נאט"ו: סעיף 5 גם בסייבר

היכולת ההתקפית של רוסיה בסייבר לאור המשבר עם אוקראינה הלחיצה את הנהלת נאט"ו בבריסל שמיהרה לכנס את חברות הברית להתייעצות. זה קרה בתחילת החודש. התוצאה: החלטה שהתקפת סייבר על אחת מחברות הברית תגרור הפעלת סעיף 5 להגנה קולקטיבית בכל האמצעים

המפגש של נאט"ו עם המגזר העסקי באירופה . מקור: nato.int

בעקבות המשבר בין רוסיה לאוקראינה, והשימוש של רוסיה בסייבר כממד לחימה עיקרי, החליטו בנאט"ו לקחת את הנושא ברצינות, ובמסגרת הוועידה האחרונה של חברות הברית בווילס החליטו להפעיל את "סעיף 5" גם במקרה של התקפת סייבר על אחת החברות.

המשמעות של סעיף 5 באמנת הברית היא הגנה קולקטיבית ושימוש בעל האמצעים של חברות הברית לצורך כך. במילים אחרות, נאט"ו הולכת אחרי ארה"ב וקובעת כי התקפת סייבר תענה באמצעים קינטיים אם יוחלט בברית להפעיל את הסעיף. חשוב לציין כי מאז הקמת הברית, סעיף 5 לא הופעל מעולם, והוא מיועד בעיקר לצרכי הרתעה.

אפשר למצוא את ההחלטה הרלוונטית באתר נאט"ו (כתבה) בסעיף 72 של הכתבה:

"התקפות סייבר יכולות להגיע לסף שמאיים על השגשוג, הביטחון, והיציבות לאומיות. ההשפעה שלהן יכולה להיות מזיקה לחברות מודרניות כמתקפה קונבנציונלית. אנו מאשרים, אפוא, כי הגנת סייבר היא חלק ממשימת הליבה של נאט"ו להגנה קולקטיבית. ההחלטה האם מתקפת סייבר תוביל לפנייה לסעיף 5 תילקח על ידי המועצה הצפון אטלנטית על בסיס מקרה לגופו".

עוד בהמשך:

"אנו מחויבים להמשך פיתוח יכולות הגנת הסייבר הלאומיות שלנו, ואנו נשפר את אבטחת הסייבר של הרשתות הלאומיות של נאט"ו בהן תלויות משימות הליבה של הברית".

ונאט"ו לא יושבת בחיבוק ידיים. מיד לאחר ההחלטה הזו, השיקה הברית תכנית לשיתוף פעולה בסייבר עם המגזר העסקי במדינות רלוונטיות תחת השם NATO Industry Cyber Partnership. בכנס השקת התכנית השתתפו 1500 חברות עסקיות מאירופה לדון בהיערכות לעידן הסייבר.

You might be interested also

The heads of the NATO member states on Monday in Brussels. Photo: Jacques Witt/Pool ABACAPRESS.COM 

NATO increases efforts to eliminate cybercrime

At a summit held the day after that of the G7, it was decided to adopt a comprehensive new policy on the issue, and discussions were held regarding the invocation of NATO's Article 5, under which the alliance treats an attack on one member state as an attack on all