משה דיין, קורות חייו 1981-1915

ספרו של מרדכי בר און הוא מקור חשוב לכל מי שמתעניין בהיסטוריה הישראלית המודרנית

משה דיין הוא אחד האישים שהשפיעו על הביטחון הלאומי של ישראל בשלושים השנים הראשונות לקיומה. מפקד במלחמת העצמאות, רמטכ"ל במבצע קדש, שר ביטחון במלחמת ששת הימים בהתשה ובמלחמת יום הכיפורים ובסוף דרכו הפוליטית – שר חוץ בממשלת בגין , שושבין מרכזי בעיצוב השלום עם מצרים.

בכל התחנות הללו ובמערכת הפוליטית היה דיין דמות שנויה במחלוקת, וזכה לכתיבה מגוונת עליו. גם הוא אישית העלה על הכתב את משנתו. דיין היה מוטרד מאד מסוגיית ניהול השטחים "לשלוט על עם אחר", והיה אחראי מרכזי בדרג המדיני ל"מפולת" של יום הכיפורים 1973.

מרדכי (מורלה) בר-און היה ראש לשכתו כרמטכ"ל וליווה את תחנות חייו בהמשך הדרך מנקודות תצפית שונות. בספר חדש על משה דיין כותב בר-און 21 פרקי חיים כרונולוגיים המסכמים בכל פרק סוגיית-יסוד תקופתית, שהיא גם נושא מכונן בתולדות המדינה. התובנות של בר-און רוויות בקשר האישי שהיה לו עם דיין, אך כהיסטוריון, אשר חוקר בעשרים השנים האחרונות את תולדות המדינה במסגרת יד בן-צבי, הוא מעיד על עצמו כי נעזר במיטב כלי הביקורת והבחינה. פרקים בספר הידועים לציבור פחות הם, למשל: השנים 1973-1970 בניסיונו של דיין להביא לפריצת דרך מדינית עם מצרים, ותקופת מלחמת יום הכיפורים בה היה שר ביטחון בקושי כפול: מול הממשלה ומול החיילים, מסתובב לקצינים בין הרגליים, נטול תהילה זוהר וסמכות ברורה.

הספר אינו מתיימר לחדש חידושי מחקר, פרט לכמה אירועים שרואים בספר זה אור לראשונה, אך יש בו פרשנות לרוב על אישיותו רבת המעש של משה דיין למדינת ישראל. מקור חשוב לכל מי שמתעניין בהיסטוריה הישראלית המודרנית, ובעיקר לחוקרים את ביטחון ישראל.

משה דיין, קורות חייו 1981-1915 מאת מרדכי בר-און, הוצאת עם-עובד וספרית ספיר

You might be interested also

The prime minister of Italy, Mario Draghi. Photo: REUTERS/Remo Casilli

Italy establishes national cyber agency

PM Draghi warned that the level of Russian interference online "has become truly alarming", while the Minister of Innovation said that 95% of public administration servers do not have adequate protection