"מתכוננים ליום של איראן גרעינית"

הפרופסור עוזי ארד חושף במהלך כנס אנרגיה 2015 של ישראל דיפנס כי במוסד כבר חושבים על היום שאחרי המו"מ עם איראן. לפיו "כאשר רואים צוללת חדשה נכנסת לנמל חיפה, מבינים שיש מענה גם למצב כזה", אומר ארד

"סין מחזקת השפעה באסיה. פוטין מחזק השפעה באוקראינה ובמדינות מזרח אירופה. ובמזרח התיכון איראן ודעאש צוברים השפעה", אומר פרופסור עוזי ארד, לשעבר בכיר במוסד, היועץ לביטחון לאומי לשעבר ונשיא כנס האנרגיה 2015 שיזם מגזין ישראל דיפנס.

"הפוליטיקה הזו משפיעה על תחום האנרגיה. אירוע שמביא לאלימות, הוא הכי חזק בהיררכיה. יותר מקשרים כלכליים. דעאש למשל, היא תופעה פוליטית-אלימה שקשה להבין אותה. זה כוח טרור שממומן ממכירת נפט. דבר כזה אני לא זוכר. עוד לא היה ארגון טרור שהוא גם יצואן נפט. התופעה העיקרית היא מה שהם עושים בשטח. הקרבות הללו ימשכו. המאמץ של ארה"ב יניב פירות, אבל יקח עוד זמן".

לפי ארד, רואים תופעות שבהן מדינות פועלות צבאית בניגוד לאינטרס הכלכלי וזה מקשה על התחזיות. מרכיב נוסף שמשפיע על תחזיות הוא טכנולוגיה. הסייבר הוא דוגמה לכך. זהו ממד טכונלוגי שצומח ויוצר איומים-הזדמנויות בשדה הקרב ובשווקי המסחר.

"מבחינת תחזית, העדיפות שלנו היא להתמקד במדינות סובבות ישראל", אומר ארד. "שם הקרקע בוערת. במצרים למשל ראינו את הדינמיקה בקהיר ובסיני. מי צפה את מה שקרה? אף אחד גם לא מבטיח שהמצב של היום הוא זה של מחר. מצרים נמצאת עדיין במצב רגיש. לגבי ירדן, מחזיקים אצבעות. צריך לקוות שהדברים שם יהיו יציבים. מי אמר שהגל ששוטף את עירק וסוריה לא יגיע לירדן? אף אחד לא יודע מה יקרה שם עוד חמש שנים. בלבנון יש את ממד הכלכלה הימית, שלא ברור מה יהיה בנושא זה מול ישראל.

"ומה עם קפריסין? האם היא גובלת בישראל? יש שיגידו שכן. במובנים מסוימים ההתנהלות מול קפריסין היא כמו מול מדינה שכנה עם גבול משותף. בטבעת השניה מדובר במציאות יותר מורכבת. טורקיה היא סיפור מורכב. כרגע המגמות שליליות, אבל בטווח הארוך יכול להיות שזה ישתנה. בטווח הקרוב, זה לא מבשר טובות. "מה עם סעודיה? היא שחקן משמעותי במשק האנרגיה העולמי. היא ואופ"ק יוצרים מציאות בעולם. יש כאלו הטוענים שהיא גורם מאזן מול איראן. אבל זהו מקום שלטווח הבינוני לא ברורה היציבות שלו. יש לנו אתם שיתופי פעולה אתם, גם ביטחוניים וצריך לראות מה יתפתח בזירה זו.

"לגבי החזית המזרחית, עיראק , לא ברור מה יהיה אתה. גם המקרה האיראני משפיע מאד על ישראל. בעיקר התקדמותה לגרעין. במקרה זה, השנה הבאה היא מיוחדת. המו"מ על הגרעין אמור להסתיים ביוני הקרוב. אם אין הסכם מה יהיה? ואם יהיה הסכם, מה יהיה טיבו? "נניח שאיראן מכריזה על היותה מדינת סף, ואף מדינה באזור לא מגיבה צבאית למרות האיומים? מה יהיה? אני אחדש לכם, אף אחד לא יהיה מופתע. תכנונים בכיוון הזה נעשים. כבר מזמן במוסד יש תכנונים לגבי מצב שבו למדינה אחרת מסביבנו יש גרעין. דיונים כאלו החלו בשנות ה-80. המענים הוכנו מבעוד מועד. אם רואים צוללת חדשה נכנסת לנמל חיפה, לא צריך להיות גאון להבין מה זה מסמל. ואם בכל זאת תהיה תקיפה? איך המשק יגיב לזה? אין ספק, תחזית זה דבר מורכב.

"האתגרים העיקריים בשנה הבאה הם בלימת איראן ודעאש. בשני המצבים ישראל נמצאת במצב בלימה. השאלה אם זה יצליח. ומה עם הפלסטינים? מדובר בשותפים בהרבה מובנים. יחד עם זאת, יש חיכוך. גם בזירה הפוליטית הבינלאומית מעמדנו לא טוב. אנו מאבדים מעמד. גם בייצוא אנרגיה אנחנו שחקן קטן, גם אם הכל ילך כמתוכנן. במובן הצבאי אנחנו חזקים בזירה האזורית. שלא נטעה.

"המעמד הפוליטי שלנו הוא זה שמאפשר לנו שיתופי פעולה במחקרים שבגינם יש לנו יתרון טכנולוגי. יש ניסיונות לבודד אותנו בעולם, ואם הם יצליחו נהיה בבעיה. זו חזית שנצטרך לטפל בה שנה הבאה. הבחירות של עכשיו הן בבואה למציאות של מדינה שלא יכולה לתפקד. פתרון נוסף הוא אסטרטגיה כוללת לישראל , כזו שכורכת את כל התחומים לכדי מדיניות פעולה ברורה".

You might be interested also