"משמעות התקציב ל-2015 היא שלא נוכל להתחיל את השנה"

מנכ"ל משרד הביטחון, האלוף (מיל') דן הראל, התייחס לדרישה בקיצוץ בתקציב הביטחון ואמר כי "משרד הביטחון עצר את כל חוזי הרכש וההזמנות הלא חתומות עד לבחינתן מחדש"

הראל בכנס האש של ישראל דיפנס (צילום: גלעד קוולצ'יק)

"המשמעות של המתווה התקציבי המסתמן ל-2015 היא שכלל לא נוכל להתחיל את השנה", כך אמר מנכ"ל משרד הביטחון האלוף (מיל') דן הראל בשיחה עם כתבים. לטענתו "כבר ארבע שנים מערכת הביטחון מתנהלת ללא תר"ש. המשמעות לכך היא ניצול לא מיטבי של משאבי המערכת, פגיעה בהתעצמות ובניין הכוח. התר"ש הוא קריטי למיצוי משאבים אפקטיבי, והתנהלות כלכלית (בשונה מהתנהלות תקציבית)".

הראל המשיך ואמר כי "פגיעה בתקציב הביטחון היא פגיעה ישירה בתעשייה הישראלית, וככזה בחברה הישראלית בסוגיות של תעסוקה, היי טק, קידמה וסייבר. מערכת הביטחון תורמת לכלכלה והיא המעסיק הישיר והעקיף הגדול במדינה, ופעילותה מייצרת יציבות תעסוקתית ומקומות עבודה במרכז ובפריפריה. האמירה שצה"ל ומשרד הביטחון לא יודעים לנהל את תקציבם, או שיש שומנים אדירים במערכת הביטחון, עיוורת לעובדות. חלקו של תקציב הביטחון יורד בהדרגה במשך השנים, ומנגד אנחנו רואים עלייה (מבורכת) של תקציבים חברתיים.

"האמירה שהביטחון נלחם בבריאות, ברווחה ובחינוך היא שערורייתית וחסרת אחיזה במציאות. מערכת הביטחון מתוקצבת, כשיטה, בחסר בתחילת כל שנה, בתקציב הנמוך מהמשימות המוטלות עליה ע"י הדרג המדיני. הדבר דורש השלמות, ושיטה זו יוצרת אי-ודאות ופוגעת באמינותנו לאורך זמן. 

"התעשיות הביטחוניות יצטרכו לפטר השנה אלפי אנשים כתוצאה מביטול של פרויקטי רכש והצטיידות. משרד הביטחון עצר את כל חוזי הרכש וההזמנות הלא חתומות עד לבחינתן מחדש. כבר כך יש ירידה מהותית, השנה, בכמות ההזמנות שירדו לחצי ופחות מכך.

"מדינת ישראל מתקיימת במידה רבה בזכות עוצמתו של צה"ל. אנחנו באים בידיים נקיות לדיונים, נכונים לבחון קיצוצים בצבא, את סוגיית מודל השירות, שיקום ומשפחות ובתנאי שייעשו באיזונים הנדרשים ובראייה כוללת, ותוך השקעה של המדינה, במינימום התקציבי הנדרש על מנת לשמר את ביטחון מדינת ישראל. השקט הביטחוני היחסי בתקופה האחרונה, למרות העובדה שכל המזרח התיכון רועש וגועש, הוא תוצאה של מערכת ביטחון איכותית ואפקטיבית, ולא נובע מכך שאויבינו הפסיקו את ניסיונותיהם לפגוע בישראל", דברי הראל. 

You might be interested also