נגיעה ישראלית בטנק החדש של הודו

פרויקט טנק ה-Arjun בניהולו של ה-DRDO ההודי עומד להגיע לסיומו, כאשר נשארו לגרסה החדשה של הטנק עוד שני מבחני שדה שצפויים להסתיים השנה. עבור התעשייה הישראלית מדובר בפרויקט שבו השתתפו אלביט מערכות, תע"א ותעשייה צבאית. העלות המשוערת של גרסת ה-mk2 צפויה להגיע ל-6 מיליוני דולרים וממשלת הודו צפויה להזמין ממנו כמה מאות יחידות

טנק ה-Arjun Mk II - צילום: livefistdefence

ה-Arjun Mk II, טנק המלחמה העתידי של הודו [התכנית נקראת "הטנק העתידי של הודו" או FMBT], נמצא בימים אלו בפיתוח והוא צפוי לכלול מספר מערכות ישראליות, ביניהן מערכת ה- ALWACS של אלביט מערכות וטילי "להט" של תעשייה אווירית.

מתוך חמישה שלבי ניסוי סופיים של הטנק, שלושה בוצעו, והרביעי צפוי להתקיים בחודש מאי הקרוב. כך על פי פרסום באתר newindianexpress. סביב פיתוח הטנק התנהל מאבק מאחרי הקלעים בין ה-DRDO שרצה לפתח טנק בצורה עצמאית, לבין גורמים בצבא שרצו לרכוש את הגרסה המתקדמת של ה-T-90 הרוסי, ה-T-90MS. לפחות כרגע, נראה שהודו בחרה ב-Arjun.

הטנק החדש יכלול מערכת התרעה להפעלת אמצעי נגד (ALWACS) ומערכת ראיה פנורמית בסיבוב מלא, המאפשרת גם רכישת מטרות (COAPS) – שתיהן פותחו על ידי חברת אלביט מערכות.

לפי מקורות ברשת (מקור) מערכת ה-ALWACS יודעת לזהות איומים בסביבת הטנק, ולהפעיל נגדם אמצעי הטעיה רכים. היא כוללת ארבעה חיישני E-LWS שיכולים לזהות, לסווג ולאתר מקורות לייזר, כולל מדי טווח, מציינים, אמצעים רוכבי-קרן (Beam-riding) ומקרני אינפרא אדום. ה-E-LWS מאפשרים גם אינדיקציה לכיוון של האיומים, כמו גם אזהרה אודיו -ויזואלית.

המערכת חסינה בפני השתקפות, ירי, ברקים, אש ופעולות אלקטרו אופטיות. שני המרכיבים האחרים של ה-ALWACS הם מטעה אינפרא-אדום (IR jammer) ושתי מערכות של 8 משגרים שמפזרות תרסיס עשן. לפי מקורות זרים, אלביט כבר סיפקה מערכות כאלו להודו עבור טנק Arjun Mk1A בינואר 2012 ( מקור).

מערכת ה-COAPS מאפשרת איכון אוטומטי של מטרות ליישום מגנון ‘hunter-killer’ בין המפקד והטען. כמו כן, היא משמשת גם כאמצעי ציון לייזר עבור טילים תומכים כמו ה-"להט" שמפותחים על ידי מפעל מב"ט של תעשייה אווירית (מדובר בשיתוף פעולה בין אלביט ותע"א). את טיל ה"להט" אפשר לירות דרך הקנה של הטנק לאחר התאמה שבוצעה על ידי תע"א. הניסויים בטיל עדיין נמשכים לקבלת אישור סופי (מקור). צילום וידאו של ניסוי ירי אפשר למצוא כאן.

חברה ישראלית נוספת שעזרה להודו לפתח את הטנק החדש היא תעשייה צבאית (IMI). הן בהשבחת מכלולים בטנק והן בשיפור פס הייצור (מקור).

נכון להיום יש להודו כ-2500 טנקים מסוג T-72, כ-300 טנקים מסוג T-90, כ-124 טנקים מסוג Arjun Mark I (מקור). במקרה של ה-Mk IIS, ההזמנה המקורית הייתה על 124 יחידות לפי מחיר של 6 מליוני דולרים ליחידה. לאחר מכן ה-DRDO רצה להגדיל לכיוון ה-250. בסופו של דבר, טוענים ב-DRDO שכל כמות פחות מ-500 יחידות (כמות מצרפית לדגמים mk1 ו-mk2) תגרום לפרויקט להפסיד (מקור).

You might be interested also

mehrnews

Iranian warships on way to Venezuela

Two ships from the Iranian Navy are sailing in the Atlantic Ocean in the direction of Venezuela carrying oil and possibly weapons and military equipment