מצעד הרתעה איראני

"אמברגו, אמברגו"? באיראן חשפו בתחילת השבוע אמצעי לחימה מתקדמים פרי פיתוח התעשייה המקומית. גם במקרה זה, ישראל, אם לא תקח את הפיתוחים האיראנים ברצינות, יכולה להישאר לבדה מול הזאב. דברי איזופוס כנראה רלוונטים גם ב-2014

בתחילת השבוע נערכה באיראן תצוגה של מערכות אוויריות כולל הגנה אווירית, טילים, מכ"מים ומה שהוגדר על ידי איראן כהעתק של המל"ט האמריקאי החמקן RQ-170. לתערוכה הוזמן המנהיג העליון של איראן, עלי ח'אמנאי, שצפה בפיתוחים ואף האיץ במשמרות המהפכה לייצר עוד טילים ואמצעי לחימה. הביקור של ח'אמנאי כלל גם צפייה במל"ט החמקני האמריקאי RQ-170 שאיראן טוענת כי השלימה את השכפול שלו.

בין שמדובר בצעד הרתעתי כלפי ישראל וארה"ב, ובין שמדובר בצורך פנימי של ח'אמנאי להציג עוצמה ושליטה במשמרות המהפכה, קשה להתעלם מהמאמצים שעושים המהנדסים האיראניים על מנת לצמצם פערים עם המערב בהיבט של עוצמה צבאית. נזכיר רק שכל זה נעשה תחת אמברגו טכנולוגי של האו"ם, ארה"ב ואירופה. יחד עם זאת, היות והרבה מהפיתוחים הם שיפור של דגמים סיניים או רוסיים, ייתכן והתערוכה נועדה להראות למערב שהאמברגו הוא ברובו תיאורטי.

[תמונות מהתערוכה - קישור1,
קישור
2/>/>, וידאו]

בתערוכה הוצגו טילי קרקע-קרקע מסוג זילזאל מדגם חדש המצוידים בשלושים פצצות קטנות במשקל 17 קילוגרמים כל אחת (מצרר) שיכולים לפגוע במגוון רחב של מטרות. מדובר בטילים מבוססי דלק מוצק עם טווח של 300 קילומטרים. טילי הזילזאל נכנסו לניסויים במהלך 2011 תחת שם קוד Payambar-e Azam 6.

איראן הציגה גם טיל שיוט לטווח של 700 ק"מ תחת המותג "Ya Aali", פצצה מונחית בשם Ra'ad 301 המקבילה לפצצת ה-JDAM האמריקאית, טילים לזירה הימית Hormuz 1 ו-2 (שמצטרפים ל-Khalij fars ול-Qadr-F), מערכת הגנה אווירית בשם 3rd of Khordad עם טילי Taer-2B, מערכת הגנה אווירית Tabas עם טילי Taer-2A, מערכת הגנה אווירית בשם Raad, מערכת הגנה אווירית בשם 2K12 Kub, את המל"ט התוקף Shahid 129 כולל חימושים שלו, מסוק תקיפה מסוג Shahed 285 ומנועי בעירה פנימית למל"טים בפיתוח מקומי (Wankel rotary engine).

ה-Hormoz-1 וה-Hormuz 2 יעילים לטווחים של מאות ק"מ (כנראה סביבות ה-300 ק"מ) ומיועדים לחיסול מערך ההגנה האווירית של האויב ומטרות ימיות. בנוסף מתכוונת איראן לפתח את מערכת Bavar (Belief) 373 המקבילה ל-S300. היא אמורה להיכנס לשירות מבצעי בשנתיים הקרובות.

תמונות של כל המוצרים אפשר לראות כאן.

רש"ק מתפצל

עוד פיתוח הוא רש"ק מתפצל מסוג MRV. בחודש מרץ , הודיע משרד הביטחון האיראני ​​כי הוא מצייד את הטילים הבליסטיים Qadr H ו-Qiam עם מטעני MRV חדשים (Multiple Reentry Vehicle). מטען MRV הוא ראש נפץ מתפצל המכוון למטרה אחת. זאת, בשונה מ-MIRV שהוא ראש נפץ מתפצל המכוון למספר מטרות. המספר הרב של ראשי הנפץ מקשה על יירוטם.

שני הטילים מסוגלים לשאת סוגים שונים רש"קים, כולל MRV ויכולים להרוס מגוון רחב של מטרות. הגרסה החדשה של שני הטילים יכולה להיות משוגרת מפלטפורמות נגררות או ניידות במצבים שונים, ויכולה להתחמק ממערכות הגנה נגד טילים בשל יכולת התחמקות המכ"ם שלהם. Qadr הוא טיל לטווח של 2000 קילומטרים, מונע בדלק נוזלי. אלו טילים בליסטיים שיכולים להגיע לישראל.

טל ענבר, ראש המרכז לחקר החלל והכטב"ם במכון פישר למחקר אסטרטגי אוויר וחלל, מציין כי במכון מתקיים מחקר רב שנים אודות מערכות הנשק האיראניות, לרבות מערכות טק"ק. "זו הפעם הראשונה בה אנו רואים הצגה של רש"ק מצררי איראני. דוגמאות לכך ראינו בהפעלה מבצעית בסוריה, וייתכן כי שם נצבר ניסיון מבצעי עבור כוחות הטילים של איראן. רש"ק מעין זה מציב אתגר למערכות הגנה מזה, ואיום על מטרות שטח חיוניות (דוגמת שדות תעופה או מתקנים לייצור חשמל) מזה", אמר ענבר.

עוד הוסיף ענבר, כי ניתן היה לראות בתערוכה רמ"מ (רקטה מדויקת מסלול, מוצר שהוא בין רקטה לטיל מונחה, ע.ר.ד.), בקוטר קטן של פאג'ר 5. "ייתכן בהחלט כי מערכות מסוג זה ימצאו דרכן לזירה שלנו, וראינו בעבר הפעלה מבצעית של רקטות פאג'ר 5 משטחי עזה. הפעלת טיל מדויק משם, היא בבחינת שינוי פרדיגמטי, ויש לתת על כך את הדעת", סיכם ענבר.

צפו בראיון אודות המכ"מים והטילים החדשים

You might be interested also