתבה מ-2006 בידיעות אחרונות מציגה תמונה קצת שונה לגבי הסחר עם אירן תחת הסנקציות. באותה כתבה התראיין מומחה ישראלי שמנהל חברה בהולנד שסיפקה לאירן שירותי ייעוץ הנדסי. הוא גם אמר בכתבה שחברות ישראליות מנהלות סחר עם אירן בתחום החקלאות, סחר שכולל חלקים למכונות, זרעים ומערכות לסינון מים. נזכיר רק כי כבר באותה שנה החלו סנקציות של האו"ם נגד אירן (החלטה 1696 ו-1737) בשל התכנית הגרעינית שמנהלת המדינה.

בתגובה לפרסומים בנוגע לחשד לכאורה לסחר של גורמים ישראליים עם איראן, נמסר מיחידת החקירות של המשטרה, להב 433 : "בנקודת זמן זו אין ביחידה להב 433 עצורים בנושא. הנושא מוכר, ואיננו נוהגים למסור פרטים על מעורבות משטרת ישראל בתיקי חקירה המנוהלים על ידי רשויות האכיפה בחו"ל".

בנושא החשדות לסחר בנשק, נמסר מדוברות משרד הביטחון שמפעיל את האגף לפיקוח על ייצוא נשק מישראל (אפ"י) כי "הנושא מוכר היטב, אך מטבע הדברים לא נוכל להוסיף פרטים בהקשר לכך". 

You might be interested also