מתקפת הסייבר על ישראל

ארגון "אנונימוס" טוען שהצליח להפיל אתרי ממשלה ישראלים, אולם כנראה מדובר בפגיעה לא ממשית במיוחד. ארז קריינר: "זה יותר אירוע מיוחצן מכל דבר אחר"

ארגון "אנונימוס" טוען כי במהלך הלילה נפרצו מאות אתרים ישראלים במסגרת "OpIsrael" – המתקפה הקיברנטית על ישראל שנועדה להמשיך את הפעולה שבוצעה ביום השואה בשנה שעברה. לטענת הארגון הוא תקף אתרי חדשות, אתרי ממשלה וכדומה. יש לציין כי מרבית האתרים פועלים כרגיל, וגם אם נפלו – חזרו לתפקד תוך זמן קצר.

בהודעת הארגון נכתב כי "2064 חשבונות דואר אלקטרוני וטלפונים של הממשל הישראלי נפרצו, ביניהם גם של אתר העיתון 'הארץ'". לטענת ההאקרים גם אתר רשות שדות התעופה הושבת וגם אתר משרד החינוך. כל האתרים הללו פועלים כרגיל, נכון לשעה זו.

ארז קריינר, לשעבר ראש רא"ם, אומר בשיחה עם ישראל דיפנס כי "קשה מאוד להעריך את הפגיעה כרגע. היכולת של ארגון כלשהוא להגיד 'פרצתי' היא גדולה – השאלה היא מה המשמעות והאם באמת הייתה פגיעה ביכולות".

לטענתו "כרגע משמעות הפריצה נמוכה מאוד עד כדי בטלה בשישים. נראה שבינתיים ישראל עובדת היטב באופריישן ישראל 2014. מאוד מזכיר את מה שקרה בשנה שעברה. גם אז היו כמה אתרים שהאטו את התנועה אבל זה לא משהו שגרם לנזק רציני או לזעזוע בשירותי האינטרנט בישראל. בוודאי לא מול מערכי מחשוב יותר כבדים כמו תשתיות כאלה ואחרות או מערכים שגורמים לנתק בכלכלת המדינה".

קריינר מייעץ לחברות וארגונים לחדד את הנהלים. "לשים לב למקור של אימיילים חשודים. לחדד הוראות שנכונות תמיד – לראות שהסיסמא שלך הוחלפה והיא עדכנית. וכשמגיע אליך מייל ממקור לא ברור – לא לפתוח אותו ובוודאי לא קבצים מצורפים – אלא אם אתה בטוח במקור שלהם. אם מישהו הצליח להשיג את הסיסמא של חשבון של חבר – הוא יכול לשלוח לך מייל בשמו עם קובץ מצורף שיכול להכיל תוכנה זדונית – בין אם זה סוס טרויאני או וירוס, מה שמכונה 'תוכנות מרושעות'".

כאשר התבקש להתייחס לאפשרות שגורמי מודיעין בישראל פועלים להגיע אל ההאקרים של "אנונימוס" אמר קריינר כי "יש דרכים להגיע לתוקפים – אבל האם זה שווה את המאמץ? כמו שאני מכיר את המערכת אז השקעת מאמצים ייעשו בכיוונים נכונים וזה לאו דווקא 'אנונימוס'. מדובר יותר במבצע מתוקשר אבל לא כזה שדווקא יגרום לנזק אמיתי. הניסיון להגיע למי שעושה את ההתקפות האלה – הוא לא צורך השעה".

You might be interested also

Photo: Haim Zach, GPO

Prime Minister Naftali Bennett with the head of the Mossad, David Barnea

The Mossad is hoping for a little quiet as new era dawns

Why did the interview given by Yossi Cohen to Ilana Dayan spark anger? Will the Mossad carry out fewer "daring operations" under Barnea? And who is expected to be selected soon as the next head of the ISA? A column by Amir Rapaport